Bývalá sudkyňa Repáková z kauzy Búrka je vinná, ohýbala právo v prospech Kočnera

0
Bývalá sudkyňa Repáková z kauzy Búrka je vinná, ohýbala právo v prospech Kočnera

24.2.2023 (SITA.sk) – Bývalá sudkyňa Okresného súdu Bratislava I Miriam Repáková známa z kauzy Búrka je vinná z ohýbania práva. Rozhodla o tom v piatok samosudkyňa Špecializovaného trestného súdu v Pezinku, keď schválila dohodu o vine a treste medzi obvinenou a prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry.

Rozhodnutie je právoplatné

Zároveň Repákovej uložila trest dva roky väzenia podmienečne odložený na dobu troch rokov a tiež zákaz vykonávať funkciu sudkyne po dobu štyroch rokov. Piatkové rozhodnutie je právoplatné, keďže súčasťou dohody je záväzok nepodať voči nej odvolanie.

Podľa prokuratúry Repáková ako sudkyňa Okresného súdu Bratislava I rozhodla v roku 2017 v prospech podnikateľa Mariana Kočnera v kauze známej ako Technopol Servis. Konkrétne vydala neodkladné opatrenie – takzvaný rozsudok pre zmeškanie napriek tomu, že na to neboli splnené zákonné podmienky.

Kauza Búrka

Repáková bola obvinená v rámci kauzy Búrka ešte na jar 2020. Pôvodne bola stíhaná pre zneužitie právomoci verejného činiteľa, skutok však neskôr prekvalifikovali.

Súd dohodu vyhodnotil ako primeranú a spravodlivú,“ povedala samosudkyňa ŠTS Ružena Sabová.

Poľahčujúcou okolnosťou podľa nej v tomto prípade bolo, že Repáková napomáha orgánom činným v trestnom konaní pri objasňovaní ďalšej trestnej činnosti. Zároveň sudkyňa pripomenula, že trestný čin ohýbania práva je účinný až od roku 2021, teda nebol v čase spáchania skutku. Môže však byť uplatnený, keďže je pre obvinenú priaznivejší.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) počas akcie s názvom Búrka ešte v marci 2020 zadržala spolu 13 sudcov, jednu bývalú sudkyňu, jednu správkyňu konkurznej podstaty, jednu advokátku a dve civilné osoby. Zadržaných obvinili prevažne z korupcie, zasahovania do nezávislosti súdu alebo z marenia spravodlivosti. Okrem Miriam Repákovej bola medzi obvinenými napríklad aj bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovskej.

Viac k témam: kauza Búrka, Kauza Technopol, Ohýbanie práva, Súdy
Zdroj: SITA.sk – Bývalá sudkyňa Repáková z kauzy Búrka je vinná, ohýbala právo v prospech Kočnera © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie