Bundestag schválil poskytnutie raketových systémov dlhého doletu pre Ukrajinu, súčasťou môžu byť aj strely Taurus

0
Bundestag schválil poskytnutie raketových systémov dlhého doletu pre Ukrajinu, súčasťou môžu byť aj strely Taurus

22.2.2024 (SITA.sk) – Nemecký parlament vo štvrtok schválil návrh na dodávku balíka zbraní Ukrajine, ktorý by mal obsahovať i očakávané raketové systémy dlhého doletu. Referuje o tom web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na portál Deutschlandfunk. Návrh podporilo 382 poslancov Bundestagu, 284 zákonodarcov hlasovalo proti a dvaja sa zdržali hlasovania.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

V prijatom dokumente sa uvádza, že parlamentné frakcie koalície podporujú poskytovanie Ukrajiny „dodatočnými potrebnými zbraňami a muníciou s dlhým doletom“. V návrhu sa výslovne nespomínajú riadené strely Taurus s doletom približne 500 kilometrov, o ktoré už Ukrajina niekoľkokrát žiadala, ale nie je vylúčené, že budú súčasťou balíka vojenskej pomoci.

Minister obrany Boris Pistorius počas rozpravy v parlamente uviedol, že Ukrajina môže počítať s ďalšou podporou Nemecka, ako naznačuje nedávno podpísaná bezpečnostná dohoda.

V prijatom návrhu sa okrem iného uvádza, že „Ukrajina by mala mať naďalej schopnosť zasahovať vojenské ciele, ako sú sklady munície, zásobovacie trasy a veliteľské stanovištia ďaleko za frontovou líniou, a mala by byť schopná najlepším možným spôsobom chrániť svojich vojakov pred útokmi ruských vojenských síl“.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine vo februári 2024 (fotografie)

Viac k témam: Nemecký minister obrany, Raketové systémy, rusko-ukrajinský konflikt, Vojenská pomoc Ukrajine, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk – Bundestag schválil poskytnutie raketových systémov dlhého doletu pre Ukrajinu, súčasťou môžu byť aj strely Taurus © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie