Natália vedie s kamarátkou Petrou blog, kde sa delí o svoje zážitky z cestovania, opisuje Turecko a rozdáva tipy, kam ísť a čo vyskúšať. V rozhovore nám prezradila:
- čím ju Turecko fascinuje
- ako sa cíti ako sama žena v Turecku
- či vie po turecky a aký je to jazyk
- ako sa k ženám správajú tureckí muži
- ako je vhodné obliekať sa na verejnosti
Ako vznikol nápad založiť blog, čo vás k tomu viedlo?
Odmalička som milovala cestovanie a tiež písanie. Pamätám si, že som už ako dieťa, písavala poviedky, príbehy, a vždy som snívala vydať knihu, alebo založiť blog. Tento nápad bol vo mne veľmi dávno a čím ďalej, tým viac dozrieval. Vedela som, že ak to bude blog, tak potom to bude niečo spojené s cestovaním. Keď som strávila dlhší čas v Turecku, napadlo mi založiť teda blog ochutnejturecko.cz o tejto výnimočnej krajine.
Čo bolo na tom to najťažšie?
Nebolo to ľahké, lebo som technický antitalent (úsmev). Zoznamovanie sa s wordpressom, marketingovými nástrojmi, reklama, marketing ako taký, práca s fotkami a iným materiálom bola celkom náročná. Pustiť sa do toho naplno a začať s tým seriózne si vyžaduje mnoho úsilia, ale založili sme si ho spolu s kamarátkou Peťou.
Prečo práve Turecko? Čím vás táto krajina fascinuje?
Turecko je moja srdcovka, láska na prvý pohľad, to sa ťažko opisuje. Je to významná krajina nielen, čo sa týka Stredomoria, ale aj celosvetovej histórie, tak ako aj Grécko, či Taliansko. Celkovo, milujem cestovanie a v Turecku sa cítim pohodlne, ako doma. Odlišná kultúra, náboženstvo, atmosféra, príroda, bohatá história, niečo iné ako Európa, asi preto ma to fascinuje.
V Turecku som sa ako sama žena nebála.
Akú časť roka trávite v Turecku? Kde bývate?
Najviac, ako sa dá (úsmev). Vždy, keď môžem. Najradšej by som tam bola nastálo, ale vzhľadom k súčasnej situácii to nie je vždy možné, taktiež aj po pracovnej stránke. Snívam však o tom, že raz budem žiť v krajine, kde je viac ako 300 dní do roka slnko. Sny sú krásne, len trošku náročnejšie je splniť si ich, ale už aj na tom pracujem.
Ste freelancerka. Čím všetkým sa živíte?
Zaoberám sa copywritingom, bloggerstvom a cudzími jazykmi. Vyštudovala som cestovný ruch a multikulturalizmus, ale najviac sa venujem copywritingu. Moja kamarátka, spolutvorkyňa webu ochutnejturecko.cz, Petra sa venuje online podnikaniu. Plánujem sa tiež venovať online podnikaniu v budúcnosti.
Ako ste na tom so znalosťami tureckého jazyka? Ako sa dorozumievate?
V Turecku je super, ak viete po turecky, aspoň na dohovorenie, učím sa pomaly, ale postupne. Nie je to jednoduché, lebo turečtina je pre mňa ťažký jazyk, patrí do skupiny ázijských jazykov a veľmi sa odlišuje od európskych jazykov svojou štruktúrou, ale snažím sa najviac ako to ide. Páči sa mi ten jazyk. Dorozumievam sa teda turecky, rukami a nohami a, samozrejme, anglicky.
Čo máte z tureckej kuchyne najradšej?
Milujem všetky jedlá, dávam však prednosť nemäsovým pokrmom, takže skôr baklava, syrové pide, alebo zeleninové šaláty. Musím však povedať, že turecká kuchyňa je veľmi bohatá a výnimočná, niektorí turisti tam chodia kvôli gastronomickým špecialitám, ale ja nie som zrovna ten typ človeka. Ochutnala som tak už ale všetko, kokorec, pide, kofte, adana kebab atď. Boli to perfektné pochúťky. Nevidím v jedle až také veľké potešenie a umenie. Skôr ma teší, keď si môžem zaplávať alebo prechádzať sa po pláži.
Aké je to žiť v moslimskej krajine ako žena? Na čo si dávate pozor? (obliekanie a pod.)
Nevnímam rozdiel medzi životom ženy na Slovensku a životom ženy v Turecku, naše práva sú rovnaké, ktoré zabezpečuje ústava. Nevnímam zásadné rozdiely. Aj sama žena dokáže v Turecku prežiť, vyskúšala som to na vlastnej koži. Možno treba zvoliť na verejnosti, najmä vo vnútrozemí slušnejšie oblečenie, a nie krátke minišaty na ramienka, aby ste zbytočne nepriťahovali zvedavé pohľady miestnych, lebo väčšinou je turecké obyvateľstvo konzervatívne.
Aj sama žena dokáže v Turecku prežiť.
No v prímorských oblastiach je to všetko uvoľnenejšie, a aj Turkyne sami chodia s minišatami po uliciach. Na tom nie je nič nezvyčajné. Samozrejme, Turecko je najliberálnejšia moslimská krajina, takže žiadny hijáb nemusí byť. Jedine, keď žena vstupuje do mešity, vtedy si musí prekryť ramená aj vlasy šatkou, inak nevidím rozdiely. Ale je to asi to isté, ako keď vstupujeme do kostola, tiež by sme mali mať na sebe slušnejšie oblečenie a neprídeme tam napoly nahí.
V Turecku som sa ako samotná žena nebála. Spočiatku to bolo mierne rozpačité, ale napokon som sa upokojila, keď som bližšie spoznala pohostinnosť a láskavosť miestnych obyvateľov. Pri spoznávaní novej kultúry musíme byť vždy ostražití, ale už nemám obavy. Všeobecne v Turecku sa radšej vyhýbajte témam v súvislosti s politikou, náboženstvom, nepite alkohol na verejnosti. Neznalosťou danej mentality a podmienok môžete vytvoriť nechtiac faux – pas. Slušne sa správajúci človek však nemá žiaden problém.
Ako sa k vám chovajú muži? Ako by ste opísali tureckých mužov?
Môžem iba konštatovať zo svojej subjektívnej skúsenosti, že správanie tureckých mužov je väčšinou gentlemantské. Samozrejme, blonďavá modrooká Európanka v minišatách je pre nich veľmi exotická a príťažlivá, ale nestretla som sa zatiaľ s ničím negatívnym či nepríjemným. Dokonca musím povedať, že keď som ako turistka sama cestovala po Turecku v autobusoch, vždy sa postavili a slušne mi ponúkli sedadlo na sedenie, alebo mi pomohli iným spôsobom, keď som napríklad nevedela, kam mám ísť a hľadala som cestu. Tureckí muži sú vo všeobecnosti rodinne založení, avšak temperamentní, väčšinou žiarliví a horkokrvní.
Čo by ste poradili ženám, ktoré by chceli samy cestovať, ale majú pred tým rešpekt?
Určite ostražitosť je na mieste, dávať si pozor, byť opatrná na začiatku, ale to asi ako všade. Keď cestujeme samy, a je jedno v akej krajine, aj na Slovensku, musíme byť ostražité. Všetci musia byť ostražití, no samozrejme, lepšie je cestovať vo dvojici, ak je to možné (úsmev).
Dajte nám tri rady pre ženy, ktoré sa chcú vydať za vlastným snom.
Nikdy sa nevzdať, aj keď vám všetci budú vravieť, ako je to zlé a ako to nezvládnete, nikdy to nevzdávajte a choďte si skutočne za tým, čo chcete. Život je len jeden, tak nepremrhajte šancu. Aj mne vraveli všetci, aby som do Turecka necestovala, lebo ma predajú za ťavu (smiech), ale nič také sa tam samozrejme nedeje a nestalo. Všetko je o skúsenostiach a kým nevyskúšate, tak nemôžete posudzovať iné krajiny a kultúry. Aj keď vás všetci budú odhovárať, robte to, po čom vaše srdce túži, nech vás nepríjemné reči neovládnu. Riadim sa niektorými významnými myšlienkami a motivujem samu seba asi najviac v tomto zmysle : Rob, čo ťa robí šťastnou, vytvor si život, aký chceš, nie aký ti niekto nalinkoval.
[…] Blogerka Natália rozpráva o tom, ako sa žije samej žene v Turecku […]