
Pred Svetovým dňom toaliet 19. novembra je Bratislava na 9. mieste medzi európskymi mestami s najslabšou hygienou verejných toaliet.
Uprostred správ o kríze ploštice domácej v Európe a po pandémii zachvátili región obavy súvisiace s verejnou hygienou ako nikdy predtým. Šokujúce je, že nedávny prieskum odhalil, že viac ako tri štvrtiny ľudí použije verejnú toaletu iba vtedy, ak je úplne nevyhnutné kvôli obavám z hygieny. S týmto vedomím sa platforma Showers to You snažila odhaliť európske mestá s najšpinavšími verejnými toaletami.
Odborníci na kúpanie analyzovali viac ako 8 000 recenzií Google a porovnávali počet negatívnych recenzií verejných toaliet v každom meste s tým, koľkokrát boli použité slová synonymné pre „špinavé“. Bodové hodnotenie bolo pridelené s cieľom odhaliť globálne destinácie, ktoré najviac uprednostňujú verejnú hygienu.
Kľúčové poznatky o nečistote verejných toaliet
- Bratislave patrí 9. miesto so skóre čistoty 5,71,
- Riga má najhoršie verejné toalety so skóre čistoty 3,44 a takmer jedna z piatich recenzií obsahuje slová synonymné pre „špinavé“
- Toalety vo Varšave v Poľsku mali najnižšie priemerné skóre hodnotenia toaliet zo všetkých analyzovaných miest (3,08/5)
- Bukurešť (Rumunsko) má najčistejšie verejné toalety s celkovým skóre čistoty 8,70/10
Európske mestá s najhoršími verejnými toaletami
Bratislava sa potýka s problémami s čistotou verejných toaliet a je na 9. mieste medzi mestami s najnižším hygienickým štandardom v Európe so skóre čistoty 5,71 z 10. Takmer 11 % recenzií obsahuje slová synonymné pre „špinavé“.

Priemerné hodnotenie verejných toaliet v Bratislave je 4,06 z 5 – nie je to najnižšie hodnotenie a hlavné mesto sa umiestňuje nad miesta ako Viedeň a Švédsko, čo znamená, že hoci čistota môže byť problémom, existuje primeraná úroveň dostupnosti, pokiaľ ide o verejné toalety v meste.
Riga je európske mesto s najhoršími verejnými toaletami so skóre čistoty 3,44 z 10. Takmer jedna z piatich recenzií verejných toaliet v Rige obsahuje slová synonymné pre „špinavé“ (18,75 %), čo je o 7,43 percentuálnych bodov viac ako v Štokholme vo Švédsku, kde jedna z 9 recenzií obsahovala „špinavé“ slová. Verejné záchody v Rige majú priemerné hodnotenie 3,36 z 5, čo je takmer rovnaké hodnotenie ako v Londýne (3,35), napriek tomu, že britské mesto má oveľa vyššiu populáciu.
Španielske verejné toalety v Madride sú na druhom mieste so skóre čistoty 4,23. Jedna z ôsmych recenzií obsahuje slová synonymné pre „špinavé“, vďaka čomu je ich ponuka verejných toaliet druhá najhoršia v Európe. Verejné záchody v Madride majú priemerné hodnotenie len 3,09/5, čo je jedno z najnižších hodnotení v Európe, v top 10 ho predstihla iba Varšava, Poľsko (3,08/5). Španielsko je známe vysokými štandardmi hygieny, pričom v španielskych domácnostiach prevládajú bidety a možno ich dokonca nájsť na niektorých verejných toaletách. Preto prekvapuje nízke hodnotenie Madridu v indexe čistoty.
Zistilo sa, že so skóre čistoty len 4,47/10 má Valletta na Malte tretie najhoršie verejné toalety v Európe. Až jeden z 9 recenzentov naznačuje, že verejné toalety vo Vallette sú „špinavé“, pričom vo svojich recenziách používa rôzne slová, ktoré sú synonymom nedostatočnej čistoty (11,32 %). Vzhľadom na suchú klímu je na Malte veľký problém šetrenie vodou, pričom mnohé toalety sú vybavené systémami dvojitého splachovania na úsporu vody. To môže mať okrajový vplyv na čistotu toaliet v dôsledku menšieho objemu splachovania tekutého odpadu.
Zdroj: https://www.showerstoyou.co.uk/baths/
Metodológia:
Spoločnosť Showers to You vykonala analýzu viac ako 8 000 recenzií verejných toaliet na Google Maps s cieľom identifikovať európske mestá s najnehygienickejšími verejnými toaletami.
Po prvé, súbor údajov obsahujúci vzorku viac ako 1 000 verejných toaliet a viac ako 8 000 textových recenzií bol zozbieraný z Máp Google pre každé veľké mesto v Európe. Hľadaný výraz „mestské verejné toalety“ sa použil na generovanie výsledkov vyhľadávania.
Následne sa vykonala agregácia, aby sa pre každé mesto vypočítalo priemerné hodnotenie toaliet, celkový počet recenzií a percento recenzií obsahujúcich kľúčové slová synonymné pre ‚špinavé‘, ‚neumyté‘, ‚zaprášené‘, ‚zablatené‘, ‚nečisté‘, ‚smradľavé‘ (v angličtine ‚dirty‘, ‚filthy‘, ‚grimy‘, ‚grubby‘, ‚muck‘, ‚stained‘, ‚unwashed‘, ‚dusty‘, ‚muddy‘, ‚not clean‘, ‚smelly‘). Algoritmus zhody sa použil na zachytenie bežných preklepov, ako napríklad „diety“ namiesto dirty.
Percento „špinavých“ recenzií sa potom normalizovalo a skombinovalo s priemerným hodnotením, čím sa získalo skóre čistoty/10, zoradené od najnižšej po najvyššiu.