Čo je Ghosting alebo prečo sa ľudia jednoducho prestanú ozývať?

0
Čo je Ghosting alebo prečo sa ľudia jednoducho prestanú ozývať?
unsplash.com

Možno ste to už niekedy zažili. Mali ste pár schôdzok a zrazu sa dotyčný prestal ozývať. Alebo, ešte horšie, mali ste už vzťah, a niekto sa s vami rozišiel bez vysvetlenia. Rozoberieme si psychológiu tohto fenoménu zvanom ghosting. Prečo to ľudia robia? A aký je vlastne najlepší spôsob rozchodu?

Je pravdepodobné, že ste už niekedy aj sami boli “duchovia”. “Duchom” sa rozumie, keď niekto, s kým chodíte, ukončí vzťah prerušením všetkej komunikácie bez akéhokoľvek vysvetlenia. A to nehovoríme o tom, že nedostanete smsku po jednej nepríjemnej schôdzke, ale o tichu po niekoľkých rande, alebo keď ste vo fungujúcom vzťahu. 

Duchovia sú na oboch stranách a aj v priateľstve

A hoci sa tento príspevok zameriava na romantické vzťahy, treba poznamenať, že ghosting sa môže stať – a je nemenej bolestivý – tiež v platonických priateľstvách. Aj keď vás ticho pravdepodobne prinajlepšom zmiatlo a v najhoršom prípade sa ponoríte do svojej neistoty, v prieskume Elle.com sa zistilo, že ste pravdepodobne aj vy sami boli niekedy “duchom”.

Prieskum ukazuje, že 26 percent žien a 33 percent mužov zažilo ghosting, zatiaľ čo 24 percent žien a 17 percent mužov priznáva, že sa tak aj sami správali.

“Duchov” jednoducho nemôžeme označiť ako zlých ľudí, ktorí nerešpektujú pocity druhých. Existuje veľa psychologických dôvodov, prečo niekto robí ghosting. Ale jeho základom je vyhýbanie sa a často vychádza zo strachu z konfliktu. Čo znamená, že “duchovia” sa väčšinou chcú vyhnúť konfrontácii, zložitým rozhovorom a zraneniu niečích citov.

Je dôležité odlíšiť fenomén “duchov” od úniku z nebezpečného alebo urážlivého vzťahu. Z takého vzťahu máte plné právo uniknúť bez ďalšej komunikácie, a to akýmkoľvek spôsobom, aby ste boli v bezpečí fyzicky aj emocionálne.

Prečítajte si: Muž si vypýtal číslo a nezavolal, prečo sa to stalo?

Zdroj foto: pexels.com

Zasiahnuté sú obe strany

Ak je však vašou motiváciou k ghostingu vyhýbanie sa, potom by ste mali zvážiť lepší spôsob rozchodu. Vedecké štúdie o duchoch ukazujú, že pre obe strany je to náročné. Výskum vzťahov ukazuje, že ghosting, teda vyhýbanie sa, je najhorší spôsob, ako ukončiť vzťah, a môže viesť k väčšej konfrontácii.

Aj keď sa zdá, že sa ghosting za posledné desaťročie rozšíril, veľa ľudí tvrdí, že duchovia nie sú nič nové. Podľa štúdie o preferovaných možnostiach ukončenia vzťahu, ktorá sa uskutočnila v 70. rokoch, vedie práve ghosting. Je však pravdepodobné, že to pre príjemcu vyvolá len viac hnevu a dotyčný sa cíti viac zranený.

Pozrite si náš webinár sebavedomie a vzťahy skvelej koučky Michaely Koniarovej

Prekvapivo, vyhýbanie sa tiež z dlhodobého hľadiska stojí “ducha” oveľa viac, pretože frustrovaní príjemcovia často ducha vystopujú a konfrontujú ho. A to niekedy v nepríjemných situáciách, ako napríklad v práci alebo pred rodinou. Pre niekoho, kto sa v prvom rade rozhodol vyhnúť sa konfliktu, je zúčtovanie najhorším dôsledkom. Pre obe strany je to oveľa deštruktívnejšie, ako keď zvolíte komunikáciu pri rozchode.

Štúdia tiež vysvetľuje pretrvávajúci pocit viny, ktorý duch pociťuje. Aj keď druhá strana pasívne prijíma preventívne opatrenia, vinník čelí pretrvávajúcim výčitkám a vedomiu, že on vyšiel zo vzťahu ako zbabelec.

Vyhýbanie sa konfliktom posilňuje úzkosť

Väčšina ľudí na nepríjemné rozhovory neteší a rozchody určite patria do tejto kategórie. Strach z toho, že niekoho sklamete, že budete vyzerať ako „zlý človek“, alebo budete čeliť priamemu hnevu niekoho, môže spôsobiť úzkosť. Čím viac sa však konfliktu budete vyhýbať, tým viac sa v priebehu času vybuduje úzkosť.

Zakaždým, keď premýšľate o náročnom rozhovore, prevládne vaša úzkosť a strach z konfliktu, a vyhýbate sa rozhovoru, aby ste svoj strach potlačili. Čím viac ustúpite svojej úzkosti, tým je pravdepodobnejšie, že sa v budúcnosti opäť vyhnete situáciám vyvolávajúcim úzkosť.

“Duch” sa v skutočnosti pravdepodobne vyhýba konfliktom počas celého vzťahu. A veľa problémov, ktorým sa vyhýbajú, sú pravdepodobné problémy, ktoré by sa dali vyriešiť otvorenou komunikáciou. Ak budete pracovať na prekonávaní strachu z konfliktu, môžete znížiť úzkosť a budovať odvahu a komunikačné schopnosti. Tie sú dôležité v mnohých druhoch vzťahov – od priateľstiev až po pracovisko.

Prečítajte si: Viete, čo je breadcrumbing, alebo keď vás niekto zámerne ťahá za nos

Zdroj foto: pexels.com

Ako prekonať strach z konfliktu?

Jedným z najlepších spôsobov, ako čeliť strachu z konfliktu, je technika kognitívnej behaviorálnej terapie (CBT), ktorá sa nazýva expozícia. Expozícia znamená dostať sa do situácie, ktorej sa bojíte, a postupne tak znižovať svoje obvyklé úzkostné reakcie na situáciu.

Nemusíte sa hneď zamerať na tie najdesivejšie rozhovory. Tie najťažšie diskusie o vzťahoch cvičte s niekým, komu dôverujete a cítite sa s ním dobre, ako napríklad s blízkym priateľom alebo členom rodiny. Ak sa obávate, že vyvoláte konflikt, môžete začať vyjadrením svojich názorov na neosobné veci, ako je film alebo reštaurácia, ak sa vaše názory líšia od názorov vašich priateľov.

Čím viac to budete robiť, tým ľahšie budete čeliť svojim obavám. Takže po cvičení s niekým bezpečným budete pripravení začať s náročnejšími rozhovormi. Môžu to byť malé nezhody s vašou druhou polovičkou. Postupom času zvíťazíte nad strachom z konfliktov a prestanete sa vyhýbať ťažším rozhovorom.

Neviňte sa za rozchod

Expozícia bude pravdepodobne nepríjemná alebo ťažká, takže myslite trochu aj na seba. Rozchod môže byť pre človeka, ktorý končí vzťah, rovnako ťažký ako rozchod pre toho druhého. Môžete pociťovať vinu za iniciovanie rozchodu alebo dokonca vinu za smútok toho druhého.

Majte na pamäti, že empatia s niekým a túžba mať s ním vzťah sú dve rozdielne veci. Po rozhovore alebo náročnej diskusii o vzťahu skúste absolvovať relaxačnú 10-minútovú prechádzku, dajte si dychové cvičenie alebo si doprajte dlhý kúpeľ. Máte zásluhu, že čelíte svojmu strachu.

Ako zvládnuť ghosting?

Ghosting bolí, je to tvrdé odmietnutie. Je to obzvlášť bolestivé, pretože nemáte žiadne odpovede, a často vám ostane kopec emócií, ktoré si musíte vyriešiť sami. Ak trpíte problémami so sebavedomím, ghosting vás môže dostať na kolená.

V tejto dobe neustále sa rozvíjajúcej technológie sa váš ghoster pravdepodobne objaví na rôznych sociálnych sieťach. Táto osoba, ktorá teraz fyzicky odišla z vášho života, je stále celkom viditeľná.

Foto: pexels.ak

Ako sa posunúť ďalej?

Bohužiaľ, neexistuje žiadna zázračná formulka, ani osvedčené rady, ktoré by vám pomohli k zotaveniu srdca, ale choďte na to s rozumom. “Vyhýbajte sa spomienkam na svojich bývalých,” radí Gwendolyn Seidman, Ph.D., docentka psychológie. “Je pravdepodobné, že znovu vyvolajú bolestivé emócie a nepomôže vám to získať emocionálne uzavretie ani dôvody, prečo sa s vami rozišli.”

Keď sa prestanete mučiť prechádzaním starých fotografií, uložených textových správ, nových príspevkov na sociálnych sieťach a všetkého, o čom si myslíte, že by vám mohlo pomôcť nahliadnuť do mysle vášho ghostera, pokúste sa nájsť nové rozptýlenie. Možno je najdôležitejšie vedieť, že to pravdepodobne nie je o vás ani o ničom, čo ste urobili zle.

“Mali by ste si uvedomiť, že ak váš bývalý zvolil stratégiu ghostingu, aby sa s vami rozišiel, pravdepodobne vám nechce povedať nič o vašich nedostatkoch. Chce vám naznačiť, že problém nespočíva vo vás,” dodáva doktor Seidman. Inými slovami, pokúste sa ísť ďalej tak rýchlo a úplne, ako môžete. Udržujte si svoju dôstojnosť a sústreďte sa na svoje zdravie, šťastie a budúcnosť.

Nechajte ghostera, aby sa vysporiadal s konečnými následkami svojej vlastnej nezrelosti a nedostatku odvahy v kontexte vzťahu.

Maya Borgueta, Psy.D and Senior Coach at Lantern

Zdroj: huffpost.com, psycom.net

Zdroj foto: unsplash.com

žiadne príspevky na zobrazenie