Čína vyzvala na prímerie medzi Ukrajinou a Ruskom, apeluje však na ukončenie západných sankcií

0
Čína vyzvala na prímerie medzi Ukrajinou a Ruskom, apeluje však na ukončenie západných sankcií

24.2.2023 (SITA.sk) – Čína, ktorá je rozhodným spojencom Ruska, vyzvala na prímerie medzi Ukrajinou a Moskvou a na otvorenie mierových rokovaní. Dvanásťbodový návrh, ktorý v piatok ráno zverejnilo čínske ministerstvo zahraničných vecí, zároveň vyzýva na ukončenie západných sankcií uvalených na Rusko.

Bezpečnosť jadrových zariadení

K opatreniam, ktoré Peking navrhuje, patrí zachovanie bezpečnosti jadrových zariadení, vytvorenie humanitárnych koridorov pre civilistov a zabezpečenie exportu obilia po tom, ako jeho narušenie zvýšilo globálne ceny potravín.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„Dialóg a vyjednávania sú jedinou životaschopnou cestou k riešeniu ukrajinskej krízy,“ konštatuje čínsky návrh.

Neposkytuje však detaily o tom, v akej forme by rokovania mali byť, podmienky vyjednávania ani to, ktoré krajiny by sa na nich mali zúčastniť. Konštatuje však, že „Čína je ochotná naďalej zohrávať v tomto ohľade konštruktívnu rolu.

Peking má neutrálny postoj

Hoci Peking hlása, že má neutrálny postoj, zároveň tvrdí, že má neobmedzené vzťahy s Ruskom a odmieta kritizovať jeho inváziu na Ukrajinu a dokonca ju ani za inváziu neoznačuje. Vzhľadom na čínske postoje existujú pochybnosti, či návrh Pekingu má nejakú šancu a či Čína môže byť považovaná za čestného sprostredkovateľa.

Čína sa zdržala štvrtkového hlasovania, keď Valné zhromaždenie OSN schválilo rezolúciu vyzývajúcu Rusko, aby ukončilo boje na Ukrajine a stiahlo svoje sily.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: Čínska vláda, Mierové rokovania, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk – Čína vyzvala na prímerie medzi Ukrajinou a Ruskom, apeluje však na ukončenie západných sankcií © SITA Všetky práva vyhradené.

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu