Ako sa prestať porovnávať s ostatnými alebo kedy je porovnávanie sa pozitívne?

0
Ako sa prestať porovnávať s ostatnými alebo kedy je porovnávanie sa pozitívne?
pexels.com
Porovnávanie sa je súčasťou bežnej dynamiky človeka. Začína to nevinne, keď ešte ako malé deti chcete mať práve tú hračku, ktorá je v rukách iného dieťaťa. Na základnej škole to naberá na obrátkach, keď sledujete módne výstrelky, a začnete si všímať, keď sa niekto nepozerá na rovnaké filmy alebo nehrá rovnaké hry ako všetci ostatní.
Stredná škola, svet značiek, populárnej hudby, klikov na lajky a „strachu z premeškania“ je okamihom, keď sa nás sociálne porovnánie skutočne týka a nikdy úplne nezmizne. Pretože ľudia sa zameriavajú na to, aby sa dostali na lepšie vysoké školy, získali lepšie pracovné miesta a oženili sa s niekým, koho by im mohli priatelia závidieť, a budujú s nimi dokonalý život.
Keď má niekto deti, pripojí sa k ďalšiemu cyklu. Dospelí vo väčšej alebo menšej miere čelia mnohým tlakom na sociálne porovnávanie ako dospievajúci: porovnávanie vzhľadu, sociálneho postavenia, materiálnych položiek, dokonca aj vzťahov.

Čo je porovnávanie sa a na čo je dobré?

Porovnávanie seba navzájom je prirodzené ľudské správanie, ktoré sa vyvinulo preto, aby nám pomohlo žiť spolu ako súdržná skupina, pomohlo nám učiť sa jeden od druhého a zabránilo nám príliš zaostávať za svojim potenciálom. Pomáha nám to tiež definovať sa, posúdiť, ako sa nám darí v rôznych oblastiach života, na základe toho, čo sa zdá byť pre nás možné. A dokonca nám to v mnohých prípadoch dokonca môže pomôcť cítiť sa lepšie.
Môže to však byť aj stresujúce a môže to pre nás znamenať väčšiu konkurencieschopnosť, ako by sme potrebovali.

Čo hovorí výskum?

Vedci identifikovali dva typy sociálneho porovnávania: vzostupné sociálne porovnávanie, pri ktorom sa pozeráme na ľudí, u ktorých pozorujeme, že sú na tom ako lepšie ako my, v snahe získať inšpiráciu a väčšiu nádej. A sociálne porovnávanie smerom nadol, kde sa pozeráme na ľudí, ktorých vnímame, že sú na tom horšie ako my, v snahe cítiť sa lepšie.
Tieto porovnania nie sú pre nás vždy zlé, ale niekedy môžu byť menej užitočné, ako si myslíme, že budú. A niekedy sú skutočne zlé pre naše šťastie a môžu zvyšovať stres. Niektoré z faktorov, ktoré ovplyvňujú, či sú sociálne porovnania nápomocné alebo škodlivé, sú: naše sebavedomie, stresové faktory, ktoré už v živote máme, a či robíme sociálne porovnania smerom nahor alebo nadol.

Ako sa oslobodiť od negatívneho porovnávania sa

Ak sa ocitnete v pasci sociálneho porovnávania, cítite sa tak trochu závislí na pocitoch nadradenosti zo sociálneho porovnávania smerom nadol alebo bojujete, keď robíte sociálne porovnávania smerom nahor, je dôležité dostať sa z tejto mentálnej pasce.
Tu je niekoľko jednoduchých spôsobov, ako môžete vycvičiť mozog, aby sa menej zaujímal o to, čo ostatní robia alebo si myslia:

Nájdite si vzory

Ak pracujete na tom, aby ste držali krok so vzormi, môžete z ich úspechu profitovať (osobná motivácia, vidieť, čo im funguje atď.) bez toho, aby ste do svojich vzťahov pridali prvok konkurencieschopnosti. Je jednoduchšie učiť sa zo vzoru, akým je Oprah Winfrey alebo Elon Musk, ako sa učiť od priateľa v reálnom živote bez toho, aby ste sa nakoniec cítili „ako niečo menej“, keď tí druhí neustále dosahujú viac.
pixabay.com

Vytvorte podpornú skupinu

Je jednoduchšie vyhnúť sa konkurenčným priateľom (tzv. frenemy), ak vytvoríte kruh podporujúcich sa ľudí a zameriate sa na nich. Môže to byť skupina priateľov, ktorí majú spoločný cieľ. Môžete založiť diétny klub, cvičebnú skupinu alebo inú skupinu založenú na nejakom cieli. Alebo sa pripojte k organizovanej skupine, ako napríklad Weight Watchers, alebo sa zaregistrujte na skupinový tréning v posilňovni.

Nájdite si partnera

Môžete si nájsť aj „kamaráta“, s ktorým sa podelíš o motiváciu. Vy a váš „cieľový kamarát“ sa namiesto skupiny môžete navzájom informovať o svojich cieľoch, oslavovať spolu a pomáhať si navzájom sa motivovať, aby ste sa držali plánu. Je to obzvlášť užitočné, pretože vám obom poskytuje individualizovanú morálnu podporu, trochu väčšej zodpovednosti držať sa plánu (alebo sklamete svojho partnera a seba) a oslavovanie malých víťazstiev je tak o niečo zábavnejšie.

Spočítajte si svoje šťastné udalosti

Keď zistíte, že porovnávate, skúste si v hlave „vyrovnať skóre“. Ak závidíš víťazstvo niekomu inému, ​​pripomeň si svoje vlastné víťazstvá a prednosti. Ak sa cítite nedocenení, pripomeňte si silné stránky druhej osoby a špeciálne veci, ktoré prináša na stôl. Pomáha aj to, keď si píšete denník vďačnosti, takže vám v pamäti zostanú všetky veci, za ktoré môžete byť vďační. Pomáha vám to tiež koncentrovať sa na vlastný život a nie na životy ostatných.
diar
foto: pixabay.com

Kultivujte altruizmus

Altruizmus má mnoho výhod, takže jeho pestovanie ako zvyčajného myšlienkového vzoru môže byť pre vás ešte lepšie ako pre tých, ktorí majú prospech z vašej dobroty. Pozrite sa, aké malé veci môžete urobiť pre svojich priateľov alebo cudzích ľudí. Cvičte si svoju láskavosť. Buďte svojim najlepším ja a nebudete sa cítiť tak náchylní porovnávať. Byť dobrým k druhým je prospešné aj pre vás.

Vyhnite sa určitým typom ľudí

Ak máte vo svojom okolí ľudí, ktorí zrejme neustále posudzujú iných a porovnávajú sa, je v poriadku (a dokonca vhodnejšie), ak sa im budete vyhýbať. Možno ich nedokážete úplne vylúčiť zo svojho života, ale môžete minimalizovať kontakt a viesť konverzáciu k neutrálnym témam.
Zdroj: verywellmind.com, pexels.com

žiadne príspevky na zobrazenie