Balet – synonymum ladnosti a noblesy

0
Balet – synonymum ladnosti a noblesy

Keď sa povie balet, väčšina z nás si predstaví krásne a štíhle baletky, ktoré s ladnosťou a eleganciou stvárňujú niektoré z klasických divadelných diel ako Labutie jazero, Luskáčik, šípková Ruženka či Romeo a Júlia.

Málokto však už vie, že balet má za sebou dlhú históriu, v ktorej nie vždy ženy boli hlavnými hviezdami predstavení…

Pár zaujímavostí z histórie…

Balet – synonymum ladnosti, noblesy, vznikol vo Francúzsku počas vlády Ľudovíta XIV., ktorý bol veľkým prívržencom tanca. Najväčšiu slávu a rozmach zaznamenal až v 18 storočí v Rusku. Vtedajší imperátor Peter I. Veľký sa snažil spopularizovať balet a tak priblížiť Rusko západnému svetu. Vznikali prvé baletné školy, úroveň baletnej techniky prudko stúpala a baletné predstavenia už boli súčasťou napríklad aj korunovácií.

Na konci 19. storočia je Imperátorský balet v Petrohrade najlepším na svete. Pričinil sa o to francúzsky choreograf Marius Petipa, ktorý počas 50 rokov činnosti koncipoval balety na hudbu Petra Ijliča Čajkovského a to Spiacu krásavicu, Luskáčik, Labutie jazero a mnohé ďalšie. Veľký dôraz kládol na dokonalú techniku, viacnásobné otočky, skoky, rýchlu chôdzu a to všetko ako je v balete zvykom – na špičkách chodidiel. Práve vtedy dosiahol ruský balet svoj vrchol a dodnes sa radí k špičke svetového tanečného umenia. 

Ženy v popredí

Práve počas éry choreografa Marius Petipu sa začali objavovať ženy ako hviezdy baletných predstavení. Dovtedy bol balet viac menej mužskou záležitosťou, avšak pôvab a elegancia ženy v spojitosti s precíznymi, technicky dokonalými pohybmi a jednoduchými kostýmami vzbudzoval u publika obdiv. Ženy baletky začali byť dokonca tak zbožňované, že v niektorých predstaveniach hrali aj mužské roly. 

Anna Pavlova v ruskom kostýme
Anna Pavlova v ruskom kostýme, foto: flickr.com

A tak je to aj dodnes. Každé baletné predstavenie má svoju prvú sólistku, teda primabalerínu. Byť prvou sólistkou, je pre bežnú baletku najvyšším ocenením jej kvalít a zároveň vrcholom kariérneho rebríčka. Začiatky sú ťažké, tvrdá drina sprevádza celé detstvo a mnohí z nádejných tanečníkov zo zdravotných dôvodov ani nedokončia štúdiá. 

K tým najslávnejším patria predovšetkým ruské primabaleríny ako Anna Pavlova, Maya Plisetskaya, Natalia Romanovna Makarova, Natalia Osipova, Ľudmila Titova.

Kde môžete vidieť to najlepšie z baletu?

Posledná z vyššie menovaných primabalerín, Ľudmila Titova, je absolventka Akadémie Moskovského Štátneho Akademického Boľšého Divadla. Noviny The Gulf Times ju nazvali “baletka a učiteľka svetovej triedy”. Zároveň sa stala jednou z hrdiniek dokumentárneho filmu o histórii baletu “Symboly ruského baletu”. 

Vidieť a zažiť jej dokonalé tanečné umenie na vlastné oči je skutočným pôžitkom. Aj preto sa nadšenci klasického baletu tešia, že nemusia vycestovať do ďalekej Moskvy. Ľudmila spolu s ďalšími 31 špičkovými ruskými tanečníkmi z Moscow State Ballet sa v rámci európskeho turné predstaví v októbri aj v Bratislave v štyroch baletných predstaveniach – Labutie jazero, Rómeo a Júlia, Luskáčik, Šípková Ruženka.

Bližšie informácie nájdete tu.

žiadne príspevky na zobrazenie