Ak chcete mať zdravý mozog, cvičte, vymýšľajte rozprávky a vyhýbajte sa nárazom, radí neurochirurg Henry Marsh

0
Ak chcete mať zdravý mozog, cvičte, vymýšľajte rozprávky a vyhýbajte sa nárazom, radí neurochirurg Henry Marsh

Henry Marsh ako neurochirurg strávil niekoľko desaťročí tým, že sa snažil ľuďom zlepšiť funkcie mozgu. V praxi to znamenalo odstraňovanie nádorov a následkov vážnych úrazov hlavy. Čo však robiť preto, aby sme náš mozog udržiavali v dobrej kondícii?

Pred niekoľkými rokmi súhlasil 73-ročný Henry Marsh s tým, že si nechá naskenovať mozog s tým, že si bol vedomý, že výsledky nebudú príliš znepokojivé. Aktívne a pravidelne cvičil, zostával duševne aktívny a nevykazoval žiadne výrazné známky zhoršovania kognitívnych funkcií. Avšak napriek tomu jeho mozog vyzeral inak, ako si predstavoval. „Nemal som byť prekvapený, veď som mal 70 rokov! Ale bolo to dosť desivé,” hovorí.

Prečítajte si aj rozhovor s Olíviou Hurbanovou: Naozaj využívame iba 10% kapacity nášho mozgu?

Nárazy do hlavy nie sú bez následkov

Marsh upozorňuje, že je veľmi dôležité vyhýbať sa úrazom a nárazom do hlavy (resp. buchnutiu). Aj menšie poranenia hlavy môžu spôsobovať poškodenia, ktoré následky majú veľký vplyv na človeka. Takisto odporúča udržiavať si aktívnu psychickú aktivitu, čo podporuje aj vzdelávanie. „Čím starší ste, keď dokončíte vysokoškolské vzdelanie, tým je nižšie riziko demencie,“ hovorí Marsh. Čím viac spojení v mozgu človek má (čo zahŕňa aj vzdelanie), tým dlhšie trvá, kým sa mozog opotrebuje.

Vymýšľanie rozprávkových príbehov

Jedným zo spôsobov, ako si Marsh udržiava duševnú aktivitu, je vymýšľanie rozprávkových príbehov pre svoje vnúčatá, ktoré by rád spísal do knižnej podoby. „Mala by to byť moja posledná kniha,” hovorí a potom pochmúrne dodáva: „Ako väčšina ľudí sa desím vyhliadok, ktoré čakajú moje vnúčatá o 30 alebo 40 rokov. Boh vie, kam speje tento svet.“

Ako naštartovať svoj mozog v priebehu niekoľkých sekúnd?

Pohyb, pohyb a ešte raz pohyb

Univerzálnym liekom na udržanie dobrej výkonnosti mozgu je fyzická aktivita, cvičenie. Ľudia, ktorí pravidelne cvičia, majú nižší výskyt demencie a depresie.

Nejde o to, ako dlho žijete, ale o kvalitu času, ktorý máte. To teraz cítim silnejšie než kedykoľvek predtým,“ zdôraznil Marsh, ktorému na začiatku roka 2020 diagnostikovali pokročilú rakovinu prostaty. Život, v ktorom človek pomáha ostatným ľuďom aj prírode, považuje za život prežitý kvalitne.

Spracované podľa: The Guardian

Zdroj foto: pexels.com

 

žiadne príspevky na zobrazenie