Čítajte s nami: Chlapec, krtko, líška a kôň

0
Čítajte s nami: Chlapec, krtko, líška a kôň

Máte radi citáty, inšpirácie, pozdvihnutie duše? Nemusí byť vždy človeku ťažko, aby siahol po nejakých pekných slovách, po dobrej knihe, ktorá pohladí srdce, povznesie dušu a vyčarí úsmev na tvári. Poznáte to? Prečítate si jednu vetu, pozriete sa pred seba alebo upriamite pohľad do neba a zrazu sa pristihnete pri tom, že sa usmievate. Je vám akosi lepšie na duši. Ľahšie. Akoby vám puzzle vášho života a diania okolo lepšie do seba zapadali.

Na narodeniny sa mi dostala do rúk kniha Chlapec, krtko, líška a kôň. Odvtedy ju chytím do rúk takmer pravidelne. Mám ju položenú pri posteli a veľmi často, keď idem okolo, otvorím stranu, prečítam si jednu – dve vety a idem ďalej. Niekedy netreba veľa slov. Posúďte sami….

Čo vám táto kniha dá?

  • povzbudenie: „Ak požiadaš o pomoc, neznamená to, že sa vzdávaš,“ povedal kôň. „Znamená to, že sa odmietaš vzdať.“
  • obohatenie: „Čo si myslíš, čo je úspech? opýtal sa chlapec. „Ľúbiť niekoho,“ odvetil krtko.“
  • dôraz, že porovnávanie sa nemá zmysel: „Čo je podľa teba najväčšia strata času?“ „Porovnávať sa s druhými,“ odpovedal krtko.
  • pocit pochopenia a prijatia takého, aký ste: „Občas sa bojím, že si uvedomíte, aký som obyčajný, “ povedal chlapec. „Láska nepotrebuje, aby si bol neobyčajný,“ odvetil krtko.“
  • napriek nedokonalostiam pocit dôležitosti a užitočnosti: „Som veľmi malý, povedal krtko. Áno, prisvedčil chlapec, „ale obrovsky dôležitý.“

Na úvod od autora knihy, Charlie Mackesy… Ako to vidí on?

„Táto kniha je pre každého, či má osemdesiat alebo osem – sám sa občas cítim tak i tak. Bol by som rád, keby ste sa do nej mohli začítať hocikde a hocikedy. Začať uprostred, ak chcete. Zapisovať si do nej, ohýbať rohy a poriadne ju obchytať.

Kresby zobrazujú prevažne chlapca, krtka, líšku a koňa. Niečo vám o nich porozprávam, hoci som si istý, že sami zbadáte aj veci, ktoré ja nevidím, takže budem stručný. Chlapec je osamelý, keď sa zrazu objaví krtko. Spolu pozorujú voľnú prírodu. Podľa mňa je príroda tak trochu ako život: občas strašidelná, ale krásna.

Na potulkách stretnú líšku. Ak ste krtko, nie je pre vás žart naraziť na líšku.

Chlapec má kopu otázok a krtko má večne chuť na koláče. Líška väčšinou mlčí a všetko ostražito sleduje, pretože nemá ľahký život.

Kôň je najväčšie a zároveň najláskavejšie zviera, aké doteraz videli.

Každý z nich je iný, presne ako my, a každý má svoje slabosti. Ja sa vidím vo všetkých štyroch a vy možno tiež…

Dúfam, že vás táto kniha povzbudí, aby ste žili odvážnejšie a boli milší k sebe aj k druhým. A aby ste sa nebáli požiadať o pomoc, keď ju potrebujete, lebo aj to chce odvahu.“

Prečítajte si aj recenziu na knihu, z ktorej vás budú bolieť nohy

Čo hovoria o knihe iní?

  • „Žiť musím na tomto svete. Ale svet, v ktorom by som chcela žiť, vytvoril Charlie Mackesy.“ (Elizabeth Gilbertová)
  • „Láska, priateľstvo, láskavosť – táto kniha hovorí univerzálnym jazykom.“ (Bear Gryllss)
  • „Krásne umelecké dielo a nádherné okno do ľudského srdca.“ (Richard Curtis)
  • „Svet teraz skrátka potrebuje Charlieho dielo.“ (Miranda Hartová)

Prečítajte si aj recenziu na knihu Nevyhorení

O autorovi

Charlie Mackesy sa narodil v 1961, je britský umelec a autor knihy Chlapec, krtko, líška a kôň. Z knihy sa predalo viac ako 1,4 milióna výtlačkov a 55 týždňov bola na prvých priečkach najlepších bestsellerov Sunday Times.

Hovorí o sebe ako o rebelujúcom študentovi, dokonca po ukončení školy pracoval ako pastier. Časť svojho života prežil aj maľovaním v Južnej Afrike, Subsaharskej Afrike a v Spojených štátoch amerických. Aktuálne žije v Londýne a v Suffolku, kde sa spolu so sestrou stará o svoju matku. Mackesy bol karikaturistom časopisu The Spectator a ilustrátorom časopisu Oxford University Press. Je bývalým ateistom, ktorý „našiel Ježiša“ a vo svojej práci vidí spôsob, ako „predstaviť Boha ľuďom, ktorých miluje.“ Mnoho z jeho obrazov má náboženskú tematiku. Bol vybraný na prácu na projekte Unity Series Nelsona Mandelu, pričom predstavil kresby, ktoré Mandela vytvoril.

A čo čítate aktuálne vy? Aká kniha vás zaujala? Podeľte sa s nami do komentára.

Kniha Žena z Marsu: Slovenská astrobiologička, ktorá prekonala neskutočne dlhú cestu za svojím snom

 


žiadne príspevky na zobrazenie