Slávne ženy – prvá lekárka žien Trotula di Ruggiero

0
Slávne ženy – prvá lekárka žien Trotula di Ruggiero
wikipedia.org

Trotula di Ruggiero je považovaná za prvú lekárku – gynekologičku. Aká bola táto priekopníčka medicíny, ktorá sa zaoberala problémami žien? Čo nové priniesla v oblasti gynekológie a aký bol jej prínos pre stredoveké lekárstvo?

V jedenástom storočí bolo talianske mesto Salerno v centrom stredovekej medicíny v Európe. Salerno bolo známe kvôli tomu, že malo prvú lekársku školu Schola Medica Salernitana (vznikla už v 9. storočí) a jeho nemocnice mali výbornú povesť po celom svete. V tom čase veľa žien študovalo za lekárky a taktiež na školách učili. Vo všeobecnosti bolo v tej dobe ženám zakazované vzdelávať sa. V salernskej škole boli ženy vítané nielen ako študentky, ale aj ako učiteľky. Trotula bola doktorkou a vyučujúcou na škole v Salerne a stala sa jednou z najslávnejších lekárov tých čias. Je považovaná za prvú svetovú gynekologičku.

Prvá vzdelaná lekárka

Trotula pochádzala z talianskeho Salerna a narodila sa v 11 storočí. Uvádza sa, že ako prvá žena dosiahla medicínske vzdelanie a bola prvá, ktorá sa zaoberala ženským zdravím. Špecializovala sa na pôrodníctvo, gynekológiu, kozmetiku a kožné choroby. Napísala množstvo kníh, najznámejšia z nich je Choroby žien. Účelom tejto knihy bolo vzdelať mužských lekárov o ženskom tele, pretože mužskí lekári vedeli o ňom v tom čase veľmi málo. Žena bola považovaná za slabšiu a náchylnejšiu k chorobám ako muž, preto Trotula presadzovala názor, že ženy majú špecifické medicínske potreby, ktoré môžu byť odhalené a ošetrené len ženou.

Trotula, foto: wikipedia.com

Ako liečiť ženy?

Ako žena pochopila, že ženy trpia, lebo sa so svojimi neduhmi hanbia zdôveriť mužským liečiteľom. Tvrdila, že ženy by nemali bezhranične trpieť počas pôrodu. Skúmala, ako uľahčiť pôrod, pri ktorom v tom čase zomierala každá tretia žena. Tlmila bolesť rodičky prírodnými opiátmi. Hľadala príčiny odumretia plodu v matkinom tele, ako prvá opísala priečnu polohu plodu a ako postupovať pri takomto pôrode, zaviedla šitie popôrodných rán. Menštruačný cyklus opísala ako zdraviu prospešný a vyvrátila tak mýtus o tom, že sú ním ženy potrestané. Taktiež radila, ako regulovať dĺžku menštruačného cyklu. Ale nezaoberala sa len ženami, vo svojich knihách dokonca dávala rady ako postupovať pri uhryznutí hadom, liečení problémov s dýchaním, či bielení pieh. Zaujímala sa tiež o správnu výživu a životosprávu novorodenca.

Problémy s neplodnosťou

Jej radikálne názory vtedy šokovali medicínsku a spoločenskú komunitu. Tortula zabŕdla aj do problematiky neplodnosti mužov a žien a tvrdila, že nielen ženy, ale aj muži môžu mať fyzické defekty, ktoré vyvolávajú problémy s počatím dieťaťa. Ženy mávajú rôzne poškodenia a deformácie maternice a muži môžu mať poruchy súvisiace s kvalitou a rýchlosťou spermií. V tom čase bolo nezvyčajné poukazovať na akékoľvek nedostatky mužov týkajúce sa plodenia detí.

Prečítajte si aj o prvej dáme Československa

Vyvážená strava a cvičenie

Svojich študentov učila, aby dôkladne skúmali svojich pacientov, aby im vedeli naordinovať vhodnú liečbu. Kázala im, aby počúvali pacientov a dôkladne sa pýtali na ich chorobu. Svojim pacientom radila, aby brali lieky z výťažkov rastlín, aby sa kúpali v teplých kúpeľoch a prikázala im odpočívať, aby tak napomohli procesu uzdravenia. Taktiež verila, že ľudia by mali jesť vyváženú stravu a pravidelne cvičiť. Mali by žiť pokojným životným štýlom bez stresu a kládla tiež dôraz na čistotnosť.

Súkromný život pod rúškom tajomstva

Veľmi málo sa vie o Trotulinom osobnom živote. Nie je známe, kedy presne Trotula žila, či bola vydatá alebo či mala feministické názory. Pravdepodobne bola magistrou medicíny na škole v Salerne. Niektorí dokonca tvrdia, že Trotuline texty boli napísané mužom, oslobodeným rímskym otrokom. Nájde sa aj názor, že Trotula bola v skutočnosti muž, ktorý sa vydával za ženu, aby sa dostal do blízkosti žien a mohol byť prítomný pri takých dovtedy osobných a výlučne ženských veciach ako pôrod.

Dnes už ťažko s určitosťou povedať, ako to bolo s napísaním textov, isté však je, že na vtedajšiu dobu to boli veľmi pokrokové knihy. Jej texty „Choroby žien“ a „Liečenie žien“ sa v stredovekej Európe stali hlavným zdrojom informácií o ženskom zdraví a profesori medicíny dodnes obdivujú tieto jej učebnice pre ich anatomickú presnosť a vyspelé operačné techniky.

Foto: wikipedia.com, unescochairsalerno.it

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu