Ako sa zbaviť strachu zo šoférovania?

0
Ako sa zbaviť strachu zo šoférovania?

„Tréning robí majstra,“ hovorí Lucia Solomon, inštruktorka zo SuperDrive, v ďalšom dieli relácie Akčne a bezpečne. A relly navigátorka Zuzana Lieskovcová priznáva, že zo začiatku robila pri šoférovaní veľké chyby.

V dnešnom videu sa dámy budú zhovárať o strachu zo šoférovania a zhrnú rady a tipy, ako tento strach prekonať. Seriál Akčne a bezpečne vznikol v spolupráci s Peugeot Slovensko a SuperDRIVE.

„Ty ako relly navigátorka, máš strach zo šoférovania?“ pýta sa hneď v úvode relácie Lucia Zuzany.

„Nemám strach, ale mám prirodzený rešpekt. Mám rešpekt v relly aute, ale väčší rešpekt mám v bežnej premávke. Je tam viac áut a viac situácií, ktoré môžu byť ťažšie zvládnuteľné,“ odpovedá Zuzana.

Čoho sa najviac vodiči boja?

„Myslím si, že začiatočníci môžu mať strach z rýchlejších a silnejších áut, ktoré medzi nimi myšičkujú. Ani na mňa to nepôsobí dobre, ale ja som s tým vyrovnaná, že choď si,“ hovorí Zuzana Lieskovcová. „Alebo strach z kolón, či tam zostanem stáť,“ dodáva.

„Môžeme pridať aj agresivitu, ľudia sa boja, že niekoho obmedzia, že niekoho vyprovokujú k nevhodnému správaniu, ostanú stáť v zápchach, alebo že nebudú vedieť zareagovať v krízovej situácii. Boja sa jazdiť v tme alebo na miestach, ktoré nepoznajú. Tých druhov strachu môže byť viac, ale poznáme tri základné dôvody,“ hovorí Lucia Solomon.

Ako zaparkovať na prvý raz dobre?

Poznáme tri dôvody, prečo majú ľudia strach

  • strach začiatočníka
  • strach, ktorý vznikne kvôli nejakej traumatizujúcej udalosti
  • iracionálny strach, fóbia, bez známeho dôvodu

„Je prirodzené, a priam užitočné mať rešpekt. Strach je prirodzená emócia, ktorá znamená, že mozog upozorňuje človeka, že je v nebezpečnej situácii, a musí byť ostražitý. Vodič potom prispôsobí správanie danému pocitu,“ hovorí Lucia. „Nie je užitočné, keď je niekto príliš odvážny, a nemá pritom skúsenosti,“ dodáva.

Vo videu sa ešte dozviete:

  • z čoho mala Zuzana strach zo začiatku šoférovania,
  • koľko percent vodičov má strach zo šoférovania,
  • čo si treba nacvičiť, keď máme strach zo šoférovania,
  • čo je moderovaná jazda,
  • akú chybu robia začiatočníci.

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu