Ako si poradiť so suchým dráždivým kašľom u detí a dospelých?

0
Ako si poradiť so suchým dráždivým kašľom u detí a dospelých?

Kašeľ patrí medzi respiračné ochorenia a môžeme ho definovať ako obranný reflex tela čistiaci dýchacie cesty. Pokiaľ ide o ochorenie, kašeľ dokáže najmä v chladnejšom počasí potrápiť deti i dospelých.

Podľa zvuku a priebehu môžeme kašeľ rozdeliť na suchý a vlhký. Suchý kašeľ býva veľmi dráždivý až dusivý. Naopak vlhký kašeľ sa tiež nazýva produktívny, pretože telo produkuje nadmerné množstvo hlienov, ktoré je potrebné vykašliavať. Na každý druh kašľa je potrebné použiť liečivá, ktoré sú na to určené.

Pri vlhkom kašli najlepšie účinkujú lieky na vykašliavanie, ktoré hlien zriedia a telo sa ich tak ľahšie zbaví. Liečenie suchého kašľu môže byť o niečo zložitejšie a často nás dokáže potrápiť.

Čo si predstaviť pod pojmom suchý kašeľ?

Suchý dráždivý kašeľ sa najčastejšie prejavuje na začiatku ochorenia dýchacích ciest a mnohokrát je spojený s bolesťami hrdla či dýchacieho ústrojenstva. Zápal horných dýchacích ciest spôsobuje prekrvenie sliznice a tento fakt vyvoláva potom suchý kašeľ.

Veľmi nepríjemný je dlhotrvajúci dusivý kašeľ v nočných hodinách, ktorý pacienta navyše vysiľuje. Suchý kašeľ môže predstavovať prejav astmy, alergií, zápalu dýchacích ciest a môže byť tiež prejavom obávanej infekcie hrtanu a teda laryngitídy.

Suchý kašeľ u detí

Suchý kašeľ detí býva pre rodičov veľkým strašiakom, pretože sa môže prehupnúť do laryngitídy, ktorá je najmä pre malé deti nebezpečná.

Avšak netreba hneď na začiatku podliehať panike. Suchý kašeľ bez teploty je možné liečiť viacerými spôsobmi aj u detí. Lekára treba vyhľadať pokiaľ sa situácia dlhšiu dobu nelepší, prípadne zhoršuje. Ak je kašeľ neustály, dieťa dýcha zrýchlene a vydáva pritom rôzne zvuky, je vhodné navštíviť lekára čo najskôr.

Nicoleta Ionescu/Shutterstock.com

Ako na suchý kašeľ?

Kašeľ býva najčastejšie spôsobený vírusmi, preto na jeho samotnú liečbu antibiotiká  nezaberajú. Liečbu suchého kašľa ako u detí tak aj u dospelých je potrebné nastaviť podľa toho, čo ho spôsobuje a ako sa prejavuje.

Lieky na suchý kašeľ

  • Antihistaminiká

Zápal nosohltanu sa prejavuje suchým kašľom najmä v noci. V tomto prípade je vhodné zvoliť antihistaminiká, ktoré zmiernia opuch sliznice.

Antihistaminiká je vhodné podať aj v prípade zápalu priedušnice, keď je kašeľ suchý a hlboký.

  • Sirupy

Ak má chorý človek silný kašeľ, je potrebné ho tlmiť voľnopredajnými liekmi na kašeľ, pretože neustále pokašliavanie telo vysiľuje a bráni mu efektívne bojovať s ochorením.

Pre deti je na tlmenie suchého kašľa vhodné použiť sirupy od kašľa, ktoré sú určené pre ich vekovú kategóriu, vyhnete sa tak skúmaniu zloženia lieku.

Deti by nemali požívať sirupy od kašľa s obsahom kodeínu, preto sú pre ich liečbu vhodné butamiráty. Na liečbu kašľa sa tiež využívajú liečivá s obsahom dextrometorfánu, ktoré však môžu znižovať pozornosť.

  • Kvapky

Konzistencia sirupu nevyhovuje každému, a vtedy je vhodné voliť kvapky na suchý kašeľ. Vždy je však potrebné dodržiavať vhodné dávkovanie, zvyšovaním ani znižovaním dávkovania sa liečba neurýchli.

megaflopp/Shutterstock.com

Čo ešte pomáha na kašeľ? Čím podporiť liečbu?

Kým lieky od kašľu začnú účinkovať, môže to trvať nejakú dobu a je vhodné ich podporiť niektorými krokmi a nakopnúť tak imunitný systém.

  • Prípravky na podporu imunity a vitamíny

Počas choroby telo detí i dospelých bojuje s vírusom a imunitný systém pracuje naplno. Preto je vhodné podporiť jeho fungovanie doplnkami, ktoré imunitu zvyšujú. Takisto je vhodné popri liečbe užívať vitamíny či rôzne multivitamíny.

Doplnky a vitamíny nie je vhodné užívať iba počas ochorenia, ale nasadiť si ich môžete už pri prvých chladnejších dňoch. Budú pôsobiť ako prevencia pred chrípkou a nachladením, a tak sa kašľu možno úplne vyhnete.

  • Čaje na kašeľ a tekutiny

Dostatok tekutín je základom každej liečby. Liečenie ochorenia môžete podporiť rôznymi čajmi na kašeľ, ktoré obsahujú blahodarne pôsobiace kamilky, šalviu alebo lipový kvet.

  • Vetranie

Pri suchom kašli je potrebné pravidelné krátke vetranie, ktoré zabezpečí výmenu suchého vzduchu za studenší vlhký variant. Suchý vzduch totiž dráždi sliznicu, a preto je vhodné najmä pred spánkom riadne vyvetrať.

  • Zvlhčovače a aromaterapia

Na zvlhčenie vzduchu môžete použiť rôzne zvlhčovače alebo difuzéry, ktoré sa využívajú na aromaterapiu. Vône ako levanduľa, mäta či eukalyptus môžu pomôcť zmierniť dráždivý kašeľ.

  • Domáci cibuľový sirup

Ak by ste sa starých mám spýtali, čo použiť na kašeľ, určite by spomenuli cibuľu. Faktom je, že cibuľa skutočne zmierňuje kašeľ, a preto je vhodné ju popri liečbe konzumovať alebo z nej urobiť dobre známy cibuľový sirup.

  • Homeopatiká

Homeopatiká tiež jednou z možností ako podporiť liečbu kašľa, avšak nie je vhodné sa spoliehať iba na ich účinky, a to hlavne pri liečbe detí či tehotných žien. Počas tehotenstva je vhodné používať lieky na báze bylinných preparátov, avšak každé vhodnosť užívania konkrétnych liekov pre istotu prekonzultujte s lekárom alebo lekárnikom. Navyše, obsahujú len minimum účinných látok.

George Rudy/Shutterstock.com

Kedy navštíviť lekára?

Ak kašeľ pretrváva dlhšie ako 10 dní, máte veľmi zvýšenú teplotu alebo dýchate zrýchlene prípadne so zvláštnymi zvukovými efektmi, rozhodne navštívte lekára. Takisto je suchý kašeľ nepredvídateľný u bábätiek. Ich imunita ešte nie je dostatočne rozvinutá, a preto zdravotný stav a vhodnú liečbu najlepšie nastaví lekár.

Zdroj foto na titulke: baranq/Shutterstock.com

žiadne príspevky na zobrazenie