Čo je hlavnou úlohou žien? Toto si myslia deti

0
Čo je hlavnou úlohou žien? Toto si myslia deti
Zdroj: Unsplash.com

Prieskum agentúry 2muse pre 365.bank prišiel so zaujímavými výsledkami. Zameral sa na mužsko-ženské stereotypy u detí a mladých ľudí.

Ženy patria za sporák

Polovica mladých ľudí verí, že ženy by sa mali najmä starať o chod domácnosti, ktorého súčasťou je pranie, žehlenie a upratovanie. Okrem toho je takmer tretina tínedžerov presvedčená, že ženy musia vedieť variť.  Pri mužovi si na to až tak nepotrpia. Finančné zabezpečenie rodiny dávajú na starosť mužovi.

Tieto dáta sú veľmi zaujímavé, nakoľko v 21. storočí je úplne bežné, že ženy sú živiteľkami rodín, majú vybudovaný skvelý biznis a novinka – chlap môže ísť s dieťaťom na otcovskú dovolenku.

Prieskum zároveň ukázal, že toto stereotypné vnímanie prevažuje viac u chlapcov.

Zdroj: Unsplash.com

Muži zarábajú viac

Už aj deti si uvedomujú, že muži zarábajú viac. Avšak až tretina z nich si myslí, že to tak má byť. 31% mladých ľudí to argumentuje tým, že muž je hlava a živiteľ rodiny, 27% si to myslí kvôli fyzickej sile a 18% kvôli vyššiemu pracovnému výkonu. Je to ale celkom nefér, keďže ženy sa často nemôžu venovať práci kvôli starostlivosti o deti – napríklad keď ochorejú, aby s nimi boli doma.

Zdroj: Unsplash.com

Vnímajú nerovnosť

Hoci v spoločnosti stále dominujú stereotypy, šesť detí z desiatich si uvedomuje problematiku nerovnocennosti. Veľkému tlaku sú ale aj vystavení muži. Keďže sa šíria predpoklady, že práve oni budú živiť rodiny a neprejavujú až tak city…komu by z toho nebolo ťažko? Napríklad až 40% detí sa podľa prieskumu prikláňa z názoru, že chlapi neplačú a majú byť silnejší.

 

žiadne príspevky na zobrazenie