Bolívia: Prístup k zdravotnej starostlivosti o matku by mal byť naďalej prioritou

0
Bolívia: Prístup k zdravotnej starostlivosti o matku by mal byť naďalej prioritou
ENG Nurse Feliza Merma at San Roque Health Center, in the city of El Alto, preparing a newborn baby in the delivery room. Doctors Without Borders built the maternity area and installed a heating system, the city of El Alto is located at 4200 meters above sea level and it is a cold area. Temperature is important to provide safety and comfort to the mother and her newborn. MSF has a project to support neonatal health in this health center. ESP Enfermera Feliza Mermaen Centro de Salud San Roque, de la ciudad de El Alto realizando la adaptación del recién nacido en la sala de parto. Médicos Sin Fronteras construyo el área de maternidad e instalo un sistema de calefacción, la ciudad de El Alto se encuentra a 4200msnm y es una zona fría. La temperatura es importante para brindar seguridad y confort a la madre y su recién nacido. En el Centro de Salud MSF tiene un proyecto de apoyo a la salud neo natal.

Bolívia má najhoršiu úmrtnosť matiek v Latinskej Amerike. V rámci krajiny je situácia obzvlášť alarmujúca v obci El Alto, kde je úmrtnosť na komplikácie spojené s tehotenstvom a pôrodom najvyššia v krajine. Dokonca je porovnateľná s najhoršími ukazovateľmi na celom svete. Odhaduje sa, že v roku 2020 bude bolo 316 úmrtí na 100 000 živo narodených detí.

Svedectvo lekárky

„Baví ma pomáhať ľuďom, hlavne mamám. Niektoré nechodia na pôrodnícke kliniky a nemajú prístup k zdravotníckym službám, pretože nie sú dobre informované, obávajú sa, že ochorejú“, hovorí Luci Margarita Quispe Beltrán, komunitná propagátorka zdravia Lekárov bez hraníc v zdravotnom stredisku Franz Tamayo v El Alto v Bolívii.

„Hovorím s nimi a hovorím im, že plánovanie rodiny a predpôrodná starostlivosť sú veľmi dôležité, aby sme nemali viac mŕtvych detí.“

Rovnako ako v mnohých iných častiach sveta, koronavírus ovplyvnil bolívijský zdravotný system. Ohrozil tým prístup k základnej gynekologickej starostlivosti, najmä počas pôrodov.

„Pandémia COVID-19 mala nepochybne vplyv na zdravie matiek, novorodencov a detí v oblasti El Alto. Napriek tejto situácii však boli naše tímy v Bolívii schopné slúžiť ženám v ich vlastných komunitách, čo dokazuje, že existuje veľký dopyt a potreba miestnych zdravotníckych zariadení, primeraných zdrojov a dostatočnej kapacity na starostlivosť o pôrod,“vysvetľuje. Adriana Palomares Paez, generálna koordinátorka Lekárov bez hraníc v Bolívii.

„Po troch rokoch práce v krajine a s priamymi skúsenosťami vyzývame národné, rezortné a mestské zdravotnícke orgány, aby sa zaviazali a naďalej poskytovali tieto základné zdravotné služby, ktoré sú také dôležité pre ženy a rodiny v týchto oblastiach“, dodala.

Zdravotnícke služby pre mamy s nepretržitou zdravotnou starostlivosťou

Za posledných 15 rokov zaznamenalo mesto El Alto – obec ležiaca pod rovnakým názvom – rýchly demografický rast. Stalo sa druhým najhustejšie osídleným mestom v krajine s viac ako 900 000 obyvateľmi. Systém zdravotnej starostlivosti sa však nedokázal rozširovať rovnakým tempom. Stále existuje veľa oblastí, kde zdravotnícke služby a personal zúčastňujúci sa pôrodov, nestačí na pokrytie počtu pôrodov v komunite. Táto situácia v mnohých prípadoch vedie k domácim pôrodom v nebezpečných podmienkach.

Prečítajte si aj: Tímy Lekárov bez hraníc videli v Brazílii na vlastné oči zomierať pacientov, ktorí by mohli prežiť

Zdravotné stredisko druhého stupňa neexistuje

Od roku 2018 Lekári bez hraníc intervenovali v El Alto program sexuálneho a reprodukčného zdravia zameraný na pôvodné obyvateľstvo, v ktorom sa častejšie vyskytujú tehotenstvá dospievajúcich a úmrtia matiek. Podporou dvoch pôrodníc vo verejných zdravotných strediskách Franz Tamayo a San Roque prispeli tímy Lekárov bez hraníc k zlepšeniu prístupu k bezpečným pôrodom a zníženiu úmrtnosti a chorobnosti matiek.

„V prímestských oblastiach, ako je tá, v ktorej momentálne pracujeme, je nevyhnutné mať k dispozícii služby primárnej starostlivosti o matku 24 hodín denne, pretože nemáme zdravotné stredisko druhého stupňa, kde by sme mohli robiť lekárske zákroky,“ vysvetľuje Milenka Chavez Durán, riaditeľka zdravotného strediska Franza Tamaya. „A ešte nevyhnutnejšie je znížiť počet pôrodov v domácnosti, ktoré sú jedným z hlavných rizikových faktorov úmrtnosti matiek v El Alto.“

Bezpečný príchod na svet pre 940 detí

Zdravotnícki pracovníci, ako aj zdravotné sestry, psychológovia a služby sociálnej ochrany poskytujú bezplatnú, kvalitnú a kultúrne prispôsobenú starostlivosť 24 hodín denne, 7 dní v týždni v pôrodniciach vrátane bezpečných pôrodov, prenatálnych a postnatálnych konzultácií, ako aj poradenstva pri plánovaní rodiny. V roku 2020 pomohli pracovníci Lekárov bez hraníc bezpečne priviesť na svet 940 detí.

„Keď som sa radila v iných zdravotných strediskách v tejto oblasti, povedali mi, že nemôžem mať normálny pôrod. Povedali mi, že musím byť hospitalizovaná a že pôrod musí byť cisárskym rezom,“ spomína 18-ročná Maribel, ktorá sa počas tehotenstva veľmi obávala, že nedokáže dosiahnuť prirodzený pôrod. Rodina jej však odporučila, aby išla do centra Franza Tamaya. Tam jej vysvetlili, že pôrod bude prirodzený a že jej dieťa bude v poriadku. „Tieto slová ma povzbudili a nebála som sa tam ísť. Postarali sa o mňa a pomohli mi s príchodom na svet môjho syna.”

Svedectvo advokátky Lekárov bez hraníc o neľudských podmienkach v Líbyi. Toto nikto nechce zažiť

Obetiam sexuálneho a rodovo podmieneného násilia je taktiež poskytovaná komplexná lekárska a psychologická starostlivosť. Lekári bez hraníc majú služby na podporu zdravia a duševného zdravia v rôznych oblastiach pre ženy. Takisto je k dispozícii rýchla lekárska pomoc v prípade núdze, ktorá funguje 24 hodín denne. Doteraz sme poslali 361 odporúčaní do nemocníc.

„Možnosť pôrodnej sály so zdravotníckym a ošetrovateľským personálom k dispozícii 24 hodín denne v blízkosti ich domovov, zvyšuje dôveru žien v v zdravotnícke služby. Môže im zachrániť život,“ hovorí hlavný koordinátor Lekárov bez hraníc. „Prístup k zdravotnej starostlivosti pre matky musí vždy zostať prioritou.“

Priebežná starostlivosť o neustále potreby

Od začiatku intervencie Lekárov bez hraníc v Bolívii pracovali tímy v spolupráci s komunitami a inštitúciami verejného zdravotníctva. Hlavným cieľom bolo znižovanie počtu úmrtí počas tehotenstva a pôrodu. Taktiež zlepšovanie prístupu k bezpečným dodávkam prostredníctvom vysoko kvalitných a kultúrne prispôsobených služieb.

Počas týchto troch rokov práce dosiahli Lekári bez hraníc významný pokrok v tejto oblasti. Vytvorili pocit blízkosti lekárskej starostlivosti. Zlepšili životy mnohých ľudí, najmä žien. Aby však bolo možné naďalej zaručovať túto základnú a základnú službu, je potrebné, aby sa národné zdravotnícke inštitúcie zaviazali pokračovať v týchto zlepšeniach.

„Našou prácou sme dokázali, že tieto činnosti sú uskutočniteľné, realistické a môžu zachrániť životy. Teraz sú na rade bolívijské orgány, aby zabezpečili pokračovanie týchto služieb. Taktiež pridelenie primeraných finančných a ľudských zdrojov na zníženie úmrtnosti matiek v El Alto,“uzatvára hlavný koordinátor Lekárov bez hraníc.

Zdroj: Lékáři bez hraníc

Bolívia /Praha, 25.mája 2021

Obeť sexuálneho násilia: Po útoku som si myslela, že si vezmem život

žiadne príspevky na zobrazenie