Hasičom sa nedarí uhasiť lesný požiar v parku České Švýcarsko, požiadali o medzinárodnú pomoc (video+foto)

0
Hasičom sa nedarí uhasiť lesný požiar v parku České Švýcarsko, požiadali o medzinárodnú pomoc (video+foto)

26.7.2022 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 26. júla 19:55

V obci Mezná v Národnom parku České Švýcarsko oheň z lesného požiaru preskočil na niekoľko domov. Vedenie parku uviedlo, že plamene zachvátili viac ako šesť domov a že ráno už s hasením znova pomáhajú aj vrtuľníky. V oblasti platí zvláštny stupeň požiarneho poplachu.

Príčiny vzniku požiaru v Národnom parku České Švajčiarsko začala vyšetrovať polícia. Tá pracuje aj s možnosťou, že niekto spáchal trestný čin všeobecného ohrozenia. Informuje o tom spravodajský portál TN.cz. Podľa hasičského zboru Ústeckého kraja tam aktuálne zasahuje 83 jednotiek, dovedna 410 hasičov, štyri vrtuľníky a dve lietadlá.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Lesný požiar v Českom Švýcarsku (fotografie

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Horia desiatky hektárov lesa

Z obce sa v dôsledku silnejúceho požiaru museli nad ránom hasiči evakuovať, ale po svitaní sa tam vrátili. Informuje o tom spravodajský portál TN.cz.

Česko požiadalo v súvislosti s rozsiahlym požiarom v Národnom parku České Švajčiarsko o medzinárodnú pomoc, pričom ju už ponúklo Slovensko, Poľsko a Taliansko, ktoré podľa ministra vnútra Víta Rakušana ponúklo techniku schopnú čerpať vodu priamo z hladiny.

„Nemôžeme hovoriť o likvidácii požiaru ani v priebehu hodín, ani v priebehu dní. Skôr v dlhšom období. Myslím si, že to dobre dopadne, ale všetko záleží na počasí,“ povedal na tlačovej konferencii Vlček. Situácia sa podľa jeho slov dramaticky zhoršila v pondelok, keď začal fúkať vietor.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Poľsko ponúklo pomoc

„Požiadali sme v rámci Mechanizmu civilnej ochrany EÚ o tri lietadlá Canadair a dva vrtuľníky na zvládanie lesných požiarov v Hřensku. Reagovalo Poľsko s ponukou vrtuľníka, ktorý využijeme. Vážime si pomoc!,“ oznámil Hasičský záchranný zbor ČR prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter. Informuje o tom spravodajský portál iDNES.cz.

S ohňom, ktorý zasiahol niekoľko desiatok hektárov lesa, od nedele bojujú desiatky hasičských jednotiek, policajné aj armádne vrtuľníky i lietadlo.

„Jedinou možnosťou je hasiť zo vzduchu. Žiadame o pomoc ostatné európske štáty. V utorok na poludnie by mali priletieť dva vrtuľníky zo Slovenska,“ povedal v relácii Snídaně s Novou generálny riaditeľ Hasičského záchranného zboru Vladimír Vlček.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Pomoc zo Slovenska

Šéf poľských hasičov Andrzej Bartkowiak potvrdil, že do Česka odštartuje policajný vrtuľník Black Hawk vybavený hasičským tankom Bambi Bucket.

„Ponúkli sme priateľom z Českej republiky a Nemecka pomoc v boji proti požiaru Národného parku České a Saské Švajčiarsko. Naše moduly GFFFV sú pripravené pomôcť,“ povedal v utorok ráno Bartkowiak.

Požiar viedol k evakuácii desiatok turistov a obyvateľov Meznej ako aj obce Hřensko a uzatvorili preň aj okolité cesty a hranice s Nemeckom. Väčšinu evakuovaných osôb previezli do Děčína, kde im poskytli náhradné ubytovanie.

Dym z požiaru je v dôsledku poveternostných podmienok cítiť už vo viacerých častiach Česka.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Prišiel aj premiér Fiala

Pre požiar budú musieť evakuovať aj obec Vysoká Lípa. Referuje o tom web TV Nova s tým, že rozhodnutie o evakuácii padlo v utorok podvečer.

„Bude nevyhnutné, aby Vysoká Lípa bola evakuovaná,“ povedal pre Českú televíziu generálny riaditeľ Hasičského záchranného zboru Vladimír Vlček.

V utorok podvečer sa do oblasti prišiel pozrieť i český premiér Petr Fiala. „Chcel by som sa poďakovať všetkým hasičom, policajtom, vojakom, záchranárom a dobrovoľníkom, ktorí sa podieľajú na zvládnutí obrovského požiaru v Hřensku,“ poznamenal.

Viac k témam: Evakuácia, Lesný požiar, Požiar v Českom Švýcarsku
Zdroj: Webnoviny.sk – Hasičom sa nedarí uhasiť lesný požiar v parku České Švýcarsko, požiadali o medzinárodnú pomoc (video+foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu