Atraktívna súťaž odhaľuje, čo vedia naprogramovať mladé dievčatá. O víťazstvo zabojuje 58 projektov

0
Atraktívna súťaž odhaľuje, čo vedia naprogramovať mladé  dievčatá. O víťazstvo zabojuje 58 projektov

Scratch match je súťaž medzi dievčatami od osem do pätnásť rokov. Prihlásiť sa mohli so svojimi projektami, ktoré vytvorili v jednoduchom programovacom jazyku Scratch. Najlepšie výtvory určí odborná porota vo finále v sobotu 27. mája 2023.

Hlavným cieľom súťaže Scratch Match je motivovať dievčatá na základných školách k objavovaniu technológií. V súťaži môžu využiť svoju vlastnú kreativitu na tvorbu jednoduchej počítačovej hry, zábavnej animácie alebo príbehu.

Do siedmeho ročníka súťaže sa prihlásilo 58 projektov. Z toho 31 bolo od dievčat vo veku od osem do jedenásť rokov a 27 výtvorov vypracovali školáčky vo vekovej kategórii od dvanásť do pätnásť rokov.

Predstavenie krásy IT sveta hravou formou

Scratch Match sa koná už po siedmy raz. Od roku 2017 sa do súťaže zapojilo takmer 400 dievčat, ktoré vytvorili viac ako 230 projektov. Výtvory v aktuálnom ročníku navyše potvrdili, že kvalita postupne stúpa.

„Programovací jazyk Scratch je vynikajúcim pomocníkom, ako dokážeme odhaliť zvedavým dievčatám krásy a možnosti IT sveta. Hravou formou sa naučia pretaviť svoje kreatívne nápady na hry či rozprávky za pomoci rôznych intuitívnych príkazov. Vidia tak, že programovanie môže byť zábava. Okrem toho rozvíjajú svoju trpezlivosť a tímovosť,“ vysvetlila riaditeľka organizácie Aj Ty v IT Petra Kotuliaková.

Sobota odhalí top výtvory z celého Slovenska

Svoje unikátne projekty prihlásili jednotlivkyne a trojčlenné skupiny dievčat z celého Slovenska. Najväčšie zastúpenie mali dievčatá z Košického a Bratislavského kraja. Prihlásené výtvory prešli najskôr prvým kolom, pričom tie najlepšie postúpili do finále, ktoré prebehne už v sobotu 27. mája v Novej Cvernovke.

Tu budú mať finalistky možnosť odprezentovania svojho projektu, pričom o víťazkách bude rozhodovať odborná porota. Výtvory bude bodovať Matúš Kováčik z Erste Digital, Petra Rejchrtová zo spoločnosti Accenture a Gustav Budinský z Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie.

Viac o súťaži

Scratch Match vznikol v roku 2017. Na prvom ročníku spolupracovalo Aj Ty v IT s maďarskou organizáciou Skool a tohto pilotu sa popri Slovensku zúčastnili aj dievčatá z Maďarska a Poľska. Aj Ty v IT v súťaži pokračovalo ďalej na lokálnej úrovni a od malého eventu pre 20 dievčat, sa postupne prepracovalo k takmer sto zapojeným školáčkam ročne. Súťaž sa zároveň rozšírila o kategóriu mladších dievčat a vytvorili sa samostatné kategórie pre jednotlivcov a trojčlenné tímy.

Organizácia Aj Ty v IT vznikla v roku 2012 s cieľom motivovať a podporovať dievčatá a ženy v oblasti informačných technológií. Organizácia sa okrem vzdelávaniu dievčat od 8 rokov, stredoškoláčkam, špeciálnym kariérnym programom pre dospelé ženy a spolupráci s učiteľmi a učiteľkami pre zabezpečenie kvalitnej výučby IT v školách po celom Slovensku. V roku
2020 získalo združenie nomináciu na prestížnu cenu UNESCO Prize for Girls’ and Women’s Education.

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu