Čierna a biela v interiéri: je táto kombinácia ešte in?

0
Čierna a biela v interiéri: je táto kombinácia ešte in?

Hovorí sa, že kombináciou čiernej a bielej nikdy nič nepokazíme. Toto tvrdenie už dlhé roky prežíva vo svete módy, ale aj vo svete bývania, ale platí to ešte stále? Je táto údajne nestarnúca kombinácia stále tou správnou cestou, alebo ide o nudu a chlad zároveň, ktorá z bývania útulné miesto pre život nikdy neurobí? Poďme sa spolu pozrieť na to, aký majú na čiernobiele spojenie pohľad dizajnéri. Čo odporúčajú a čo je podľa nich úplne tabu?

Nestarnúca klasika, ktorá je vrcholom elegancie

Už celé desaťročia sa stretávame s tvrdením, že kombinácia čiernej a bielej je vrcholom elegancie a patrí ku klasike, ktorá nikdy nezostarne. Toto tvrdenie platí aj dnes. Na niekoho môžu tieto farby pôsobiť príliš chladne, jednoducho a často až neosobne, aj preto sa s čiernobielym spojením stretávame najmä v kanceláriách. V domácnostiach väčšinou uprednostňujeme iné farebné kombinácie. Existuje niekoľko typov, ako domov vylepšiť, aj keď všetky esá v rukáve vsadíte len na tieto dve, dávno známe, farby.

Viac bielej, menej čiernej

Keď sledujete trendy vo svete bývania, určite ste zaznamenali, že čierna sa o slovo začína hlásiť najmä v kuchyni. Čierna kuchynská linka, čierne jedálenské stoličky, čierne prestieranie. Túto kombináciu odtieňov čiernej si avšak môžu dovoliť len tí, ktorým do interiéru prúdi dostatok prirodzeného svetla. Keď je váš domov temnejší a menší, zamerajte sa skôr na bielu.

Stylish interior of modern bathroom

Obidva tóny farieb majú vlastnosti, ktoré im nikto nikdy nezoberie. Kým čierna priestor opticky zmenšuje, je veľmi výrazná a môže pôsobiť až depresívne, biela naopak priestor zväčšuje a pôsobí upokojujúcim dojmom. Svoju pozornosť preto upriamte skôr na svetlejšiu z farieb a s tou tmavšou pracujte veľmi, ale naozaj veľmi opatrne.

Kombinujte čiernu a bielu s drevom

Dovolíme si tvrdiť, že kombinácia čiernej a bielej je ešte stále in. Prepojte ju s drevom a vytvorte nadčasový a moderný priestor. Keď vám tradičné čierno biele prevedenie príde nudné, alebo ho nepokladáte za dostatočne atraktívne, prepojte ho s drevom.

Drevené prvky majú tendenciu každý priestor zútulniť a k spomenutým farbám sa naozaj veľmi hodia. Zachovávajú neutrálny vzhľad, a ponechávajú im aj určitú dávku elegancie. Ľudia najviac ocenia, že do svojho bývania vďaka drevu dostanú kúsok prírody, ktorá upokojuje. Čo tak investovať do drevenej police na čiernych kovových nohách, nad ktorú zavesíte čiernobiele obrazy?

Aké zvoliť doplnky?

Mnohí majú tendenciu čiernobielu kombináciu rozbiť ďalšou farbou, pretože spomínané odtiene pokladajú za nudné a nezaujímavé. Nie je na tom samozrejme nič zlé. Záleží to od vkusu každého človeka. Na druhej strane, doplnky v inej farbe nie sú až také nevyhnutné. Doplnky v rovnakých farbách môžu pôsobiť jednotvárne, ale to vôbec neprekáža. Práve naopak. Pôsobí to veľmi príťažlivo a elegantne, najmä keď ich prepojíte so zelenými izbovými rastlinami.

Blue knot pillow on wooden bed in modern bedroom interior with patterned armchair. Real photo

Keď predsa len chcete do interiéru zapojiť aj iné farby, odporúčame najmä zelenú, hnedú a žltú. Tieto farby v interiéri pôsobia veľmi pekne a k bielej a čiernej sa dokonale hodia.

Ako je to s vankúšmi a prehozmi?

Aj keď vankúše, prehozy, deky a koberce tiež spadajú do skupiny bytových doplnkov, pre mnohých tvoria zvláštnu, samostatnú kategóriu. Tu sa núka otázka, či aj v prípade spomenutých prvkov ostať pri jednotvárnosti a tiež vsadiť len na čiernu a bielu. Možno budete prekvapení, ale áno. Aj tu zvoľte viac bielej ako čiernej. Nebojte sa geometrických tvarov, ktoré sú trendom posledných rokov. Ornamenty pekne vyniknú v kúpeľni a kuchyni (napríklad na kuchynskom ostrovčeku môžu vyzerať priam fantasticky).

Keď sa zameriate na tvary a vzory, čierno biela kombinácia bude v takom prípade vyzerať úplne inak a ešte zaujímavejšie. V prípade, že máte z kombinácie čiernej a bielej obavy a chcete to s ňou vzdať, tvary môžu váš postoj k tomuto farebnému spojeniu úplne zmeniť.

Foto: Nostre.sk

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu