Ako sa zoznamovať na diaľku počas koronavírusu? Konverzácia je jedným z najlepších spôsobov budovania vzťahu

0
Ako sa zoznamovať na diaľku počas koronavírusu? Konverzácia je jedným z najlepších spôsobov budovania vzťahu
pixabay.com

Ako karanténne podmienky zlepšujú našu schopnosť budovať vzťahy na diaľku? Ako by vyzeralo randenie vo období spoločenskej izolácie? Predstavte si dvoch cudzincov, ktorí sedia 6 metrov od seba na lavičke v parku – ak by našli dostatočne dlhú lavičku a park, ktorý by nebol uzavretý. Možno by našli prázdnu ulicu, ktorá by sa dala využiť na prechádzku.

Ale kvôli uzavretiu väčšiny firiem a spoločenských priestorov by stretnutie pravdepodobne nezahŕňalo žiaden fyzický kontakt, ale rozprávanie, pretože konverzácia je jedným z najlepších spôsobov budovania vzťahu a v súčasnosti najbezpečnejšia.

Našťastie je pre väčšinu ľudí „online“ pôsobenie druhá podstata. V romantickom kontexte, ktorý je obmedzený štátnymi opatreniami, niektorí online randiaci hovoria, že ich pravidlá sociálnej izolácie chránia pred sebou samými, inak by postupovali vo vzťahu príliš rýchlo. A s viac voľným časom na tvorbu obsahu online je tu dostatočný priestor na tvorivosť.

mobil zena
Foto: pixabay.com

Budovanie vzťahov na diaľku

Mnoho single jednotlivcov, ktorým sa zakázalo zúčastňovať sa večierkov, chodiť do barov alebo navštevovať iné spoločenské podujatia, sa hrnú na online zoznamovacie platformy.

V článku na portáli Bloomberg autori Olivia Carville and Nate Lanxon citovali istý profil na platforme Bumble napísaný 32-ročným finančníkom z Manhattanu: „Zdravý muž so silným imunitným systémom.“ Je pravdepodobné, že tento príspevok vygeneruje vyšší počet zobrazení a odpovedí ako obvykle, jednoducho preto, že v súčasnosti existuje viac potenciálnych záujemcov o randenie online.
Carville a Lanxon poznamenávajú, že keďže sa v Spojených štátoch aj v Európe stále rozširujú verejné obmedzenia, v zoznamovacích aplikáciách sa očakáva, že sa k platformám pripojí viac ľudí, mnohí z nich sú ochotní platiť navyše, aby našli perfektný „match“. Štatistiky ukazujú, že mileniáli používajú online zoznamovacie aplikácie viac ako predtým. A o čom sa zvyknú používatelia rozprávať? Carville a Lanxon poznamenávajú, že spoločnosť OkCupid zaznamenala 188% nárast zmienok o koronavíruse v profiloch používateľov od januára do februára 2020. Dúfajme, že diskutujú aj o ďalších témach.

Carville a Lanxon tiež hovoria, že „náhodné stretnutia“ sú nahrádzané virtuálnym dvorením, ktoré trvá aj celé týždne, čo zahŕňa obavy z nákazy a to označujú ako „nútené rytierstvo“.
Malá lekcia z histórie: rytierstvo nebolo vždy nútené. V skutočnosti bolo staromódne dvorenie na diaľku často solídnym a uspokojivým spôsobom budovania dlhotrvajúcich vzťahov.

Staromódne dvorenie slávi návrat

Budovanie vzťahov na diaľku nie je ničím novým. Mladí ľudia, ktorí ešte nikdy nevideli známku na list, by si mali pamätať, že pred telefónom a e-mailom sa medzi milencami po celom svete vymieňali vášnivé listy. Aj napriek tomu, že sa nepoužívali vtipné emotikony, táto korešpondencia viedla k plnohodnotnej komunikácii. A vzhľadom na čas a úsilie vynaložené na tak starostlivo vypracovanú korešpondenciu často stálo za to počkať. Príjemcovia listov by dnes možno stáli vonku pri svojej poštovej schránke celé hodiny a čakali na takýto špeciálny list.

 

zena pocitac
Foto: pixabay.com


Niet divu, že mnohé zo vzťahov boli trvalé, pretože na dobré veci sa oplatí čakať.

Aj keď veľa ľudí pozná výhody budovania vzťahov na veľké vzdialenosti, nie každý je oboznámený s online zoznamovaním. Niektorí ľudia o tom dokonca nikdy neuvažovali – doteraz. Pre ľudí, ktorí sa púšťajú do online platforiem prvýkrát, môže prechod vyžadovať určité významné úpravy.

Prečítajte si aj článok 13 tipov ako riešiť konflikty vo vzťahu

 

Online zoznamovanie na diaľku

Liesel L. Sharabi a Tiffany A. Dykstra-DeVette v dokumente „Od prvého e-mailu do prvého dňa: Stratégie začínania vzťahov v online zoznamovaní“ skúmali presne toto: ako sa vzťahy začínajú online. Zistili, že takéto vzťahy sa často iniciovali pomocou línií chatu, hoci proces dvorenia online zahŕňal mnoho ďalších aspektov vrátane zdieľania a hľadania informácií a vytvárania autentickej prezentácie.

Aká bola ich predpoveď úspechu v režime offline? Sharabi a Dykstra-DeVette identifikovali niektoré online stratégie, ktoré ovplyvnili, či by po prvom rande nasledovalo aj druhé. Zistili, že „účastníci, ktorí uviedli väčšiu pravdepodobnosť druhého rande, s menšou pravdepodobnosťou využili web na diskusiu o možnostiach svojho vzťahu a častejšie hovorili o preferenciách svojich partnerov“.

Zistenia, ako je toto, podčiarkujú dôležitosť kultivácie starostlivého a premysleného prístupu k online stretnutiu ľudí.

Smerom k (offline) budúcnosti

Socializácia na diaľku zahŕňa rovnaký typ zdieľania informácií a budovania vzťahov, aký sa odohráva osobne, a predĺžené obdobie na zoznámenie môže posilniť vzťah na vybudovanie puta. V romantickom kontexte má viac času na zdieľanie informácií a budovanie dôvery za následok vyššiu pravdepodobnosť vytvorenia pevných a zdravých vzťahov, ktoré nielen prežijú prechod na offline stretávanie sa, ale aj prosperujú v budúcnosti.

Zdroj: psychologytoday.com, Foto: pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu