Barbara Jagušák: Na Fashion Live! budú tí najlepší dizajnéri zo Slovenska

0
Barbara Jagušák: Na Fashion Live! budú tí najlepší dizajnéri zo Slovenska

„Tento rok sa Fashion Live! teším na všetkých, ktorých tam budú,“ hovorí Barbara Jagušák, PR manažérka podujatia. Aktuálny ročník Mercedes-Benz Fashion Live! sa uskutoční od 13. do 15. októbra 2023 v priestoroch Slovenskej národnej galérie.

Fashion LIVE! je módne podujatie, ktoré sprístupňuje slovenskú a svetovú módu širokej verejnosti. Kľúčovou témou bude zrkadlo a motív reflexie. Organizujú ho Zora Husarčíková a Lívia Štokingerová.

V rozhovore pre Akčné ženy Barbara Jagušák prezradila:

  • v čom spočíva unikátnosť ročníka v 2023,
  • na čo sa môžu ľudia najviac tešiť,
  • o prepojení medzi módou, luxusom a automobilmi.

Čo nás čaká na 10. jubilejnom ročníku Fashion Live!, na čo sa môžu ľudia tešiť?

Ľudia sa môžu tešiť hlavne na nové priestory Slovenskej národnej galérie, ktorá prechádzala dlhodobou rekonštrukciou. Konkrétne to miesto, kde sa bude konať Fashion Live!, nebolo sprístupnené niekoľko rokov, čiže to bude taká veľká novinka.

Môžeme teda povedať, že ide o premiéru?

Áno, dá sa tak povedať. Už sa tam konali nejaké súkromné eventy, ale takýto veľký event pre verejnosť ešte nie. A potom je ďalšou novinkou generálne partnerstvo so značkou automobilov Mercedes-Benz. Vnímame veľmi silné prepojenie medzi módou, luxusom a autami, ale aj udržateľnosťou, takže Mercedes-Benz bude prezentovať pomocou inštalácie aj svoj nový elektromobil. Samozrejme, budú tam dizajnéri, ktorí sú úplne úžasní.

Zorka Husarčíková a Babsy Jagušák

Sú to tí najlepší dizajnéri zo Slovenska, mnohí z nich dosahujú veľké úspechy aj v zahraničí. Naša hlavná štvorica, ktorá nevynecháva takmer žiadny Fashion Live!, je: Lenka Sršňová, Boris Hanečka, Martin Hrča, Terézia Feňovčíková. Bude tam aj Petra Kovacs, Petra Weingart, Silvia Zrebná. Prítomné budú aj značky ako MANDACH, Puojd, AiM. Takisto nás svojou účasťou poctia aj finalisti súťaže Best fashion talent, z ktorých jedného potom na záver prehliadky vyhlásime ako víťaza a ten sa bude potom prezentovať na londýnskom Fashion Weeku okrem ešte iných cien, ktoré spadajú pod hlavnú cenu.

Prečítajte si aj rozhovor s Lenkou Sršňovou: Novú kolekciu treba ešte dostať do života

Koľko je spolu absolventov?

Dokopy sú traja finalisti. Tento rok to vyšlo na samé ženy, bol naozaj silný ženský feministický rok (úsmev). Budeme mať tri prehliadkové dni ako to býva každý rok. Každý deň bude päť prehliadok, aby ľudia stihli aj vstrebávať všetky krásne podnety a modely.

Ako je to vyskladané dramaturgicky?

Dramaturgicky je to vystavené tak, že študenti a mladí dizajnéri sú poobede. Večerné prehliadky patria etablovaným dizajnérom a dizajnérom, ktorí už majú niečo za sebou. Predstavia sa aj študenti zo Zlína. Vždy máme aj študentské módne prehliadky, ktoré mám ja osobne veľmi rada, lebo študenti sú ešte nepopísaný papier a radi experimentujú, keďže im primárne nejde o predaj kolekcie, ale chcú ukázať svoj talent. Študentské prehliadky sú pre mňa vždy najzaujímavejšie.

Na čo najviac tešíš ty osobne?

Veľmi sa teším na mojich obľúbených: Lukáša Krnáča, Terku Feňovčíkovú, Lenku Sršňovú, Borisa Hanečka a na Martina Hrču, takisto aj na Silviu Zrebnú. Takisto sa veľmi teším na študentov zo Zlína a na finalistov Best fashion talent. Mám však pocit, že som vymenovala úplne všetkých, ktorí tam budú (smiech). Teším sa aj na tých, ktorých som ešte nevidela, napríklad medzi nováčikmi sa budú prezentovať značka MANDACH a Mária Štvrtecká.

Ako sa celkovo vytvárala dramaturgia? Ako dlho to trvalo?

Vždy sa vyhlasuje open call, a do tohto open call sa môžu registrovať dizajnéri, ktorí posielajú aj svoje portfólio. Na základe toho komisia vyberie pätnásť „adeptov“,  ktorí sú následne rozdelení do prehliadkových dní.

Aká je kapacita priestorov?

Je to okolo 300 miest na sedenie.

Ako je to so vstupenkami na podujatie?

Predajných vstupeniek nebolo až tak veľa, tým že kapacita priestoru je menšia a tým, že dizajnéri si kupujú miesto na svoju prezentáciu, a k tomu majú v balíku aj niekoľko vstupeniek pre svojich klientov, rodinu atď. Vstupenky sú už vypredané, ale kto by sa ešte chcel zúčastniť Fashion Live!, môže sa zapojiť do súťaží, ktoré budú organizovať naši partneri alebo my. Záujemci tiež budú môcť sledovať prehliadky cez livestream na sociálnych sieťach počas prvých 3 dní.

Pre viac informácií o programe a účinkujúcich navštívte oficiálne webové stránky www.mbfl.sk a www.slovakfashioncouncil.sk.

Ďakujeme za rozhovor.

žiadne príspevky na zobrazenie