Čo sa stane s vianočnými stromčekmi po sviatkoch?

0
Čo sa stane s vianočnými stromčekmi po sviatkoch?

Použité vianočné stromčeky získajú po tohtoročných sviatkov nové využitie. Ako informoval na tlačovej konferencii primátor Bratislavy Matúš Vallo, mesto spustilo v spolupráci so spoločnosťami Eko Bučina a Ikea nový projekt na využitie nepotrebných vianočných stromčekov.

Stromčeky budú, rovnako ako minulý rok, zbierať do drevených ohrádok, ktorých bude tento rok až 800.

Ohrádky testovali v Lamači

„Tieto stromčeky budú ďalej spracované a vzniknú z nich nové knižnice,“ priblížil primátor s tým, že 150 kusov nových knižníc potom naplnia knihami z mestského centra opätovného použitia KOLO a venujú neziskovým organizáciám a inštitúciám, ktoré pracujú s deťmi, seniormi či ľuďmi bez domova.

Ohrádky na zber vianočných stromčekoch testovalo mesto prvýkrát v mestskej časti Lamač.

Projekt rozšírili na celú Bratislavu

„Počas poslednej sezóny sme projekt rozšírili na celú Bratislavu, kde sme mali viac ako 500 ohrádok, teraz ich bude cez 800,“ poznamenal primátor a dodal, že ohrádky sú vyrobené z kalamitného dreva z mestských lesov a vyrába a inštaluje ich Komunálny podnik Bratislavy.

„Minulý rok pracovníci OLO – Odvoz a likvidácia odpadu odviezli z ohrádok do kompostárne viac ako 200 ton stromčekov,“ doplnil.

Zber začne v januári

Ako uviedla manažérka cirkulárnej ekonomiky OLO Martina Čechová, od 15. decembra začnú v spolupráci s Komunálnym podnikom Bratislavy na vopred vybraných miestach inštalovať drevené ohrádky na zber stromčekov.

Každá ohrádka bude označená informačnou tabuľou, na ktorej bude číslo, informácie o projekte a QR kód, ktorý bude odkazovať na stránku so všetkými informáciami o projekte.

„Zber sa začne 4. januára 2023 a máme naplánovaný zvoz až do 25. februára,“ spresnila Čechová. Vyzbierané stromčeky budú ďalej odovzdávať spoločnosti Eko Bučina, ktorá ich spracuje na drevotriesku, následne spoločnosť Ikea Industry z drevotriesky vyrobí nové knižnice. Podmienkou využitia stromčekov odovzdaných do zberných ohrádok je, aby boli odzdobené.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Viac k témam: Bratislava, Primátor Bratislavy, Vianočný stromček
Zdroj: Webnoviny.sk – Bratislava vybuduje stovky ohrádok pre vianočné stromčeky, po sviatkoch z nich budú knižnice © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie