Ako financovať štart podnikania? Päť vecí, s ktorými vám banka pomôže pri rozbiehaní vlastného biznisu

0
Ako financovať štart podnikania? Päť vecí, s ktorými vám banka pomôže pri rozbiehaní vlastného biznisu

Mnohých láka podnikanie. Rozhodnúť sa pre vlastný biznis chce však odhodlanie, ako aj rozumne a efektívne nastavenú cestu, ako naplníme našu podnikateľskú víziu. Napriek tomu, že máte možno skvelý nápad a našli ste dieru na trhu, je dobré, ak váš nápad prekonzultujete s nezávislým a nestranným odborníkmi na rôzne témy.

Viete, že aj v banke vám poradia v rôznych podnikateľských situáciách?

Dobrá rada v podnikaní je na nezaplatenie

Jedna z vecí, ktorá podnikateľov trápi je financovanie. Je pre podnikanie kľúčovou otázkou či už pre jeho rozbeh, alebo neskôr, počas jeho fungovania. So špecialistami banky však nekonzultujte len tému financovania, skúste využiť aj ich expertízu v plánovaní vášho podnikania.

Môžete s nimi bezplatne prekonzultovať svoj biznis plán a povedia vám svoj názor, či vás váš nápad môže živiť alebo či by mal ostať len vaším hobby. Poradia vám, ako zostaviť ziskový biznis plán a upozornia vás na riziká pri začiatkoch podnikania. Sú to ľudia, ktorým pod rukami mesačne prechádza niekoľko desiatok biznis plánov, vedia včas identifikovať slabé miesta podnikania či upozorniť na potenciálne riziká.

Chýba vám časť peňazí na rozbeh?

Pokiaľ nemáte pravidelný príjem zo zamestnania alebo z podnikania, šance na získanie súkromnej pôžičky v bankách máte minimálne. Existuje však možnosť požiadať úver na rozbeh podnikania. Je dôležité, aby ste neboli v omeškaní a mali pripravený kvalitný a realistický podnikateľský zámer, teda biznis plán. Špecialisti banky tak zisťujú, či žiadate peniaze na niečo, čo viete robiť a či máte dostatok dohodnutých aj potenciálnych klientov, aby ste dokázali vykryť budúce splátky úveru, firemné a rodinné výdavky.

Riziká spojené s podnikaním a ako ich minimalizovať

Podnikanie je väčšinou spojené s určitým rizikom a nemali by ste nič nechať na náhodu. Tak, ako pri akomkoľvek inom poistení, je dôležité správne zhodnotenie rizík – zmysel má poistiť si riziká, ktoré sa vás týkajú a reálne môžu nastať. Ak vám napríklad zavrú prevádzku kvôli protipandemickým opatreniam alebo niečomu, čo nedokážete ovplyvniť, musíte mať plán B. Zvážte takisto životné poistenie alebo iné poistné produkty, napríklad pre prípad invalidity alebo úmrtia, počas pracovnej neschopnosti.

Súkromné a firemné financie treba oddeliť

Úplne bežná začiatočnícka chyba je riešiť tok firemných financií cez bežný, súkromný účet. Predstavte si, že svojej účtovníčke alebo ekonómovi posielate výpis z vášho účtu. Vidno tam, kde ste boli na dovolenke, v ktorom klube ste sa boli zabaviť, v akých obchodoch nakupujete darčeky… Na podnikanie je dobré mať podnikateľský účet, aby sa vám súkromné a firemné peniaze časom nemiešali.

Podnikateľský účet môžete v niektorých bankách získať úplne bezplatne a k nemu aj platobné karty. Pri výbere banky a podnikateľského účtu však zvážte aj ďalšie nuansy… Budete často vkladať peniaze na účet alebo vyberať z účtu? Kde máte najbližší bankomat či vkladomat, ktoré vám pomôžu výrazne ušetriť. Po šiestich mesiacoch aktívnych obratov na účte vám môžu dokonca niektoré banky vygenerovať predschválený limit povoleného prečerpania.

Ako budete prijímať platby za tovar či služby?

V aktuálnej dobe sa čoraz viac odporúča minimalizovať využívanie hotovosti a viac sa zamerať na bezkontaktné platby. Viete, že už okrem platobného terminálu a platobnej brány môžete využívať moderné služby ako platobný terminál v mobile či e-kasa? Niektoré banky vám môžu navyše pomôcť zviditeľniť  sa, napríklad prostredníctvom iniciatív, ktoré podporujú nákup doma či platbu prostredníctvom nimi vydaných kariet. Podmienkou často býva ponúknutie zľavy svojim klientom.

žiadne príspevky na zobrazenie