Čo si zbaliť na dovolenku do cestovnej lekárničky?

0
Čo si zbaliť na dovolenku do cestovnej lekárničky?
unsplash.com

Mať po ruke správnu prvú pomoc, keď idete na dovolenku, môže zabrániť tomu, aby sa obyčajná nehoda zmenila na katastrofu. Bez čoho by ste teda nemali vychádzať z domu, keď cestujete na niekoľko dní do zahraničia alebo možno aj do slovenských hôr?

Cestovná lekárnička obsahuje väčšinou základné veci ako lieky na bolesť hlavy, krém alebo čierne uhlie. Ak cestujete do vzdialených alebo nerozvinutých častí sveta, možno budete potrebovať aj také veci, ako sú tabletky proti malárii, súpravu na čistenie vody, striekačky a teplomer.

Kamkoľvek idete, nikdy nevynechávajte tieto veci v nádeji, že ich v zahraničí dostanete lacnejšie, pretože už môže byť neskoro. Lekárnička je pre prípad núdze a rýchla liečba môže zabrániť infekcii alebo výletu do nemocnice. Navyše, jazykové ťažkosti môžu znamenať, že skončíte s nevhodnými liekmi.

Základné veci, ktoré by ste mali zahrnúť do vašej dovolenkovej lekárničky

Úľava od bolesti

Určite si vezmite lieky na úľavu od bolesti ako Ibuprofén, Aspirín alebo Paralen či Panadol – liečia bolesti hlavy a iné menšie bolesti. Ale pozor na kodeín, ktorý je v niektorých krajinách nezákonný a môže byť skonfiškovaný alebo dokonca môže viesť k vášmu zatknutiu, ak nemáte doklad o predpise.

Overte si predpisy krajiny, do ktorej cestujete, na veľvyslanectve tej ktorej krajiny alebo na našom ministerstve zahraničných vecí, kde nájdete podmienky vstupu do krajín. Tiež sa uistite, že máte niečo vhodné pre každého, vrátane detí, tehotných žien alebo kohokoľvek so špecifickým stavom. Napríklad ibuprofén môže byť pre niekoho ťažký na žalúdok a mali by sa mu vyhýbať ľudia so žalúdočnými vredmi.

pixabay.com

Antihistamínové tablety a krém

Tieto tabletky sú nevyhnutné pri alergických reakciách, ako je vyrážka alebo svrbivé uštipnutie hmyzom. Požiadajte o neospalé verzie, aby ste o svoju dovolenku neprišli. Antihistamínový krém (napríklad Fenistil) je tiež skvelý na upokojenie uhryznutí alebo vyrážok.

Tabletky proti hnačke

Mikróby z pokazeného jedla rastú a množia sa rýchlejšie v horúcom počasí, čo zvyšuje pravdepodobnosť ťažkostí. Niektorí lekárnici však odporúčajú nechať chorobe voľný priebeh, namiesto užívania tabliet, aby mikróby mohli prejsť cez váš systém.

V cudzích krajinách tiež môžete jesť jedlo, na ktoré nie ste zvyknutí. Na faraónovu pomstu je dobré vziať si Enterol. Počas hnačiek, aby ste obnovili rovnováhu tekutín a prírodných solí v tele, užívajte rehydratačné soli. Je to dôležité najmä pre malé deti a starších ľudí, ktorí sú náchylnejší na dehydratáciu. Pre deti je vhodná Smecta a pre dospelých Imodium.

Tabletky proti zápche

Ak máte opačný problém, myslite aj na toto. Dobré je siahnuť po Psylliu alebo glycerínových čípkoch. Alebo si vezmite šetrné preháňadlo, ako napr. Dulcolax.

Tabletky proti nevoľnosti

Či už je to spôsobené otravou jedlom alebo kinetózou, nevoľnosť a zvracanie sa najlepšie lieči antiemetickými tabletami, ktoré sa rozpustia pod jazykom.

Môžete tiež vyskúšať náplaste proti cestovnej nevoľnosti a pamätajte, že ich možno budete potrebovať pri niektorých dovolenkových aktivitách, ako je plavba alebo cesta lietadlom či vlakom. Dobré je vziať si na to Kinedryl.

7 vecí, ktoré som sa naučila na poslednej dovolenke a urobím ich nabudúce inak

pixabay.com

Tabletky na trávenie

Niekedy zamieňané s príznakmi srdcového infarktu sú poruchy trávenia pravdepodobnejšie na dovolenke, pretože jete veľa rôznych jedál.

Zmiešaná krabica náplastí

Vezmite si niekoľko náplastí na drobné odreniny. A ak budete veľa chodiť, pridajte aj niekoľko pľuzgierových náplastí.

Antiseptický krém

Je životne dôležitý pre prevenciu infekcie pri porezaní a odreniny, najmä v horúcom prostredí, kde sa baktérie rýchlo množia. Môžete využiť vo forme spreju Septonex, v tekutej forme ako Betadine, alebo vo forme prášku, ak máte len príručnú batožinu a mohli by vám tekutinu pri kontrole vyhodiť.

Obväzy na rany

Väčšie rezné rany, tržné rany a menšie popáleniny potrebujú sterilný obväz, ktorý pomôže predchádzať infekcii. Obväzy tiež môžu pomôcť zafixovať vyvrtnutie alebo vám obväz na rany zastaví krvácanie.

Krém po opaľovaní alebo mlieko s panthenolom

Pokiaľ ide o spálenie od slnka, prevencia je vždy lepšia ako liečba. Uistite sa, že máte správny faktor opaľovacieho krému pre vašu pokožku a dovolenkovú destináciu – vrátane vhodnej ochrany pre deti. Zakryte sa klobúkom a vyhýbajte sa slnku, keď je najsilnejšie. Ak sa však spálite, snažte sa vyhýbať slnku, natierajte sa mliekom po opaľovaní alebo aloe vera približne každú hodinu a pite veľa vody.

Ostatné veci

Oplatí sa pribaliť si aj nožnice (ale nie do príručnej batožiny!) na strihanie obväzov alebo pások, pinzetu na odstraňovanie triesok alebo štrku z rany, roztok na vyplachovanie očí na vymytie piesku alebo nečistôt z oka – uistite sa, že je roztok aktuálny, aby ste sa vyhli infekcii. A dobré je vziať aj anestetický sprej do krku na upokojenie bolesti hrdla spôsobené alergiou na peľ, suchý vzduch alebo ako reakcia na vírus. Nezabudnite ani na uši – dobré sú Burowove kvapky, ak plánujete plávať v mori.

Ak idete na hory, nezabudnite na repelent proti komárom a niečo proti kliešťom – napríklad súpravu na odstraňovanie kliesťov Atix.

10 tipov na čo nezabudnúť pred odchodom na dovolenku

pixabay.com

Inteligentné tipy na balenie

  • Skontrolujte, či máte dostatok akýchkoľvek liekov na predpis – uistite sa, že ste svojho praktického lekára navštívili v dostatočnom predstihu, aby ste si vypýtali dostatočné množstvo na pokrytie vašej dovolenky, a po návrate. Uistite sa, že všetky lieky sú v rámci dátumu na fľaši alebo balení a že sú v dobrom stave.
  • Blistrové balenia sú lepšie ako voľné tablety, ktoré môžu absorbovať vlhkosť zo vzduchu a stať sa neúčinnými.
  • Ponechajte si lieky proti bolesti, lieky na predpis a náplaste v príručnej batožine a zvyšok si zabaľte do kufra. Ak sa vám stane niečo počas cesty, stále ste krytý.
  • Uistite sa, že vaša lekárnička je uložená v tmavej vodotesnej nádobe, ktorá je mimo dosahu detí.

Nezabudnite ešte na tieto veci

  • Objednajte si cestovné poistenie. Európsky preukaz zdravotného poistenia vás oprávňuje na štátnu zdravotnú starostlivosť v EÚ, ale môže pokrývať len základnú starostlivosť a ponecháva vás na zodpovednosť za drahšie ošetrenia, ako je röntgen.
  • Skontrolujte, či zahŕňa aj všetky aktivity, ktoré robíte, ako je golf alebo potápanie.
  • Pred cestou do zahraničia sa uistite, že ste sa zaočkovali!

žiadne príspevky na zobrazenie