Bezpečnostná aliancia AUKUS ide podľa Číny po „nebezpečnej ceste“ a poškodzuje režim nešírenia jadrových zbraní

0
Bezpečnostná aliancia AUKUS ide podľa Číny po „nebezpečnej ceste“ a poškodzuje režim nešírenia jadrových zbraní

14.3.2023 (SITA.sk) – Spojené štáty americké, Austrália a Spojené kráľovstvo idú „ďalej po nesprávnej a nebezpečnej ceste pre svoje vlastné geopolitické záujmy“. V utorok to skonštatovalo čínske ministerstvo zahraničných vecí, ktoré tak učinilo v reakcii na dohodu, podľa ktorej Austrália v rámci modernizácie svojej flotily kúpi útočné jadrové ponorky z USA.

Dohoda podporí preteky v zbrojení

Hovorca Wang Wen-pin uviedol, že táto dohoda akurát „podporí preteky v zbrojení ako za čias studenej vojny, poškodí medzinárodný režim nešírenia jadrových zbraní a ohrozí regionálnu stabilitu a mier“.

Najnovšie spoločné vyhlásenie vydané USA, Spojeným kráľovstvom a Austráliou ukazuje, že tieto tri krajiny išli ešte ďalej nesprávnou a nebezpečnou cestou pre svoje vlastné geopolitické záujmy, pričom úplne ignorujú obavy medzinárodného spoločenstva,“ povedal Wang novinárom na brífingu.

Vzťahy Austrálie s Čínou

Austrálsky premiér Anthony Albanese povedal, že si nemyslí, že dohoda v rámci bezpečnostnej aliancie AUKUS, ktorú uzavrel s americkým prezidentom Joeom Bidenom a britským premiérom Rishim Sunakom, naruší vzťahy Austrálie s Čínou, ktoré sa podľa jeho slov v ostatných mesiacoch zlepšili.

Wang zopakoval tvrdenia Číny, že AUKUS predstavuje „vážne riziko šírenia jadrových zbraní a porušovania predmetu a účelu dohody o nešírení jadrových zbraní“.

Viac k témam: Americký prezident, Austrálsky premiér, Britský premiér, Čínska vláda, Jadrové ponorky, Jadrové zbrane, Medzinárodné vzťahy
Zdroj: SITA.sk – Bezpečnostná aliancia AUKUS ide podľa Číny po „nebezpečnej ceste“ a poškodzuje režim nešírenia jadrových zbraní © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie