Ako zariadiť interiér v rustikálnom štýle?

0
Ako zariadiť interiér v rustikálnom štýle?

Čistota, elegancia a prirodzenosť obohatená pôvabom klasiky dotýkajúcej sa prírody. Aj takto sa dá vystihnúť rustikálny štýl, ktorý má vo svete interiérového dizajnu dlhé roky nenahraditeľné miesto. Svojím šarmom vnáša život a teplo domova do bytov aj rodinných domov v celom západnom svete.

Rustikálny štýl nemá dodnes jasnú definíciu. Spôsobené to je jeho flexibilitou a variabilitou, prostredníctvom ktorej sa jeden z najobľúbenejších interiérových smerov prelína s viacerými štýlmi označovanými ako rustikálne. Domácnosti zariadené v tomto duchu zvyknú čerpať zo škandinávskeho, provensálskeho či koloniálneho štýlu, pričom ich hlavným pilierom je dôraz na čistotu, harmóniu a prepojenie s prírodou. Vzhľadom na to rustikálny štýl ponúka dostatok možností, ako si zariadiť interiér v jeho znamení presne podľa svojho vkusu.Foto: Pixabay

V neutrálnych farbách

Rustikálny štýl nie je excentrický ani okázalý. Nemá záujem žiariť a trblietať sa v luxusných odleskoch. Vsádza na prirodzený a organický vzhľad, vďaka ktorému ulahodí širšej skupine ľudí. Z farebného spektra uprednostňuje skôr neutrálne tóny, či už tie zemité alebo pastelové. V domácnostiach s väčším vplyvom škandinávskeho štýlu sa uplatnia hrejivé hnedé a zelené akcenty. Pastelové farby sa hodia skôr do vidieckych príbytkov, v ktorých budú kontrastovať s prírodnými materiálmi. Ako sekundárny odtieň na doplnenie dominantnej farby je vhodná biela, šedá či krémová.

Drevo v hlavnej úlohe

Z materiálov hrá kľúčovú úlohu drevo. Najvhodnejším prvkom je masívne drevo v surovom alebo v čiastočne opracovanom stave. Po praktickej aj estetickej stránke sa uplatní v podobe podlahovej krytiny, nábytku aj obkladov na stenách. Vhodné sú svetlejšie aj tmavšie odtiene v závislosti od farieb, vzorov a materiálov ostatného bytového vybavenia. Zvolené zariadenie môže mať aj modernejší ráz. Nostalgický nádych s odkazom na tradície vnesú do domácnosti menšie bytové doplnky, ktoré vyvážia moderný charakter nábytku.

Foto: Pixabay

Ďalšie prírodné prvky

Príroda hrá kľúčovú úlohu aj pri výbere menších bytových doplnkov. Pre rustikálny štýl sú charakteristické najmä kovové a kamenné dekorácie, pričom každá z nich by mala okrem estetickej funkcie plniť aj tú praktickú. Príkladom sú bronzové alebo mosadzné úchytky na skrinkách, ktoré vzbudzujú pozornosť ako elegantný staromódny doplnok a zároveň plnia aj praktickú úlohu. Podobnú funkciu má kovanie na dverách. Z kamenných doplnkov vynikne najmä kuchynská pracovná doska zladená s drevenou podlahou.

Vzorované prírodné textílie

Pravý rustikálny príbytok sa len ťažko zaobíde bez textílií. Tie sa využívajú v hojnom počte, ideálne niekoľko rôznych textílií v každej miestnosti. Textilné doplnky sa môžu kombinovať rôzne. Základom sú prírodné materiály, od ktorých použitia sa odvíja tvar, farba a prevedenie konkrétneho doplnku. Medzi najobľúbenejšie patria ľanové, konopné a bavlnené textílie. Pri prvých dvoch vstupujú do hry tradičné formy zdobenia ako čipka či farebné výšivky. Vhodné sú aj malé tkané koberce umiestnené pod stolom alebo voľne v strede obývačky.

Kozub a sviečkový luster

Tradičnú vidiecku atmosféru vnesú do rustikálnej domácnosti aj ďalšie doplnky s praktickou a estetickou funkciou, ktoré sa môžu stať stredobodom celého priestoru. Takáto pocta sa ujde veľkému kozubu na okraji obývačky. V prípade bytov môže byť nahradený biokrbom, ktorý sa pri správnom zladení bytového zariadenia hodí do rustikálnych príbytkov napriek svojmu modernému dizajnu. Praktickú a estetickú úlohu splní aj veľký luster so sviečkami zavesený na reťaziach. Sviece sa ako estetický doplnok uplatnia aj na stole a poličkách. Foto: Pixabay

Rustikálny štýl je aj o malých detailoch, ktoré vytvárajú celkový dojem. Starožitná polička, vetvička v sklenenej váze, mosadzný svietnik či prútený košík, aj takéto drobnosti premenia domácnosť na sídlo pravej vidieckej atmosféry. Tá sa v kombinácii s modernými doplnkami hodí aj do mestských bytov, v ktorých vynikne spojenie starého s novým, tradičného s moderným.

Foto na titulke: Pixabay

Ako zariadiť interiér v high tech alebo v industriálnom štýle?

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu