Počet dievčat a žien, ktoré prešli vzdelávaním Aj Ty v IT dosiahol 30 tisíc

0
Počet dievčat a žien, ktoré prešli vzdelávaním Aj Ty v IT dosiahol 30 tisíc

Firmy na Slovensku dlhodobo trápi nedostatok ľudí v informačných technológiách. K riešeniu situácie a budovaniu vyrovnanejšieho trhu už 10 rokov prispieva organizácia Aj Ty v IT, ktorá podporuje ženy, aby do odvetvia vstúpili prostredníctvom vzdelávacích aktivít, inšpiratívnymi vzormi a budovaním silnej komunity.

Tridsať tisíc je počet žien a dievčat, ktoré absolvovali vzdelávacie aktivity organizácie Aj Ty v IT za prvých 10 rokov jej existencie. Počet absolventiek sa rovná napríklad počtu obyvateľov celého okresného mesta Liptovský Mikuláš. Práve úspešné čísla a konkrétne príbehy absolventiek dokazujú, že vyjadrenia o nekompatibilnosti žien a technológií sú len mýtus, ktorý sa združeniu darí postupne minimalizovať. Kým totiž v roku 2012 bol podiel dievčat študujúcich na IT fakultách na Slovensku menej ako päť percent, v súčasnosti sa ich počet pohybuje na pätnástich percentách.

“Vidíme, že čoraz častejšie využívame technológie v našom každodennom živote a považujem za dôležité, aby boli vyvíjané čo najširšou skupinou ľudí. Potrebujeme, aby sa zohľadňovali potreby všetkých ich užívateľov bez ohľadu na rod, náboženstvo či rasu. Ženy na to jednoznačne majú, musia si len vydobyť priestor, do ktorého určite patria,” zdôrazňuje CEO Aj Ty v IT Petra Kotuliaková.

Možnosť objaviť, spoznať a podporiť ženský potencitál v IT na jednom mieste

Desaťročnica Aj Ty v IT prináša jedinečnú príležitosť aj pre dievčatá a ženy, ktoré do IT doteraz nenazreli. Už 20. októbra budú môcť pričuchnúť k informačným technológiám na špeciálnej konferencii Slovak Women in Tech 1.0 (SWIT) v priestoroch Novej Cvernovky v Bratislave.

Združenie v rámci svojej činnosti ponúka široko zamerané vzdelávacie aktivity pre dievčatá nad 8 rokov, stredoškoláčky, dospelé ženy a učiteľov a učiteľky informatiky, na svoje si rovnako prídu v rámci podobného delenia aj v rámci programu podujatia.

Program štartuje od 9. do 14. hodiny interaktívnymi aktivitami pre školy. Vstup je bezplatný, účasť si však musia vopred zaregistrovať. Od 15. do 18. bude už prebiehať industry program, ktorý predstaví očakávania, motivácie aj potenciál slovenských žien v IT. Je určený pre každú záujemkyňu o IT sektor bez ohľadu na vek či doterajšie skúsenosti, naviac v rámci neformálneho networkingu bude mať unikátnu príležitosť spojiť sa so zástupcami 8 IT firiem a získať tak relevantné kontakty a správne informácie. Program a vstupenky pre túto časť sú k dispozícii tu.

Podujatie Slovak Women in Tech 1.0 ukončí galavečer, ktoré bude oslavou dosiahnutých výsledkov 10-ročnej práce Aj Ty v IT.
Viac informácií o konferencii nájdete na: www.ajtyvit.sk/slovak-women-in-tech/

Občianske združenie Aj Ty v IT vzniklo v roku 2012 s cieľom motivovať a podporovať dievčatá a ženy v oblasti informačných technológií. Zámerom združenia, vyjadrenom mottom „Technology has no gender“, je budovať technologicky rovnú spoločnosť a dosiahnuť, aby ženy nezostali na okraji, ale stali sa priamou súčasťou technologickej budúcnostosti. Združenie svojimi aktivitami búra spoločenské stereotypy o pôsobení žien v IT, venuje sa budovaniu komunity a vzdelávaniu dievčat od 8 rokov, cez stredoškoláčky až po špeciálne kariérne programy určené pre dospelé ženy. Spolupracuje tiež s IT fakultami vysokých škôl.
V roku 2020 združenie získalo nomináciu na prestížnu cenu UNESCO Prize for Girls’ and Women’s Education.

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu