Drobné radosti, ktoré vám spríjemnia každý deň

0
Drobné radosti, ktoré vám spríjemnia každý deň
pixabay.com

Dobrá mentálna hygiena zahŕňa opakujúce sa príjemné zážitky. Keď sa naučíte vychutnávať si maličkosti, budete stále v dobrej nálade. Ale ako na to? Vytvorte si plán! Finta je v tom, že sa naučíte užívať príjemné zážitky, ktoré sa budú pravidelne vyskytovať vo vašom živote na dennej alebo týždennej báze.

Motivátorka Chrissy Teigen sa na Twitteri pýtala ľudí, čo im spôsobuje jednoduché potešenie. Prekvapivo dostala aj veľmi zaujímavé odpovede.

Napríklad:   

 • vôňu, keď otvoríte novú plechovku kávy alebo arašidové maslo  
 • vypnutie rozpustených vlasov do copu 
 • odopnutie podprsenky na konci dňa     
 • keď si dieťa si položí hlavu na vaše rameno     
 • keď stlačíte tlačidlo výťahu a on tam na vás už čaká     
 • keď si ľahnete do čistých perín
 • nasadenie teplej mikiny priamo zo sušičky    
 • natiahnutie si teplých ponožiek
 • zobudenie sa ráno s tým, že nemusím nikam ísť
 • zložený zemiakový chips alebo dokonale zrelé avokádo     
chipsy
Foto: pixabay.com

Niektoré zo skúseností, ktoré ľudia opisovali na Twitteri, sa týkajú náhody. Stávajú sa nepravidelne, ale nie zriedka (ako napríklad výťah). Iné sa stávajú každý deň alebo raz za týždeň, na základe vášho zvyku, ako napríklad ľahnúť si do čistých perín. Niektoré zahŕňajú úľavu od niečoho nepríjemného alebo nepohodlného, ako napríklad vyzliekanie podprsenky.

Signály pre príjemné zážitky sú typom momentu, ktorý umožňuje predvídať a vychutnať si napríklad otvorenie mikrovlnky, aby ste vedeli, že vaše jedlo je pripravené.

Váš osobný rozvrh

Skúste si napísať svoj vlastný zoznam vecí, ktoré si chcete vychutnať. Rozdeľte ich do kategórií denných, týždenných a nepravidelných udalostí. Najjednoduchší spôsob, ako začať, je premýšľať o svojich každodenných činnostiach – vstávanie, jedenie, odchod z práce, príprava na spánok, každodenné úlohy a chvíle, ktoré súvisia so vzťahom, ako je úsmev milovaného človeka.

Toto je niekoľko príkladov z môjho zoznamu:     

 • Prebudenie sa v pohodlnej posteli bez toho, aby po mne skákalo dieťa, a keď si do nej líham na konci dňa.     
 • Keď deti zaspia a dám si s manželom pohár vína.
 • Keď sa narúžujem
 • Keď uložím posledný riadu do umývačky, alebo vyložím posledný kúsok oblečenia na stojan s bielizňou po praní.
 • Keď mám hotové potlače na tričká a idem ich už len zažehliť.
 • Keď odíde kuriér s hotovými objednávkami.
 • Poobedná kávička po tom, čo mi dcéra zaspí.
 • Keď mi príde pozitívna referencia na moje styling služby alebo keď ma niekto označí v príspevku na Instagrame.
 • Keď si pritúlim moje deti a premýšľam o tom, ako rastú. Keď cítim ich mäkkú pokožku, keď sa dotknú mojej ruky.
 • Keď odchádzam na dovolenku.
 • Keď nájdem na novú zaujímavú knihu a teším sa, že si ju prečítam.
 • Keď natrafím na krásne šaty, ktoré mi sedia strihom aj farbou:)

Prečítajte si aj článok ako si dožičiť vzpruhu a relax počas jarných dní

pradlo
Foto: pixabay.com

Vaše týždenné radosti môžu byť veci, ako je čítanie obľúbených pravidelných rubrík, alebo prebudenie sa v určitý obľúbený deň v týždni, alebo keď čakáte na vysielanie vašej obľúbenej televíznej relácie a plánujete, čo budete pozerať neskôr v priebehu dňa. Môj otec zvykne kupovať televízny program a rád podčiarkuje, čo bude v nasledujúcom týždni pozerať. Alebo si celú zimu robí plány do záhrady, čo kedy a kde posadí, a teší ho predstava, ako to bude na jar robiť.

V ideálnom prípade identifikujte jednu položku pre každý deň, ktorá bude špecifická pre jeden deň v týždni. Ak tieto postupy nemáte, vytvorte si ich!

Zapojte všetkých vašich päť zmyslov

Keď vytvoríte zoznam, uistite sa, že ste zahrnuli položky zo všetkých piatich zmyslov. Pozrite sa na nerovnováhu, či máte veľa položiek, ktoré sa týkajú vôní, alebo málo tých, ktoré sa týkajú zvukov alebo dotyku. Pridajte položky, ktoré sa týkajú vašich iných zmyslov, kde potrebujete napraviť nerovnováhu. Napríklad niektoré televízne relácie o varení vám môžu vzbudiť chuť do jedla a poskytnúť dobrú inšpiráciu a tipy na zvýšenie chuti k jedlu a nápojom.

Obmedzte úľavu od negatívnych skúseností na 20% vášho zoznamu

Ak máte tendenciu k depresii alebo negativite, ďalšia nerovnováha môže byť, že máte veľa položiek, ktoré súvisia s úľavou od nepríjemných skúseností (ako napríklad zatvorenie dverí kancelárie na konci dňa). Aby ste sa nútili myslieť kreatívnejšie a v širších rozmeroch, obmedzte ich na 20% všetkých položiek vo vašom zozname. 

Zahrňte to, čo vám dáva radosť, a nielen to, čo vám robí dobre

Vaše počiatočné zoznamy môžu byť dosť stereotypné a odrážajú relatívne univerzálne skúsenosti – kto nemá rád čokoládu alebo čisté periny? Ale čím viac budete venovať pozornosť tomu, čo vás priťahuje a robí skutočnú radosť, keď trávite deň, tým viac položiek, ktoré odrážajú vaše konkrétne záujmy, budete môcť pridať do zoznamu.

Napríklad – niečo, čo ma teší je, že som sa naučila hovoriť „nie“ dieťaťu, keď chcelo čokoládu alebo iné nezdravé jedlo na raňajky, a ono ho nakoniec prestalo pýtať!

Ako sa líši vychutnávanie od všímavosti?

Vychutnávanie je trochu odlišné od všímavosti, ale sú navzájom prepojené. Všímavosť je o tom, že si uvedomujete skúsenosti, ktoré máte, bez ohľadu na to, či sú príjemné alebo nepríjemné. Ochutnávka je o tom, že si uvedomujete príjemné zážitky. Všímavosť má tendenciu nedať si záležať na zážitkoch, zatiaľ čo vychutnávanie zahŕňa pozastavenie sa na súčasnom príjemnom momente, ako aj premýšľanie o pozitívnych spomienkach, alebo myslenie dopredu na príjemné udalosti, ktoré očakávate.

Urobte z toho aktivitu pre priateľov

Vytvorenie zoznamu je zábavná činnosť, ktorá sa môže týkať aj ľudí, ktorých dobre poznáte. Vypočujte si, aké sú jednoduché potešenia iných ľudí, a to vás môže priviesť k tomu, aby ste sa cítili bližšie k tejto osobe a aj by ste ju lepšie pochopili. A tiež vás to môže inšpirovať k tomu, aby ste si všimli nejakú peknú vec či zážitok, o ktorom ste predtým neuvažovali.

Vychutnávať si bežné zážitky vám môže pomôcť každý deň obohatiť sa o viac pozitívnych emócií, ochrániť vás pred stresom a znížiť vaše túžby po skúsenostiach, ktoré majú nejakú nevýhodu (napr. online nakupovanie, nezdravé jedlo), pretože získavate dostatočne veľa radosti z iných skúseností.

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu