Bývalý prezident Piñera zahynul pri havárii vrtuľníka, Čile viedol pri krízových momentoch

0
Bývalý prezident Piñera zahynul pri havárii vrtuľníka, Čile viedol pri krízových momentoch

7.2.2024 (SITA.sk) – Vo veku 74 rokov zomrel pri utorňajšej havárii vrtuľníka niekdajší čilský prezident Sebastián Piñera. Úmrtie potvrdila tamojšia ministerka vnútra Carolina Toháová. O príčine nešťastia neboli bezprostredne zverejnené žiadne ďalšie podrobnosti.

Piñera zastával prezidentský post počas dvoch funkčných období, najprv v rokoch 2010 až 2014 a neskôr od roku 2018 do roku 2022. Počas týchto období viedol Čile pri krízových momentoch vrátane spoločenských otrasov či ničivého zemetrasenia s magnitúdom 8,8.

Jeho „prezidentovanie“ bolo poznačené násilnými policajnými represiami v októbri 2019 proti demonštrantom, ktorí protestovali voči školskému, zdravotnému a dôchodkovému systému v krajine z obdobia vojenskej diktatúry v rokoch 1973 – 1990.

Dvanásť dní pred začiatkom jeho prvého funkčného obdobia si zemetrasenie s magnitúdom 8,8 a následné vlny cunami vyžiadali životy 525 ľudí a zdevastovali infraštruktúru v centrálnych a južných oblastiach Čile. Piñerov vládny program bol vtedy odložený, aby sa pristúpilo k núdzovej rekonštrukcii krajiny.

Viac k témam: Bývalý prezident, Havária vrtuľníka, Úmrtie
Zdroj: SITA.sk – Bývalý prezident Piñera zahynul pri havárii vrtuľníka, Čile viedol pri krízových momentoch © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu