Hľadáte prácu v korporáte? Pozor na systém, ktorý váš životopis hodnotí!

0
Hľadáte prácu v korporáte? Pozor na systém, ktorý váš životopis hodnotí!

Spoločnosti so stovkami či tisíckami zamestnancov po celom svete používajú pre recruitment softvéry, ktoré im zjednodušia život. Pri obsadzovaní pracovných pozícií využívajú ATS (Applicant tracking system). Ten vytriedi a vyhodnotí najvyhovujúcejšie životopisy ešte predtým, ako ich decision maker u zamestnávateľa uvidí.

Systém má, samozrejme, ešte mnoho ďalších funkcií, pre nás je však najdôležitejšia práve táto.

Primárnym zdrojom pre hodnotenie prichádzajúcich životopisov je job description. Osoba zodpovedná za obsadenie pozície u zamestnávateľa môže v systéme taktiež nastaviť metriky, ktoré od vhodného uchádzača požadujú: dĺžka praxe na konkrétnej pozícii, hard skills, vzdelanie atď. Pokiaľ ich softvér v životopise nenájde, znižuje sa tým výsledné hodnotenie. To, nakoľko sa recruiter venuje slabo hodnoteným CVs, si vieme každý predstaviť… Poďme sa bližšie venovať tomu, ako zabezpečiť čo najlepšie ohodnotenie od ATS.

Formátovanie ATS friendly životopisu

Je viacero faktorov, ktoré ovplyvňujú výšku hodnotenia životopisu ATS-kom. V úplnom začiatku je však najpodstatnejšie, aby softvér vaše CV dokázal prečítať a vyhodnotiť. V opačnom prípade šancu stratíte hneď na začiatku.

Svoj životopis napíšte čo najjednoduchšie. Jednotlivé textové bloky (pracovné skúsenosti, vzdelanie,…) píšte pod seba, nadpisy kľudne zvýraznite boldom. Vyhnite sa používaniu tabuliek a grafických prvkov. Svoje skills nehodnoťte počtom hviezdičiek ani akýmikoľvek grafmi. Ideálne je, keď všetko vyjadríte textom a v celom dokumente použijete jeden štandardný font písma. Neuvádzajte informácie v hlavičke ani päte dokumentu a za názov dokumentu zvoľte svoje meno a priezvisko.

Čo systém hodnotí?

Najdôležitejšie sú kľúčové slová a frázy. Základom je vychádzať z popisu pracovnej pozície a dané výrazy spomenúť aj vo svojom CV. Vysoká relevancia sa pri hodnotení prikladá názvom pracovných pozícií. Pozície sa v rôznych firmách pomenúvajú odlišne, preto odporúčame pre názov pracovného miesta uvádzať obdobný wording ako v job description.

Dôležité je tiež skloňovanie či používanie skratiek. Pokiaľ máte vyštudovanú vysokú školu, k používanej skratke VŠ uveďte radšej aj celý text „vysoká škola“ alebo „vysokoškolské vzdelanie“.

Môžem použiť CV vygenerované LinkedIn-om?

Chápeme, že ide o najpraktickejšiu a najjednoduchšiu možnosť. Avšak, neodporúčame vám to. Z vyššie uvedených informácií je jasné, že už len samotný formát LinkedIn-ového CV nemusí byť pre ATS vhodný. Okrem toho, svoj LinkedIn profil pravdepodobne máte pre danú pozíciu málo konkrétny, resp. vždy je najefektívnejšie písať životopis na konkrétnu pozíciu. Viete tak uvádzať aj detaily zo svojich doterajších skúseností, pri ktorých máte za to, že budú prínosné a zaujímavé pre aplikované pracovné miesto.

www.cvnamieru.sk

žiadne príspevky na zobrazenie