5 tipov ako si zorganizovať kuchyňu a mať v nej skvelý prehľad

0
5 tipov ako si zorganizovať kuchyňu a mať v nej skvelý prehľad
pixabay.com

Kuchyňa je dnes pravdepodobne najfrekventovanejším miestom, kde sa zdržiavame, a zároveň miesto, ktoré sa veľmi ľahko znečistí a hneď je v ňom neporiadok.

Aký je postup?

Najskôr odstráňte všetko zo skriniek. Vyčistite si najprv priestor, do ktorého chcete ukladať veci, vlhčenou handričkou. Prejdite každú položku a skontrolujte, do akej kategórie patria vaše veci – zachovalé, na darovanie, opravu alebo na vyhodenie.

Poďme si prebrať každú oblasť.

1. Kuchynské zásuvky

Mojím tipom na zásuvku číslo jeden je použitie organizátorov zásuviek! Nie sú určené len na strieborné príbory. Ak si zariaďujete svoje zásuvky pomocou organizérov, ľahšie sa vám roztriedia veci a nie sú pomiešané do neporiadku. Napríklad, ak máte 2 špachtle, ale jedna je dlhá a druhá je krátka, môžete ich rozdeliť.

Organizér do zásuvky, foto: paisleyandsparrow.com

2. Kuchynská linka

Pokiaľ ide o kuchynské skrinky, najdôležitejšie je, aby ste mali prístup ku všetkému, čo tam je, a aby veci, ktoré každodenne používate, boli ľahko prístupné, zatiaľ čo sezónnejšie veci môžu byť na miestach, kde sa dostávate ťažšie. To je prípad, keď musíte byť k sebe naozaj úprimní.

Naozaj potrebujete 20 misiek na cereálie? Je skutočne nevyhnutné vlastniť 50 šálok na kávu? Ak ste ich nepoužili v minulom roku, mali by ste zvážiť, či ich neodstránenie.

Vždy sa ubezpečte, že je ľahké dostať sa k tomu, čo denne používate (šálky, hrnčeky, taniere atď.). Ak zistíte, že na odloženie vecí dennej potreby musíte vytiahnuť stupienok, rozmyslite si, kde ich uložíte!

Foto: pixabay.com

3. Kuchynská špajza

Pozrite si aj článok o tom, čo by nemalo chýbať vo vašej kuchynskej špajzi, ktorý by ste si určite mali pozrieť. Jedným z kľúčových spôsobov, ako upratať špajzu, je veci preložiť do nádob, kedykoľvek sa dá, a používať štítky!

Jedna vec, ktorú som sa naučila, je, že ak idem preložiť cestoviny (alebo čokoľvek iné, čo treba variť), napíšem na nádobu pokyny na varenie a aj dátum spotreby. A môžete ich ľahko prelepiť, keď do nich vložíte niečo nové. Cereálie je vždy dobré presypať do inej nádoby, pretože potom ich udržíte dlhšie čerstvé. Ja som si preto kúpila niekoľko takýchto dóz v IKEA. Mám v nich múku, cukor, strúhanku, cerálie a menšie cestoviny.

Foto: ikea.sk

Jednou z najlepších vecí, ktoré vo svojom byte mám, sú takéto kontajnery pre všetky miestnosti v byte, milujem ich pre ich praktickosť, aj napríklad sa dajú využiť na desiatu pre deti do školy.

4. Ako usporiadať chladničku a mrazničku

V prvom rade by ste mali poznať, kde sú aké teploty. Teplota klesá zhora nadol, takže na najvyšších miestach je najteplejšie. Podľa toho by ste mali ukladať aj potraviny. Niektoré vyžadujú väčší chlad než iné a na nesprávnom mieste sa môžu rýchlejšie znehodnotiť.

Na vrchu chladničky môžete mať odolné potraviny, ako sú tvrdé syry, maslo, marmelády a pod. V strede môžete mať mliečne výrobky. V spodnej časti môže byť až o 3 – 5 stupňov menej, takže tam umiestňujeme háklivejšie potraviny ako mäso a ryby. V zásuvkách na spodu je však stredná teplota. Takisto, aj v dverách, ktoré sa často otvárajú, nie je tak chladno. Väčšie zásuvky v chladničke sú preto určené na zeleninu a ovocie.

Vyhraďte si časť chladničky na nápoje. Na doplnenie použite poličky vo dverách. Čím viac budete môcť potraviny zoradiť do radu, tým ľahšie budete veci hľadať. Každý má inú chladničku a mrazničku, takže vyskúšajte rôzne spôsoby uloženia, kým nenájdete systém, ktorý vám najlepšie vyhovuje.

pixabay.com

Čo sa do chladničky nehodí?

Do chladničky nepatria exotické plody (napr. banány), paradajky, uhorky, zemiaky ani nezrelé ovocie. Nie je do nej dobré dávať ani pečivo, ktoré chladením rýchlejšie starne. Mimo chladničky držte radšej aj potraviny, ktorým stačí skladovanie v tmavších komorových priestoroch. Ide o med, olivový olej, alkohol, ktorý sa nechystáte v najbližšej dobe konzumovať, či bežné sladkosti. Tým, že nebude chladnička preplnená, bude v nej viac priestoru na cirkuláciu vzduchu, čo napomáha správnemu skladovaniu potravín.

Ako to mám ja?

V chladničke mám vo dverách najvyššie dve poličky na vajíčka, nižšie je poličku na rozkrojené citróny či droždie a spodná polička slúži na vysoké fľaše s nápojmi (napr. vínom). Poličky v hlavnej časti chladničky mám rozmiestnené tak, že tú najvyššiu používam na džemy, horčicu a kečup, nižšiu na syry, maslo, šunku, potom nasleduje širšia polica na hrnce so zvyšným jedlom, spodná polica je na mäso a výrobky z mäsa, a zásuvky sú na ovocie a zeleninu.

5. Ako je možné usporiadať váš servírovací riad?

Máte riad, ktorý je prasknutý alebo rozbitý? Existujú veci, ktoré jednoducho nikdy nepoužívate? Ak nebudú mať pre vaše deti sentimentálnu hodnotu, ktorú by ocenili, nenechávajte si ich len tak, aby ste ich mali do zásoby. Niekedy je dobré umiestniť ich za zavretými dvierkami, aby neboli na očiach, hlavne, ak máte viacfarebné šálky alebo riad rôznych tvarov, ktoré nemusia spolu pôsobiť harmonicky.

Skrinky nemusia vyzerať ako zo škatuľku na fotku na Instagram, ale hlavné je, aby ste mali na všetky veci miesto a vedeli, kde čo máte uložené.

Foto: pixabay.com

 

žiadne príspevky na zobrazenie