Čo je to rozvodový remeň a ako zabezpečuje hladký chod vášho motora

0
Čo je to rozvodový remeň a ako zabezpečuje hladký chod vášho motora

Rozvodový remeň je ozubený remeň, ktorý je zvyčajne vyrobený z vystuženej gumy. Používa sa na udržanie vačkového hriadeľa alebo vačkových hriadeľov v spaľovacom motore synchronizovaných s kľukovým hriadeľom.

Rozvodové remene sú umiestnené vo vnútri motora a sú vystavené veľkému teplu a namáhaniu. V priebehu času sa môžu opotrebovať alebo poškodiť, čo môže viesť k problémom s motorom. Preto je dôležité nechať si rozvodový remeň pravidelne kontrolovať kvalifikovaným mechanikom.

Čo je to rozvodový remeň a na čo sa používa v aute?

Rozvodový remeň je reťaz, ktorá pomáha synchronizovať otáčanie vačkového a kľukového hriadeľa v spaľovacom motore. Ak tieto dve časti nie sú synchronizované, ventily a piesty nebudú fungovať správne. Rozvodové remene zohrávajú významnú úlohu pri fungovaní spaľovacích motorov, a preto sú dôležitou súčasťou motora automobilu.

Aké sú funkcie rozvodového remeňa?

Rozvodový remeň je životne dôležitým komponentom každého motora, ktorý je zodpovedný za ovládanie vačkových hriadeľov a otváranie/zatváranie ventilov v presnom momente pre hladký chod. Ozubený remeň má zuby, ktoré zaberajú s kľukovým hriadeľom, čím zabezpečujú, že sa obe časti otáčajú synchronizovane. Niektoré osobné a nákladné autá používajú namiesto remeňa rozvodové reťaze alebo ozubené kolesá, ktoré môžu byť odolnejšie; výmena rozvodového remeňa je však vo všeobecnosti lacnejšia.

Ako zistím, že potrebujem vymeniť rozvodový remeň?

Ak má vaše auto rozvodový remeň, je dôležité vedieť, kedy je potrebné ho vymeniť. Rozvodový remeň je zvyčajne potrebné vymeniť každých 60 000 až 100 000 míľ, ale to sa môže líšiť v závislosti od značky a modelu vášho auta.

Existuje niekoľko znakov, že váš rozvodový remeň možno bude potrebné vymeniť:

  1. Pri bežiacom motore počujete spod kapoty tikanie. Môže to naznačovať, že sa rozvodový remeň začína opotrebovávať.
  2. Motor sa nespustí. Ak vám praskol rozvodový remeň, motor nebude môcť naštartovať, pretože piesty a ventily nebudú synchronizované.
  3. Vynecháva motor počas jazdy. Ak je rozvodový remeň opotrebovaný alebo zlomený, motor môže zlyhať, pretože piesty a ventily nie sú synchronizované. To môže spôsobiť stratu výkonu a zníženie spotreby paliva.
  4. Olej uniká z prednej strany, kde je motor pod kapotou. Ak vidíte únik oleja z prednej časti motora, môže to znamenať, že tesnenie krytu rozvodu zlyhá. Toto tesnenie utesňuje oblasť okolo rozvodového remeňa a ak zlyhá, olej môže presakovať do oblasti rozvodového remeňa a spôsobiť poškodenie.
  5. Hydroplaning počas jazdy vo vlhkých poveternostných podmienkach. Ak zažijete akvaplaning počas jazdy vo vlhkom počasí, môže to znamenať, že vaše pneumatiky sú opotrebované

Čo sa stane, ak sa počas jazdy pretrhne rozvodový remeň?

Ak sa rozvodový remeň vo vašom aute počas jazdy pretrhne, môže to spôsobiť vážne problémy. Motor sa môže vážne poškodiť a auto sa okamžite pokazí. Musíte si dávať pozor na príznaky a symptómy slabnúceho rozvodového remeňa, aby ste mohli konať skôr, než bude príliš neskoro.

Ako ďaleko môžete zájsť len s jedným rozvodovým remeňom?

Ako ďaleko môžete zájsť len s jedným rozvodovým remeňom? To všetko závisí od značky a modelu vášho auta, ako aj od toho, ako dobre ho udržiavate. Vo všeobecnosti väčšina remeňov vydrží 100 000 až 160 000 kilometrov, kým bude potrebné ich vymeniť. Vždy je však najlepšie informovať sa u výrobcu auta, aké sú jeho konkrétne odporúčania. Dobrá starostlivosť o vaše auto – a jeho rozvodový remeň – môže výrazne predĺžiť jeho životnosť.

Ako nájdem správny rozvodový remeň?

Môže byť ťažké nájsť správny rozvodový remeň. Pri hľadaní toho správneho budete musieť vziať do úvahy niekoľko vecí. Dôležitými faktormi sú veľkosť motora, značka a model auta a rok výroby. Okrem toho zvážte jazdné podmienky, ktoré budú najčastejšie. Ak žijete v oblasti s veľkou premávkou typu „stop-and-go“, budete chcieť pás, ktorý zvládne tento typ opotrebovania. S toľkými premennými, ktoré treba zvážiť, niet divu, že nájdenie správneho rozvodového remeňa môže byť problém. Ak si však nájdete čas a urobíte si prieskum, určite nájdete to, čo sa perfektne hodí pre vaše auto.

Ako dlho to trvá?

Ako dlho vydrží rozvodový remeň? To je otázka, ktorú si mnohí majitelia áut niekedy kladú. Odpoveď, žiaľ, nie je vždy jednoznačná. Zatiaľ čo väčšina rozvodových remeňov má tendenciu sa opotrebovať niekde medzi 60 000 a 100 000 míľami, existuje množstvo faktorov, ktoré môžu ovplyvniť túto časovú os. Napríklad typ motora vo vašom aute, ako aj to, ako často jazdíte a ako sa staráte o vaše vozidlo, to všetko môže zohrávať úlohu v tom, ako dlho vám vydrží rozvodový remeň. Ak chcete urobiť chybu, musíte byť opatrní , vo všeobecnosti sa odporúča vymeniť rozvodový remeň každých približne 60 000 míľ. Pomôže to zaistiť, že váš motor bude naďalej bežať hladko a vyhnete sa nákladným opravám.

Zdroje informácií a vytvorené s spolupráci s:

https://www.autodoc.sk/info/rozvodovy-remen-interval-a-cena-vymeny

https://www.autosuv.sk/technik/kedy-je-spravny-cas-na-vymenu-rozvodov

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu