Ako si pripomenúť víťazstvo nad fašizmom? České Národní divadlo natočilo hru o tragickom osude Slovákov

0
Ako si pripomenúť víťazstvo nad fašizmom? České Národní divadlo natočilo hru o tragickom osude Slovákov

Dňa 8. mája tradične oslavujeme Deň víťazstva nad fašizmom. Niet pochýb o tom, že nikdy nie je dosť si takéto zásadné udalosti s úctou pripomínať.

Niet pochýb ani o tom, že tých spôsobov, ako to urobiť, je nespočetne veľa. Pripomíname si ho v podobe rôznych podujatí, či filmových, rozhlasových záznamov a dokumentov, ktoré boli od roku 1945 spracované.

Téma fašizmu, a vôbec druhej svetovej vojny, je tak rozsiahla, že možno nestačí ani jeden celý život, aby sa človek dozvedel o tom, čo všetko sa v našich životoch dialo. K tomuto poznaniu som došla, keď som si ako milovník a pravidelný návštevník divadla zakúpila vstupenku na online dokumentárnu divadelnú hru českého Národního divadla s názvom Očitý svědek.

Od 18. února 2021 od 18.00 uvádí Činohra Národního divadla na svém webu ve světové premiéře film režiséra Jiřího Havelky a dramaturgyně Marty Ljubkové Očitý svědek. Zpracovává poválečný masakr na návrší u Přerova, kde bylo zabito 265 karpatských Němců, Maďarů a Slováků – většinou žen a dětí. Čechoslováci zde zabíjeli Čechoslováky. Autentická svědectví o této hrůze inscenátoři nahráli s herci na kameru tak, že připomínají prostředí, v němž všichni už rok žijeme: hovory na Skype nebo Zoom. Je to pokus o moderní příběhovou archeologii, je to starý příběh v dnešní vizualitě, je to stále stejně děsivé svědectví…

Prečo si to pozrieť?

Ak ste ako ja a neštudovali ste históriu, tak ste určite tušili, že aj po oslobodení stále pretrvávali dozvuky straty ľudskosti. Čo som ale nevedela je, že tento český divadelný počin je o nás, o Slovákoch, o udalosti zvanej Přerovská tragédia. Ako uvádza Wikipédia, tragédia nemá na území Moravy obdobu. Išlo o masaker civilov, obyvateľov Dobšinej, Kežmarku, Gelnice, Mlynice a Janovej Lehoty pri Žiari nad Hronom. Títo karpatskí Nemci a Maďari boli na čas odsunutí do českého pohraničia a transportmi sa mali vrátiť domov. Príbeh je o strete s transportom petržalského pešieho pluku vracajúceho sa z Prahy, ktorému velil dôstojník československej armády Karol Pazúr. Jeho bezbrehá túžba vysporiadať sa dodatočne s „esesákmi“ vedie k tragédii. O čom ďalšom bude film, to vám už postupne odhalí samotný dej.

Načo sa môžete tešiť?

Nebojte sa prosím, nejde o žiadne drastické zábery ani brutalitu v priamom prenose. Na vstupenke je dokonca uvedené doporučenie, že je to vhodné aj pre deti z druhého stupňa ZŠ. Samotné spracovanie hry vytvára dojem, že sa účastníte rozhovoru so svedkami (hercami) online. Prostredníctvom obrazovky tak s vami cca 1,5 hodiny komunikuje celá plejáda uznávaných českých hercov a herečiek. Obsadenie si môžete zistiť dopredu, nedá mi však spomenúť aspoň obľúbeného otca z komédie Jak dostat tatínka do polepšovny – herca Františka Němca.

Hru režíroval skvelý český režisér Jiří Havelka, ktorý sa v minulosti podieľal na inscenácii s názvom ELITY pre činohru SND v Bratislave. Keď ste ju premeškali, môžete si ju dodatočne pozrieť zo záznamu online vďaka pilotnému českému projektu DRAMOX. Pozrieť sa to dá za dobrovoľný príspevok alebo za mesačné členské, ak vás zaujme celkový repertoár. Nájdete ju spolu s ďalšími dvoma hrami SND na tomto odkaze. Minulý rok ste sa tiež mohli dobre pobaviť na jednotlivých charakteroch na schôdzi vlastníkov bytov vo filme z jeho dielne s názvom VLASTNÍCI.

Ako si môžete túto divadelnú hru pozrieť?

Hru sprístupnilo Národní divadlo online na svojej oficiálnej webstránke 18 februára. Vstupenka stojí 150 CZK a nie je teritoriálne obmedzená. Ja som sa na hru pozerala z Rakúska. K vstupenke patrí aj prístup k tzv. bonusovému materiálu a je platná po dobu 30 dní, a teda si hru môžete opätovne pozrieť. Po rýchlej emailovej komunikácii s divadlom som zistila, že v súčasnosti nie je doba prístupnosti tohto projektu nijako časovo obmedzená. Ale keďže sa viaže tematicky na blížiaci sa sviatok, je práve vhodná doba na to, aby ste si rozšírili povedomie o historických udalostiach. Nižšie vložený výber z oficiálnych fotografií divadla približuje celkovú atmosféru.

Foto Petr Neubert
zdroj: https://www.narodni-divadlo.cz/cs/pro-novinare/fotografie-z-inscenaci

žiadne príspevky na zobrazenie