Ako si doplníte chýbajúce a dôležité hladiny vitamínu D aj bez slnka

0
Ako si doplníte chýbajúce a dôležité hladiny vitamínu D aj bez slnka

Obvykle ho získavame trávením času vonku, pretože vzniká vtedy, keď sú exponované oblasti našej pokožky vystavené slnečnému žiareniu. Hovorí sa mu aj „vitamín slnka“ a spolu s niektorými ďalšími pomáha nášmu telu bojovať nielen s infekciami.

Poďme spoločne zistiť, kedy je potrebný vitamín D a aké sú jeho najlepšie zdroje? Odpovede na všetky tieto a iné otázky o dôležitom vitamíne nájdete v našom článku.

Čo je vitamín D a prečo ho naše telo potrebuje?

Zhruba pred dvoma rokmi sme o jeho potrebe a dôležitosti pre naše telo a zdravie mnohí netušili. Zrejme preto, že tak vážne ohrozenie tela pred nebezpečnými vírusmi sme si ani v tom najhoršom sne nepredstavovali a neuvedomovali.

Dnes je všetko inak a nielen z dôvodu boja proti infekciám, si hladiny vitamínu D (kalciferolu) v našom tele snažíme rôznymi možnými spôsobmi čo najrýchlejšie doplniť.

Vitamín D patrí medzi životne dôležité amíny, ktoré sú zložkou obrovského počtu zložitých procesov v našom organizme.

Vďaka svojej účasti na fungovaní tela má vitamín D nasledujúce pozitívne účinky:

  • podporovaním vstrebávaním vápnika a fosforu zlepšuje zdravie kostí;
  • pomáha posilňovať imunitný systém produkciou ochranných buniek imunitného systému.
  • znižuje zápaly;
  • je dôležitý pri procese delenia buniek;
  • stará sa o normálnu funkciu svalov;
  • znižuje riziko astmy a alergií;
  • znižuje riziko srdcového infarktu a cievnej mozgovej príhody;

Produkuje sa hlavne v koži a to pôsobením slnečných lúčov radu B, ktorých intenzita a množstvo s príchodom jesene klesá. Aj z tohto dôvodu viac ako 80 % populácie trpí jeho nedostatkom, čo je spôsobené tým, že na prirodzenú syntézu dennej normy vitamínu D nemáme v uzavretých priestoroch vhodné podmienky.

A práve v týchto chvíľach a pri zhoršení niektorého z vyššieho spomenutých stavov, je  úloha doplnenia vitamínu D inou cestou veľmi dôležitá. Kde však nájsť najjednoduchšie zdroje vitamínu D? Ako posilniť našu imunitu?

Najlepšie zdroje vitamínu D

Je logické, že v jesennom a zimnom období sa problém nedostatku vitamínu D spolu s nízkou intenzitou slnečného žiarenia zhoršuje. Oslabuje sa tak naša imunita a väčšina z nás je preto vystavená väčšiemu riziku infekcie rôznymi vírusmi.

Celý rok slnkom zaliate exotické destinácie by mohli byť dobrým riešením, na ktoré však väčšina z nás nemá čas ani peniaze. A ani nemusí. Skúsiť môžete niečo oveľa jednoduchšie a lacnejšie.  Potrebné hladiny vitamínu D si predsa môžete doplniť aj inou cestou!

Strava alebo výživové doplnky?

Vitamín D je skupina živín, z ktorých najznámejšie sú cholekalciferol (vitamín D3) a ergokalciferol (vitamín D2). Prvý je produkovaný telom pod vplyvom spomínaného ultrafialového žiarenia, alebo prichádza do tela s jedlom, druhý sa nachádza iba v potrave.

Ak vezmeme do úvahy skutočnosť, že väčšina európskej populácie je v zóne nízkeho slnečného žiarenia, otázka doplňovania „slnečného“ vitamínu prostredníctvom kvalitných doplnkov stravy a potravín sa stáva naliehavou.

Vyskúšať môžete DeVit, kde sa v jednej kapsule výživového doplnku nachádza potrebná denná dávka spomínaného slnečného vitamínu D3 (cholekalciferolu). Doplnky stravy sú dnes predsa možnosťou, ktorá je pre mnohých z nás pohodlná a cenovo dostupná. Je to dobrý spôsob, ako predchádzať nedostatku vitamínu D v tele a bez problémov podporiť nielen imunitu, ale aj zdravie kostí a tela.

Každý však vie, že aj v potravinách obsahujúcich rybí olej je veľa vitamínu D, ale možno ho nájsť aj v hubách, vajíčkach a mäse, mliečnych a rastlinných potravinách. Všetko sú to spôsoby účinnej prevencie proti chrípke, z ktorých si môžete vybrať ten, ktorý vám najviac vyhovuje.

▪         Ryby a rybí tuk

Rybí olej obsahuje najväčšie množstvo vitamínov D2 a D3. 100 g výrobku obsahuje 250 UI alebo 2500 % dennej hodnoty, čajová lyžička (5 ml) oleja z treščej pečene zasa obsahuje 56 % dennej odporúčanej hodnoty.

Tento produkt je navyše jedným z najlepších zdrojov retinolu, rastového vitamínu pre deti a omega-3 mastných kyselín, dôležitej živiny pre zdravie srdca, ciev a mozgu.

Ak vám nechutí olej, vyskúšajte samotné ryby. Patria medzi najlepšie potraviny bohaté na vitamín D, pričom losos je v tomto zozname na prvom mieste. Množstvo vitamínu D2 a D3 ale veľmi závisí od biotopu zvierat, preto si vyberajte v obchode alebo na trhu správne.

Okrem iných rýb a morských plodov sú na vitamín D bohaté aj ústrice. Toto gurmánske jedlo obsahuje veľmi málo kalórií, ale mnoho dôležitých živín, vrátane až 80 % dennej odporúčanej dávky kalciferolu v dvoch mäkkýšoch.

▪         Lesné huby

Pre tých, ktorí nemajú radi ryby, ponúka veľkorysá príroda alternatívnu možnosť – lesné huby, ktoré sú vynikajúcim zdrojom vitamínu D. Niektoré druhy lesných húb obsahujú až 2300 IU na 100 gramov, čo je takmer trojnásobok odporúčanej dennej dávky.

▪         Vajíčka

Áno, aj vajcia sú vynikajúcim zdrojom vitamínu D3. Jeden žĺtok disponuje 37 IU, čo je 5 % dennej odporúčanej dávky vitamínu. Samozrejme, aj tu veľa závisí od podmienok chovu a obsahu vitamínov v krmive.

Napriek tomu, že zelenina a ovocie neobsahujú takmer žiadny kalciferol, niektorí výrobcovia vyrábajú šťavy obohatené o túto mikroživinu. Tieto potraviny sú vhodné najmä pre ľudí, ktorí netolerujú laktózu alebo sú alergickí na mlieko. Napríklad pohár fortifikovanej pomarančovej šťavy môže obsahovať 100 IU ergokalciferolu alebo 12 % odporúčanej dennej dávky.

Vitamín D nájdete aj v iných rastlinných potravinách, ako sú obohatené cereálie, sójové, mandľové, kokosové alebo ryžové mlieko. Malé množstvo vitamínu D obsahujú zemiaky, petržlenová vňať a niektoré bylinky ako lucerna, púpava, žihľava a praslička.

Výskum pozitívnych účinkov vitamínu D na ľudské zdravie sa samozrejme nezastavil a pokračuje v zisťovaní zaujímavých otázok ďalej. Isté je, že podľa štúdií, až 80 % pacientov s ochorením COVID-19 trpeli jeho nedostatkom. Vzhľadom na už preukázané výhody preto nielen lekári dôrazne odporúčajú užívať tento vitamín vo vami zvolenej a najlepšej forme na terapeutické alebo profylaktické účely. Tak na to myslite a v tomto sychravom a chladnom období si jeho potrebné hladiny doplňte.

Zdroj obrázkov:

  1. FotoHelinˇ/Shutterstock.com
  2. ratmaner/Shutterstock.com
  3. SakSa/Shutterstock.com
  4. Tatjana Baibakova/Shutterstock.com

 

žiadne príspevky na zobrazenie