V dnešnom svete sa veľká pozornosť kladie na našu fyzickú a psychickú pohodu. Je to istým spôsobom forma sebelásky, kedy sa snažíme svojmu telu dopriať čo najlepšiu starostlivosť. Skúšame, čo nám vyhovuje, a čo nie. Tento fenomén sa v odborných kruhoch nazýva „biohacking”, a my si spolu vysvetlíme, v čom vlastne spočíva.
Čo je to biohacking?
Biohacking je čoraz populárnejší spôsob, ako si ľudia vylepšujú svoje zdravie a pohodu pomocou malých zmien v živote. Môže to byť čokoľvek od správnej diéty, snahy dosiahnutia kvalitného spánku, cez cvičenie až po obsah, ktorý okolo nás vstrebávame.
V jednoduchosti, sa vďaka biohackingu sledujeme a monitorujeme. Cieľom je sa ráno zobudiť a cítiť sa lepšie, ako deň predtým. Jedným zo sprievodných javov je aj spomalenie starnutia a mentálna stabilita, ktorú sme možno predtým zanedbávali, a ani sme si neuvedomili, že by sme na nej mali popracovať.
Praktické spôsoby biohackingu
Výživa
Máme možnosť si vyskúšať rôzny spôsob stravovania a diét. Berieme na ohľad naše potravinové alergie a intolerancie. Pýtame sa samých seba, čo nám najviac chutí, no zároveň sa snažíme nájsť súlad s tým, čo dáva nášmu telu najlepšiu výživu. Utiekame sa k domácim dodávateľom a biopotravinám s minimálnym spracovaním.
Populárnym sa stal napríklad aj prerušovaný pôst. Stravovací režim, pri ktorom sa striedajú obdobia jedenia a pôstu. Najčastejšie trvá fáza pôstu 16 hodín, po ktorej nasleduje 8-hodinové okno na jedlo. Taktiež sa často skloňuje diéta s názvom ketodiéta, ktorá sa snaží o to, aby vaše telo spaľovalo tuky namiesto sacharidov.
Prečítajte si aj: Skvelé recepty z cukety, ktoré musíte skúsiť
Spánok
Mnohí biohackeri si sledujú kvalitu spánku pomocou náramkov a aplikácií. Zároveň sa snažia spať lepšie tým, že si vytvárajú pokojné prostredie a experimentujú so svojou spánkovou rutinou. Pred spaním sa snažia blokovať modré svetlo z obrazoviek a zavádzajú 30 minút pred spaním takzvaný „no screen time”, v jednoduchosti, sa 30 minút pred spaním venujú inej aktivite ako pozeraním do obrazoviek, čo zahŕňa televíziu, telefón, laptopy. Vo svojich spálňach spia v úplnej tme a v príjemne vychladenom prostredí.
Cvičenie
Každý si hľadá to, čo mu vyhovuje. Biohacker však chce docieliť čo najefektívnejšie cvičenie, a preto často volí krátke, intenzívne cvičenia, ako HIIT, lebo sú skvelé pre tých, čo nemajú veľa času, no chcú výsledky. Yoga a tabata nie sú v ich kruhoch tak obľúbené, ako by ste si na prvú možno mysleli. Biohackeri tiež skúšajú metódy ako kryoterapia, extrémna zima, alebo červené svetlo, ktoré pomáha pri regenerácii svalov a znižuje zápaly.
Mentálny stimul
Pri tejto novodobej praktike nejde iba o to, aké jedlo do svojho tela dostávate, ale aj o to, aké informácie a obsah príjmate do svojej hlavy. Biohackeri sa zameriavajú na výživu svojej mysle a to prostredníctvom čítania kníh, počúvaním obľúbenej hudby a kultúrou. Vedú si denníky vďačnosti a veria svojmu náboženstvu. Priateľské vzťahy oddeľujú od tých pracovných a utiekajú sa k rodinnému životu.
Či už je biohacking to pravé pre vás, alebo nie, veríme, že ste vďaka tomuto článku navnímali, čomu sa taký biohacker venuje. Skúsili by ste aj vy takto experimentovať s vaším telom? Je takáto praktika pre vás lákavá? Azda ste to ani len netušili, ale možno ste biohackerom aj vy!