Nerobte paniku, hovorí žena, ktorá sa zotavila z koronavírusu

0
Nerobte paniku, hovorí žena, ktorá sa zotavila z koronavírusu

Americká žena zo Seattlu, ktorá sa zotavila z nového koronavírusu, má pre ľudí, ktorí sa obávajú vírusu, jednoduchú správu: Neprepadajte panike – ale premýšľajte o vysoko rizikových osobách a ak sa cítite zle, zostaňte doma.

Elizabeth Schneider žije v Seattli, najväčšom meste štátu Washington, ktorý má najviac úmrtí v Spojených štátoch v dôsledku choroby.

37-ročná žena, ktorá má titul PhD z bioinžinierstva, uviedla, že sa podieľala na svojom príbehu „dať ľuďom trochu nádeje“ prostredníctvom vlastnej, relatívne miernej, skúsenosti s infekciou, z ktorej sa sama vyliečila doma.

Dodala však: „Samozrejme, to nie je niečo, čo by bolo úplne neškodné, pretože existuje veľa ľudí, ktorí sú starší alebo nemajú dobrý zdravotný stav a životné podmienky. „To znamená, že musíme byť obzvlášť ostražití, zostať doma a izolovať sa od ostatných.“



Americké zdravotnícke úrady, ktoré získali údaje z Číny, tento týždeň uviedli, že 80 percent prípadov malo mierny priebeh, zatiaľ čo zostávajúce závažné prípady, ktoré si vyžadovali hospitalizáciu, postihli najmä ľudí nad 60 rokov a tých, ktorí trpeli chorobami ako cukrovka, srdcové choroby alebo pľúca.

Prečítajte si aj rozhovor s epidemiologičkou o najvyššej priorite

Ako jej ochorenie začalo?

Schneider začala pociťovať príznaky podobné chrípke 25. februára, tri dni potom, čo sa zúčastnila oslavy, ktorá bola neskôr identifikovaná ako miesto, kde sa nakazilo najmenej päť ďalších ľudí.

„Zobudila som sa a cítila som sa unavená, ale nebolo to nič iné ako to, čo normálne cítite, keď musíte vstať a ísť do práce a cez víkend ste mali rušný,“ povedala pre agentúru AFP v stredu.

Okolo obeda však pocítila bolesť hlavy, horúčku a bolesť tela. Rozhodla sa opustiť kanceláriu biotechnologickej spoločnosti, kde pracuje ako marketingová manažérka, a odišla domov.

Po prebudení zo zdriemnutia si zistila, že má vysokú teplotu, ktorá v tú noc dosiahla vrchol na 39,4 stupňov Celzia. „A v tom okamihu som sa nekontrolovateľne triasla zimnicou a pocítila brnenie na svojich končatinách,“ povedala.

Použila voľne predajné lieky proti chrípke, aby liečila príznaky, a povedala kamarátke, aby bola v pohotovostnom režime pre prípad, že by ju museli vziať na pohotovosť – ale v nasledujúcich dňoch horúčka začala ustupovať.

Schneider sledovala správy o novom koronavíruse. Prvý prípad USA bol odhalený koncom januára vo Washingtone. Štát sa odvtedy stal epicentrom choroby v krajine s viac ako 260 prípadmi a najmenej dvomi desiatkami úmrtí. Celoštátne bolo zaznamenaných viac ako 1100 prípadov a 30 úmrtí.

Pretože nemala najbežnejšie príznaky, ako je kašeľ alebo dýchavičnosť, „myslela som si, dobre, dobre, to je určite dôvod, prečo nemám koronavírus,“ povedala Schneider.

Dostala chrípku, ale predpokladala, že jej choroba je iného pôvodu. Návšteva lekára by iba viedla iba k tomu, že by jej povedali, aby šla domov, odpočívala a vypila veľa tekutín.

Príjemne prekvapená

O niekoľko dní neskôr však prostredníctvom príspevku na Facebooku zistila, že u niekoľkých ľudí z oslavy sa vyskytli podobné príznaky, a začala byť podozrievavejšia.

Niektorí z týchto ľudí išli k svojim lekárom, u ktorých sa zistilo, že sú na chrípku negatívni, ale neurobili im testy na koronavírus, pretože príliš nekašľali alebo nemali dýchacie ťažkosti.

S vedomím, že bude pravdepodobne odmietnutá aj na test, rozhodla sa prihlásiť sa výskumného programu s názvom Štúdia chrípky v Seattli a dúfala, že by jej to mohlo poskytnúť odpoveď. Lekársky tím jej poslal nosovú výterovú súpravu, ktorú poslala späť a čakala niekoľko ďalších dní.

„V sobotu 7. marca mi konečne zavolal jeden z koordinátorov výskumu a povedal mi, že „Test COVID-19 bol pozitívny,“ uviedla.

„Bola som príjemne prekvapená, pretože som si myslela, že je to celkom v pohode,“ pripustila Schneider, a smiala sa, hoci jej matka plakala, keď jej to povedala.
 

Necítila som sa byť vážne chorá

„Je pravda, že by som sa tak asi necítila, keby som bola vážne chorá,“ povedala. „Ale z hľadiska vedeckej zvedavosti som si myslela, že je to veľmi zaujímavé. A tiež skutočnosť, že som konečne dostala potvrdenie, že to, čo som mala, bol vírus.“

Do tejto doby jej príznaky už ustúpili a miestne zdravotnícke orgány jej povedali, aby zostali doma najmenej sedem dní po objavení sa príznakov alebo 72 hodín po ich zmiernení.

Teraz je to týždeň, čo sa cíti lepšie. Začala chodiť na prechádzky, stále sa však vyhýba veľkým zhromaždeniam a pokračuje v práci z domu.

Elizabeth Schneider uviedla, že dúfa, že jej príklad, ktorý bude pravdepodobne typický pre veľkú väčšinu prípadov, môže potešiť ostatných.

Odkaz je, aby ste nerobili paniku,“ povedala Schneider. „Ak si myslíte, že máte vírus, pravdepodobne ho máte a pravdepodobne by ste sa mali dať otestovať.“

„Ak vaše príznaky nie sú život ohrozujúce, jednoducho zostaňte doma, užívajte voľne dostupné lieky, pite veľa vody, oddýchnite si a pozrite si filmy, ktoré chcete sledovať,“ dodala.
 
Zdroj: AFP, news.yahoo.com

žiadne príspevky na zobrazenie