Boli ste už tento rok natrhať medvedí cesnak? Práve je jeho čas

0
Boli ste už tento rok natrhať medvedí cesnak? Práve je jeho čas

Medvedí cesnak (Allium ursinum) poznáme ako zdravú a chutnú bylinku, ktorá rastie u nás len v určitom ročnom období, skoro na jar. Pochádza z Európy a Ázie, kde rastie vo vlhkých lesoch.

Latinský názov „ursinum“ sa v preklade používa ako „medveď“ a odkazuje na údajnú záľubu medveďa hnedého v cibuľkách. Podľa ľudových rozprávaní ich medvede konzumujú po prebudení z hibernácie. Taktiež medvedí cesnak obľubujú aj živočíchy, predovšetkým kravy.

Stávalo sa, že farmári odmietali mlieko svojich stád kvôli cesnakovej príchuti, ktorú mu dodali kravy, ktorí sa pásli na pastvinách s prítomnosťou medvedieho cesnaku. Existujú dôkazy, že v anglickej kuchyni sa medvedí cesnak používa už od čias keltských Britov pred viac ako 1500 rokmi. Prví liečitelia medzi Keltmi, Galmi, teutónskymi kmeňmi a starými Rimanmi poznali túto divokú bylinu a nazývali ju herba salutaris, čo znamená „liečivá bylina„.

Čo dokážete vyčariť z medvedieho cesnaku?

Liečivé bylinky

Medvediemu cesnaku sa pripisujú mnohé liečivé vlastnosti a je obľúbenou homeopatickou zložkou. Často sa používa na liečbu kardiovaskulárnych, dýchacích a tráviacich problémov, ako aj na sterilizáciu rán. Obsahuje rôzne minerálne látky. Medzi rastlinami sa nazýva aj „kráľom horčíka“, pretože v listoch sa ho nachádza veľké množstvo.

Všetky časti rastliny Allium ursinum sú jedlé a majú kulinárske využitie vrátane kvetu, ktorý sa môže použiť na ozdobu šalátov. Najobľúbenejšou časťou sú však každopádne listy, ktoré sa používajú do surových šalátov a majú veľmi jemnú cesnakovú chuť. Varením sa chuť listov medvedieho cesnaku zjemní. Listy sa používajú aj namiesto cesnaku a iných byliniek v mnohých receptoch.

Medzi obľúbené jedlá, v ktorých sa rastlina používa, patrí pesto, polievky, cestoviny, syry alebo aj ako príloha k pečivu.

Prečo by sme mali jesť medvedí cesnak

žiadne príspevky na zobrazenie