Prichádzajú dlhé a celkom náročné dni doma. Upratujeme, varíme, dezinfikujeme, učíme sa, snažíme sa prežiť. A tak radi by sme sa išli odreagovať. Aktuálne sa však nedá fyzicky sadnúť do lietadla a odletieť sa pokochať niečím krásnym alebo pekne sa obliecť a ísť v nedeľu poobede na koncert do Slovenskej Filharmónie. A žiaľ, ani si to nevieme najbližšie mesiace naplánovať.
Vedeli ste však o tom, že si môžete pozrieť múzeum Louvre pozrieť aj z domu? Alebo Vatikánske múzeá v Ríme? Že z pohodlia obývačky môžete sledovať koncert podľa Vášho výberu napr. aj z Viedenskej opery?
Rozhovor s Marcelou Helpenovou: Na začiatku je ťažké získať dôveru klienta
Prehliadka svetových múzeí
Mnohé múzeá ponúkajú skutočné virtuálne prehliadky alebo možnosť videnia ich unikátnych zbierok nevyčísliteľnej hodnoty. Na nižšie uvedenom linku je ponuka najzaujímavejších múzeí v Taliansku a vo zvyšku sveta. Nemali ste doteraz čas alebo peniaze ísť na výlet a a popozerať, čo vás zaujíma? Pohodlne sa usaďte a ponorte sa do sveta krásy, umenia a neskutočnej hodnoty. Vatikánske múzeum v Ríme, Louvre v Paríži, múzeá v Madride, Národná galéria umenia vo Washingtone, Hermitage v Petrohrade
Online Slovenská filharmónia
Archív Slovenskej filharmónie je online zdarma odkedy funguje. Okrem iného obsahuje aj množstvo detských koncertov moderovaných Martinom Vanekom. Nakoľko detské, resp. rodinné koncerty bývajú max. 4x do roka a bývajú vždy veľmi skoro vypredané, je možnosť teraz sa príjemne usadiť do kresla a spolu s deťmi byť na koncerte. Tepláky a obľúbená mikina sú tentokrát povolené. https://stream.filharmonia.sk/
V sekcii Vzdelávacie a rodinné koncerty nájdete vyššie spomínané koncerty ako aj záznamy z Filharmonickej škôlky, ktoré sa zase tešia obľube u predškolákov.
Keďže sa teraz nikde neodohrávajú predstavenia, online archív zdarma ponúka napr. aj Viedenská štátna opera, Rossiniovský festival v Pesare a pod.
Nerobte paniku, hovorí žena, ktorá sa dostala z koronavírusu
Prepojenie s galériami na celom svete
S podobným nápadom prišla aj spoločnosť Google Arts & Culture, ktorá sa prepojila s viac ako 500 múzeami a galériami na celom svete. Môžete si to pozrieť tu.
Môžete uvidieť napríklad:
Britské múzeum, Londýn – umožňuje vidieť egyptské múmie, perzské artefakty či Veľký dvor
Múzeum Pergamon, Berlín – zbierky islamského umenia, starovekého blízkeho východu a časť zbierky klasickej antiky. Najvýznamnejšie kúsky sú Pergamonský oltár, trhová brána z Milétu alebo Komnata z Aleppa
Múzeum Van Gogha, Amsterdam – viac ako 200 obrazov Vincenta van Gogha zo všetkých období a 400 kresieb
Národné múzeum antropológie, Mexico City – archeológia a história predhispánskeho dedičstva Mexika. K videniu je 23 miestností s antickými artefaktami. Sú medzi nimi aj diela z mayskej civilizácie.