Alexandra Machanová: „Ak veríte v to, čo chcete začať robiť, uveria všetci“

0
Alexandra Machanová: „Ak veríte v to, čo chcete začať robiť, uveria všetci“
sasa machanova

Saša Machanová je naozaj multiakčná žena – cvičí fitness, prevádzkuje kaviareň, organizuje eventy, navrhuje oblečenie a ešte učí ľudí maľovať a jazdí na koni. Ako začala podnikať a ako vznikajú jej nápady? Prečítajte si náš rozhovor a dozviete sa aj to, kto jej je pravá ruka.

Pôvodne ste študovali pedagogickú školu, prečo ste sa rozhodli založiť si živnosť a čomu ste sa venovali ako prvému?

V škôlke som robila niekoľko rokov, ale potom som sa túžila osamostatniť a paralelne som sa začala venovať cvičeniu a mojej prvej módnej značke Unicorn. Precvičovala som aerobik, kreslila a navrhovala moje prvé kolekcie. Sloboda bola a je pre mňa to najdôležitejšie.

Pracovali ste aj v známom Zora centre. Kedy ste začali cvičiť fitness?

Bolo to asi dva roky po pôrode, kedy moja váha ukazovala žalostné číslo. Vždy som milovala pohyb a tanec, takže z amatérskej aerobikárky som sa dostala až do Zora Centra. Bola to pre mňa najlepšia fitness škola. Zora bola a je môj veľký vzor, takže z jej školy čerpám až dodnes.

Sedem rokov ste žila na Cypre a pôsobila v cestovnom ruchu. Nebolo to ťažké rozhodnutie odísť tam aj so svoju dcérou? Ako na tie roky spomínate?

Práve zo Zora Centra som sa tam dostala na aerobikové pobyty, až ma oslovila manažérka cestovnej kancelárie na Cypre, aby som pre ňu zostala robiť. Bola to pre mňa aj moju dcéru najlepšia škola života, bez znalosti jazyka som sa tam vybrala ako dobrodruh, všetko som sa pomaly naučila a bol to môj druhý domov. Rozhodnutie odísť bolo spontánne a dodnes ho neľutujeme, aj mne aj dcére to dalo veľmi dôležité lekcie do života. Dve baby vo svete, to je najlepšia kombinácia!

Pracovali ste ako produkčná, neskôr ako obchodná riaditeľka. A potom ste založili vlastný projekt Tréner na Dosah. Povedzte nám niečo o ňom.

Asi od materskej som vždy trénovala, čokoľvek som robila, vždy bol môj part time job trénovanie. Po rokoch práce pre niekoho som si povedala, že ak viem plniť sny druhým, viem aj sebe. Zo dňa na deň som ukončila spoluprácu a z postavenia obchodnej riaditeľky sa zo mňa stal Tréner na Dosah. Tento projekt funguje niekoľko rokov a je to aj preto, že som bola sama obézna. Preto moje rady a pomoc vychádzajú z môjho srdca, duše, lebo viem, aké je to cítiť sa zle vo svojom tele. Úprimnosť je to najdôležitejšie, čo môžem ponúknuť mojim klientom. Mala som vlastné fitness centrum Tréner na Dosah, kde sme organizovali workshopy, vzdelávanie a tréningy.

Saša Machanová - Tréner na dosah
Saša Machanová – Tréner na dosah

Vlastníte kaviareň Charovné Miesto. Čo vás motivovalo k jeho založeniu a kedy ste ju začali prevádzkovať?

Nie je to len kaviareň, je to voľnočasové centrum. Popri práci v mojom fitness centre som začala rozbiehať projekt Vo víne je umenie, kde učím ľudí maľovať a relaxovať. Mojim snom bolo vlastniť originálnu kaviareň a tak som sa rozhodla, že všetky moje projekty dám pod jednu strechu – cvičenie, maľovanie, a tak vzniklo pred rokom Čarovné Miesto. Ako úplné gastro tupelo som sa dala na boj, a jedným dychom dodávam, že to robím s láskou a pokorou. Neviem robiť úplne komerčné veci, ale všetko išlo veľmi prirodzene, stane sa to vždy, keď sa na nič nehráme.

V kaviarni dávate priestor kvalitnému vínu a aj programu. Koho najradšej hostíte?

Toto je naozaj skvelá otázka! Milujem hostiť ľudí, ktorí pochopia, že nie sme kaviareň, ale že sú u mňa doma. Ani neviem ako, ale zákazníci, a môžem ich už pokojne nazvať našimi priateľmi, sa vykryštalizovali sami. U nás je veľmi domácka atmosféra, ja nie som čašník, ale hostiteľ a v nekonečnom rade aj poslucháč a psychológ. To čo mám rada ja, ponúkam mojím hosťom od kvalitného prosecca, vína, skvelé domáce koláče, ktoré sú iba u nás, až po skvelý program. Robíme maľovačky, ktoré sú vždy plné, lebo ľudia pochopili, že s nami nemusia vedieť maľovať len relaxovať.

Prečítajte si aj rozhovor s najmladšou starostkou

Charovné miesto
Charovné miesto

Katkou Brychtovou organizujeme vtipné kvízy, kde sme už všetci ako rodina. Organizujeme veľmi veľa eventov, aby sme potešili širokú škálu ľudí. Od januára máme aj novinku coworking, teda miesto, kde môžu ľudia pracovať v príjemnom prostredí v malom kruhu podnikateľov. Nájde sa však aj priestor na charitu – ako veľa ľudí vie, som zanietená psíčkarka, preto milými akciami, ako je napríklad Čarovný bazár, podporujeme útulky na Slovensku, ale aj v zahraničí. Organizujeme aj rôzne akcie pre širokú verejnosť, kde sú vstupy zdarma aj vďaka podpore BSK.

Vediete kurzy maľovania Vo víne je umenie, ako vznikol tento nápad a ako taký kurz prebieha?

Spojila som dve veci, ktoré mám rada – maľovanie a dobré víno. Vždy, keď som mala stres z práce, som si v kuchyni rozložila stojan a začala maľovať. Samozrejme, s pohárom dobrého vína. K maľovaniu ma viedol môj otec už odmalička, preto je to oblasť, kde sa cítim viac ako doma. A tak jedného dňa u mňa vznikol nápad, že skúsim potešiť aj iných, tým, čo robí radosť mne. Zavolal som mojej skoro sestre Aďke Hausnerovej, že mám nápad a chcem, aby na ňom participovala. A tak sme za hodinu u mňa na terase fotili fotky na logo, pri nej som si vyskúšala, či viem naučiť ľudí maľovať. Naša prvá maľovačka bola vo vinotéke, kde som donútila mojich priateľov vyskúšať si to. Bol to veľký úspech. Pár fotiek na FB a ani neviem ako, zrazu sme začali mať plno. Hosťovali sme kade tade, až som sa po dvoch rokoch rozhodla, že je to projekt, ktorý musí mať vlastnú strechu… A prišlo Charovné Miesto.

Vo víne je umenie
Vo víne je umenie

Čo považujete za najťažšie pri rozbiehaní vlastného biznisu?

Asi odvahu, spraviť ten krok a rozhodnúť sa, že chcete ísť vlastnou cestou. Každý je teoretik, ako to pôjde, čo nepôjde, čo má – ale pokiaľ si to nevyskúšate na vlastnej koži, neviete do čoho idete. Vždy som mala sen mať kaviareň a pár rokov dozadu som si založila zošit, kde som si niekoľko rokov písala nápady. Všetko, čo ma napadlo. Teraz ďakujem za ten zošit:) V druhom rade je to zhromaždenie financií, bohužiaľ, ani mňa neobišiel úver. Inak sa nedalo, je to pre mňa veľký záväzok, ale ak si chcete plniť sny, potrebujete aj financie. Mne pomohol partner, rodina a banka. Za to som im nesmierne vďačná.

Vašu dcéru Michaelu ste mali v mladom veku a dnes ju už ako dospelú často vidieť po vašom boku. Do akých aktivít ste ju zapojili a v čom vám pomáha?

Keďže som ju mala v dvadsiatke a preskákali sme si všeličo, sme teraz parťáčky na život a smrť. Mimi mi pomáha s kaviarňou, pracujeme tam len my dve. Je to kreatívna duša, preto je so mnou takmer vo všetkých projektoch. Vyštudovala fotografiu, nesmierne mi pomáha aj s marketingom. Sme proste nerozlučná dvojka. Preto vznikla aj naša módna značka MY DVE, ja si dávam tlačiť motívy mojich obrázkov na látku a navrhuje z toho šaty, a Mimi si tvorí svoje nádherné modely. Občas si lezieme na nervy, ale tak krásne. Sme spolu v práci aj doma. V čarovnom si vytvorila ateliér, kde sa venuje foteniu. Obidva naše životy vytvárajú jeden kreatívny celok, sme ako puzzle.

Ako vyzerá váš bežný deň, čomu sa aktuálne venujete najviac?

Kde začať, som, fitness tréner, lektor maľovania, čašníčka, majiteľka voľnočasového centra, zásobovač, psíčkar… Ale aj tak, je pre mňa dôležité byť občas len sama so sebou. Mám rozdelené dni na čašníčko-trénerku, vtedy vstávam 5:20, ráno odtrénujem klientky, a celý deň som hostiteľ. Potom mám dni, kedy som zásobovač, ale to pre mňa znamená voľno, aj keď som polovicu dňa za počítačom. Každý deň cvičím, chodím na jogu, na kone, behávať s mojim chlpáčmi. Konečne po roku prevádzky som si nadelila stereotyp v chaose a mám čas na seba… Inak by som vyhorela a bol by koniec podnikaniu. Rok som nevedela, ako sa volám, ale teraz si jednoducho musím nájsť čas na veci, ktoré ma robia šťastnou.

Jediné ešte neviem, a to je vypnúť moju hlavu. Tá si ide svoje 24/7, a preto sa mi občas stáva, že sa v noci budím a zapisujem nápady a veci, ktoré musím doriešiť.

Ako zvyknete tráviť svoj voľný čas?

Behávam s mojím chrtom, je to pre mňa najväčší relax, potom mám pyžamové dni, kedy som celý deň doma, čítam, spím a iba obyčajne som. Rada chodím von s priateľmi, pookriať baviť sa do rána s ľahkosťou bytia:)

Čo považujete za svoj najväčší úspech?

Môj najlepší projekt bolo moja dcéra. A potom všetky splnené sny a všetky neúspechy a pády, z ktorých som sa pozviechala a išla ďalej.

Prezradíte nám vaše ďalšie plány do budúcnosti?

Zostať – zostať na trhu, viesť kaviareň, tešiť ľudí… Najlepší plán je žiaden plán, a to je adrenalín, ktorý ja potrebujem. Mám sny, ale to neznamená plán.

Skúste nám dať tri rady, pre ženy, ktoré by sa chceli vydať na cestu za vlastným snom.

  1. Odvaha – počúvajte sami seba, všetci sme tak špecifickí, že neexistuje univerzálny návod ako na to.
  2. Verte – ak veríte v to, čo chcete začať robiť, uveria všetci.
  3. Vydržte, ani Rím nepostavili za deň.

žiadne príspevky na zobrazenie