Búrka Daniel spôsobila na východe Líbye spúšť, povodne si vyžiadali už niekoľko tisíc obetí

0
Búrka Daniel spôsobila na východe Líbye spúšť, povodne si vyžiadali už niekoľko tisíc obetí

13.9.2023 (SITA.sk) – Záchranári našli v utorok v troskách východolíbyjského mesta Derna viac ako 1 500 tiel a obávajú sa, že počet obetí by mohol prekročiť päťtisíc.

Spúšť na východe krajiny

Stredomorská búrka Daniel spôsobila v nedeľu večer v mnohých mestách na východe Líbye spúšť a prívalové povodne. Najhoršie škody však zaznamenala spomenutá Derna, kde silné dažde a záplavy pretrhli hrádze a odplavili celé štvrte, uviedli úrady.

Pomoc zvonku sa do Derny začala dostávať až v utorok, viac ako 36 hodín po katastrofe. Povodne pritom poškodili alebo zničili mnohé prístupové cesty do pobrežného mesta s približne 89-tisíc obyvateľmi.

Viac ako päťtisíc obetí

Najmenej jeden úradník odhadol podľa agentúry AP počet obetí na viac ako päťtisíc, pričom štátna tlačová agentúra citovala hovorcu ministerstva vnútra východnej Líbye, ktorý uviedol, že len v Derne zahynulo viac ako 5 300 ľudí. Úrad záchrannej služby v Derne predtým v utorok informoval, že zomrelo 2 300 ľudí.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Povodne v Líbyi (fotografie)

Podľa zástupcu Medzinárodnej federácie Červeného kríža a Červeného polmesiaca je však počet obetí pravdepodobne vyšší. Po bezprecedentných záplavách je nezvestných 10-tisíc ľudí a viac ako 40-tisíc je vysídlených.

Viac k témam: Búrka, Obete, Povodne
Zdroj: SITA.sk – Búrka Daniel spôsobila na východe Líbye spúšť, povodne si vyžiadali už niekoľko tisíc obetí © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu