Ako si vytvoríte vlastnú webstránku a koľko vás to bude stáť

0
Ako si vytvoríte vlastnú webstránku a koľko vás to bude stáť

Na internete pravdepodobne nájdete množstvo návodov, ako na tvorbu vlastnej stránky, ale nie všetky vám hneď odhalia, čo je pre vás najlepšie. Ako si vytvoriť webstránku?

Môžete nájsť služby, ktoré sa tvária akože sú zadarmo, ale to iba vo výnimočných prípadoch, keď oželiete svoju doménu. Alebo si najmete profesionála, ktorý spraví web za vás za sumu od 200 do 2000 eur. Poďme ale od začiatku.

domena hosting
Foto: pixabay.com

1. Čo je doména?

Doména je názov vašej webstránky, je to unikátna adresa na internete. Je viacero služieb, ktoré ju ponúknu zadarmo, napríklad blogger.com. Potom však budete mať web v tvare: vasnazov.menoposkytovatela.koncovka. Teda u blogger.com budete mať koncovku blogspot.com. Alebo webnode, tam zase musíte mať koncovku webnode.sk. Napríklad chcete doménu iba s koncovkou sk, napríklad autorka.sk, tak to sa u týchto poskytovateľov nedá. Vyzerala by takto: autorka.webnode.sk. Takáto webstránka však nepôsobí profesionálne. Ak chcete vlastnú doménu, musíte si ju najprv kúpiť.

Existuje viacero poskytovateľov domén, napríklad websupport, active24, domena… Zvážte si to, lebo ďalším krokom bude hosting. Ak si kúpite doménu u websupport, a potom zistíte, že výhodnejšie ceny za hosting sú u active24, potom musíte doménu preniesť. Nie je to zložité, ale zabijete tým 2 dni, takže je lepšie sa tomu vyhnúť.

Bežne vás doména bude stáť od 5,80 eur do cca 12,90 eur. Závisí od koncovky, domény .sk vás vyjdú okolo 8,90 eur. Tento poplatok platíte ročne.

Foto: pixabay.com

2. Čo je hosting?

Hosting je prevádzka webovej stránky na serveri, s pripojením na Internet, teda miesto, kde je celý váš obsah webu uložený. Ten taktiež ponúkajú viaceré spoločnosti, websupport. Pozrime si to v číslach. Ak chcete mať napríklad webstránku na systéme WordPress, potom hľadajte cenu za hosting pre WordPress.

Hosting sa pohybuje od 1,25 eur mesačne až po cca 27 eur v závislosti od toho, koľko chcete mať podstránok, koľko gigabitov miesta alebo podľa počtu mailových adries. Niekde je v cene aj SSL certifikát. Tiež je dobré, keď si pozriete, či je k dispozícii zákaznícka podpora 24/7.

Uvedený býva mesačne, ale platí sa ročne, čiže za najlacnejší zaplatíte 25,80 eur. Dávajte si pozor, niektorí uvádzajú ceny bez DPH.

Prečítajte si: 18 tipov ako vytvoriť v článku pútavý nadpis

3. Systém na tvojbu webu – CMS

CMS znamená content management system a je to správa obsahu stránky – ako bude váš web vyzerať. Softvérov, ktoré môžete použiť na tvorbu webovej stránky je viacero – WordPress, Joomla, WooCommerce, Drupal. Ja som začínala s webovačom (platím 108 eur ročne). Je to veľmi prehľadný systém, kde som si sama všetko naklikala. Výhodou je, že hosting a doménu máte v cene. Vtedy som však nepoznala prácu s WordPressom, ktorý je najrozšírenejší. Pri niektorých šablonach dokonca neplatíte nič, čiže platíte si len doménu a hosting, čo je cca 35 eur ročne.

Foto: pixabay.com

Ak však chcete mať web na kľúč a bez zbytočných starostí, obráťte na odborníka. Na portáli Ja spravím nájdete veľa ľudí, ktorí vám radi pomôžu.

Zdroj foto: pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie