Skryté metódy a spôsoby odtajnené: Ako spoznať motívy a taktiku manipulátorov?

0
Skryté metódy a spôsoby odtajnené: Ako spoznať motívy a taktiku manipulátorov?
pixabay.com

Všetci chceme, aby sa splnili naše potreby, ale manipulátori používajú skryté metódy. Manipulácia je spôsob, ako tajne ovplyvniť niekoho s nepriamou, klamlivou alebo hrubou taktikou. Manipulácia sa môže zdať dokonca priateľská alebo lichotivá, akoby osoba chápala vaše najväčšie obavy, ale v skutočnosti je to dosiahnutie postranného motívu.

Inokedy je to skryté nepriateľstvo a keď sa používajú zneužívajúce metódy, cieľom je iba mať moc. Možno si ani neuvedomíte, že ste zastrašovaní.

Ako spoznať motívy a taktiku manipulátorov?

Ak ste vyrastali v manipulácii, je ťažké rozpoznať, čo sa deje, pretože ste sa s tým už stretli a je vám to známe. Môžete mať nepríjemný pocit nepohodlia alebo hnevu, ale na povrchu môže manipulátor používať slová, ktoré sú príjemné, potešujúce, rozumné alebo ktoré hrajú na váš pocit viny alebo súcitu, takže potlačíte svoje inštinkty a neviete, čo povedať. Ľudia, ktorí sú milí, a ktorí nie sú asertívni alebo sú závislí, majú problémy vyjadriť sa priamo a asertívne, môžu byť využití manipuláciou. Sú tiež ľahkou korisťou manipulácie narcistami, hraničnými osobnosťami, sociopatmi a osobami so závislosťami.

Manipulatívne taktiky

Medzi obľúbené zbrane manipulátorov patria: vina, sťažovanie sa, porovnávanie, klamanie, popieranie (vrátane výhovoriek a racionalizácií), predstieranie neznalosti alebo neviny, úplatkárstvo, urážanie, domnienky, emocionálne vydieranie, vyhýbavosť, zabúdanie, falošné znepokojenie, súcit, ospravedlnenie, lichotenie a dary a láskavosť.

Manipulátori často používajú vinu vyslovením priamo alebo prostredníctvom implikácie: „Po tom všetkom, čo som urobil,“ alebo chronicky sa správajú potrebnými a bezmocnými. Môžu vás negatívne prirovnať k niekomu inému alebo zhromaždiť imaginárnych spojencov k ich teórii a povedať, že „všetci“ alebo „aj tak si to myslia xyz“ alebo „to o tebe hovorí xyz“.

 

pixabay.com

Popierajú sľuby

Niektorí manipulátori popierajú sľuby, dohody alebo rozhovory alebo začínajú s argumentom a obviňujú vás za niečo, čo ste neurobili, aby získali súcit a moc. Tento prístup sa dá použiť ako výhovorka na porušenie dátumu, sľubu alebo dohody. Rodičia bežne manipulujú s použitím úplatkárstva – „Dojedz večeru, aby si dostal dezert“, „Žiadne videohry, až kým nedokončíš domácu úlohu“.

Manipulátori často hovoria o vašich zámeroch alebo presvedčeniach a potom na ne reagujú, akoby boli pravdivé, aby ospravedlnili svoje pocity alebo činy, a pritom popreli to, čo ste povedali v rozhovore. Môžu konať tak, akoby ste sa s nimi na niečom dohodli, alebo akoby sa o nich rozhodlo, hoci to tak nie je. Tým však odignorujú akékoľvek podnety alebo námietky, ktoré by ste mohli mať.

Noha vo dverách

Technika „noha vo dverách“ je spôsob, akým manipulátor dáva malú požiadavku, s ktorou súhlasíte, po ktorej nasleduje skutočná žiadosť. Ťažšie je povedať nie, pretože ste už povedali áno. Zmení vaše slová tak, aby znamenali niečo, čo ste nezamýšľali. Keď namietate, manipulátori na vás obrátia so sťažnosťou, aby boli oni tou poškodenou stranou. Teraz sa jedná o nich a ich sťažnosti a ste v defenzíve.

Falošné obavy sa niekedy používajú na oslabenie vašich rozhodnutí a dôvery vo forme upozornení alebo obáv o vás.

Prečítajte si aj: 9 tipov ako byť asertívny

Emocionálne vydieranie

Emocionálne vydieranie je forma manipulácie, ktorá je emocionálnym zneužívaním. Môže zahŕňať použitie hnevu, zastrašovania, vyhrážok, hanby alebo viny. Hanba je spôsob, ako vytvoriť pochybnosti a cítiť sa neistý. Dá sa to dokonca urobiť komplimentom: „Som prekvapený, že práve ty si sa zo všetkých ľudí k tomu sklonila!“ Klasickým trikom je vystrašiť vás hrozbami, hnevom, obvineniami alebo hroznými varovaniami, napríklad „V tvojom veku sa už nikdy nezoznámiš s nikým iným, ak odídeš“ alebo hranie sa na obeť: „Umriem bez teba.

Vydierači vás môžu tiež vystrašiť hnevom, takže obetujete svoje potreby a priania. Ak to nebude fungovať, občas sa náhle prepnú na lepšiu náladu. Pocítite takú úľavu, že ste ochotní súhlasiť so všetkým, čo sa od vás požaduje. Mohli by vyniesť na svetlo niečo, za čo sa cítite vinní alebo zahanbení z minulosti, aby sa vám vyhrážali alebo vás zahanbili, ako napríklad: „Ak neurobíš to, čo chcem, poviem deťom xyz.“

hadka
unsplash.com

Obete vydieračov s určitými poruchami osobnosti, ako sú hraničné alebo narcistické poruchy, sú náchylné k psychologickému FOG, čo je skratka pre Fear, Obligation, Guilt – Strach, Povinnosť a Vinu. Obeť je nútená obávať sa manipulátora, cíti sa povinná vyhovieť jeho žiadosti a cíti sa vinná, ak tak neurobí. Hanba a vina môžu byť použité priamo pri tlaku alebo obvineniach, že ste „sebeckí“ (najhorší zločin pre mnohých závislých) alebo že „Myslíš si len seba,“ „Nezaujímaš sa o mňa“.

Závislí

Závislí na iných sú málokedy asertívni. Môžu hovoriť čokoľvek, čo si myslia, že chcú iní počuť, aby bol obľúbeny alebo milovaný, ale nakoniec urobia to, čo sami chcú. Toto je tiež pasívne agresívne správanie. Je to forma pasívnej manipulácie motivovanej strachom viac ako nepriateľstvo. Namiesto toho, aby odpovedali na otázku, ktorá by mohla viesť ku konfrontácii, sú vyhýbaví, menia tému alebo používajú vinu a odmietnutie (vrátane ospravedlnenia a racionalizácie), aby sa vyhli nesprávnemu postupu. Pretože je pre nich ťažké povedať „nie“, môžu povedať áno, za čím nasledujú sťažnosti na to, aké ťažké bude vyhovieť žiadosti. Keď sú konfrontovaní, závislí majú ťažkosti s prijatím zodpovednosti kvôli svojej hlbokej hanbe. Namiesto toho popierajú zodpovednosť a obviňujú alebo sa ospravedlňujú alebo sa ospravedlňujú za udržanie mieru.

Používajú šarm a lichotenie a ponúkajú láskavosť, pomoc a dary, ktoré majú byť prijaté. Kritika, vina a sebaľútost sa tiež používajú na manipuláciu s cieľom dosiahnuť to, čo chcú: „Prečo myslíš len na seba a nikdy sa ma nepýtaš alebo mi nepomôžeš s mojimi problémami? Ja som ti pomohol.“ Správanie sa ako obeť je spôsob, ako manipulovať s vinou.

Narkomani rutinne popierajú, klamú a manipulujú s cieľom chrániť svoju závislosť. Ich partneri tiež manipulujú napríklad skrývaním alebo riedením drog alebo alkoholu závislých od drog alebo iným skrytým správaním. Môžu tiež klamať alebo hovoriť polopravdy, aby sa vyhli konfrontáciám alebo kontrolovali správanie závislých.

hadka
foto: unspash.com, Mike Lloyd

Pasívne agresívni

Pasívne agresívne správanie sa môže tiež použiť na manipuláciu. Ak máte ťažkosti s vyslovením nie, môžete súhlasiť s vecami, ktoré nechcete, a potom sa vydáte na cestu zabudnutia, oneskorenia alebo spravia vec napoly. Pasívna agresia je zvyčajne spôsob, ako vyjadriť nepriateľstvo. Zabudnutím na „účel“ sa vyhnete tomu, čo nechcete robiť, a dostanete sa späť k svojmu partnerovi – napríklad zabudnutím vyzdvihnúť oblečenie svojho manžela z čistiarne. Niekedy sa to deje nevedome, ale stále je to spôsob, ako vyjadriť hnev. Ešte nepriateľskejšie je ponúkať dezert partnerovi, ktorý je na diéte.

Foto: pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie