Albánsko opätovne otvorilo leteckú základňu Kuçovë zo sovietskej éry, tentokrát pre NATO

0
Albánsko opätovne otvorilo leteckú základňu Kuçovë zo sovietskej éry, tentokrát pre NATO

4.3.2024 (SITA.sk) – Albánsky premiér Edi Rama privítal znovuotvorenie leteckej základne, zhruba 85 kilometrov južne od hlavného mesta Tirana, ako „ďalší prvok bezpečnosti z nášho regiónu západného Balkánu, o ktorom dobre vieme, že môže byť ohrozený neoimperialistickými hrozbami a ambíciami Ruskej federácie“. Ako tiež povedal, Tirana ponúkla a diskutuje s NATO o námornej základni na západe Albánska.

„Premena leteckej základne Kuçovë je strategickou investíciou a ukazuje, že NATO pokračuje v posilňovaní svojej prítomnosti na západnom Balkáne, v oblasti strategického významu pre alianciu,“ uviedol hovorca aliancie Dylan White.

#Albania opened an air base in Kucove to serve #NATO aircraft
NATO member Albania on Monday opened a rebuilt Soviet-era airbase to support NATO aircraft amid an increased threat from Russia.

This was announced by the head of the Albanian government, Edi Rama. pic.twitter.com/WXR8NdL9xd

— NEXTA (@nexta_tv) March 4, 2024
 NATO vynaložilo na modernizáciu základne okolo 50 miliónov eur. Zahŕňalo to renovácie riadiacej veže, vzletových a pristávacích dráh, hangárov a skladovacích zariadení.

Viac k témam: albánsky premiér, Letecká základňa
Zdroj: SITA.sk – Albánsko opätovne otvorilo leteckú základňu Kuçovë zo sovietskej éry, tentokrát pre NATO © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie