Coca-Cola chce byť eko, do obehu pošle prvé papierové fľaše

Vzostup udržateľnosti a šetrnejšej výroby núti zahrnúť do svojej produkcie rôzne „eko“ prvky aj firmy, ktoré výrazne prispievajú k nadmernému množstvu plastového odpadu. Po Nestlé, McDonald´s či iných nadnárodných výrobcoch sa do tohto zoznamu zaradí aj Coca-Cola.

Americký výrobca celosvetovo presláveného nealkoholického nápoja sa na rozdiel od vyššie uvedených spoločností pustil do udržateľnejšej výroby omnoho opatrnejšie. Klasické plastové obaly zatiaľ nestiahne z obehu. Popri ich výrobe a následnej distribúcii ale vyskúša špeciálnu papierovú fľašu, ktorá by sa v budúcnosti mohla uplatniť ako riadny a bežne využívaný obal.

Foto: www.pixabay.com

Nové fľaše pre rastlinný nápoj AdeZ

Sériová výroba papierových fliaš plnených Coca-Colou je zatiaľ iba víziou. Jeden z lídrov vo výrobe sladkých nealkoholických nápojov aktuálne chystá iba malý experiment, ktorý by mal otestovať, čo prinesie takáto fľaša v praxi. Na jeho uskutočnenie si vybral svoj rastlinný nápoj AdeZ, do ktorého sa nepridáva oxid uhličitý. Práve ten môže byť pre zavádzanie papierových fliaš prekážkou, nakoľko nemusí udržať tlak z bubliniek ako plast alebo sklo.

Prototyp bol predstavený minulý rok

Kvalita, odolnosť a trvácnosť novej papierovej fľaše sa už nejaký čas vo veľkom testuje. Prvé väčšie pokusy prebehli ešte minulý rok v bruselskom laboratóriu. Práve tam bol zhotovený aj prvý oficiálny prototyp, ktorý americký výrobca predstavil v priebehu októbra. Predstavená fľaša zatiaľ nebola celá z papiera, no to sa má po sérii ďalších výskumov zmeniť. Dovtedy sa budú papierové časti fliaš obaľovať tenkou vrstvou bioplastu. Z rovnakého materiálu budú aj uzávery.

Do obehu sa dostane prvých 2000 fliaš

Po predstavení prototypu prebehlo ešte niekoľko testov, po ktorých bol definitívne potvrdený príchod papierovej fľaše na trh. Udiať by sa tak malo už o niekoľko mesiacov, pravdepodobne niekedy v priebehu leta. Coca-Cola v rámci prvej plánovanej várky pošle do obehu 2000 fliaš s nápojom AdeZ. V aktuálnom roku to má byť jediná várka s papierovým obalom, ktorá má byť akýmsi testom, či sa papierové fľaše dokážu ujať medzi plastovou konkurenciou.

Testovací predaj prebehne v Maďarsku

V rámci experimentu, od ktorého sa takisto očakáva, ako na nový papierový obal zareagujú zákazníci, si vedenie Coca-Coly muselo vybrať aj miesto testovacieho predaja. Ako krajina, kde takýto experiment prebehne, bolo zvolené Maďarsko. Prvých 2000 fliaš bude predávať tamojší on-line maloobchod. V roku 2021 tak papierové fľaše z dielne amerického výrobcu na pultoch predajní neuvidíme. K tomu by mohlo prísť až po úspechu testovacej on-line várky, aj to najskôr niekedy v priebehu budúceho roka.

Coca-Cola pokračuje v ďalších testoch

Uvedením papierovej fľaše do obehu sa výskumy zamerané na vlastnosti papierových obalov neskončia, práve naopak. Coca-Cola bude pracovať na ich vývoji a zdokonaľovaní aj naďalej. Ak má postupne zvyšovať ich podiel vo výrobe, musí svoj nový produkt zdokonaliť tak, aby bol vizuálne pútavý a schopný udržať najvyššiu kvalitu nápoja. Zároveň musí byť odolný voči vonkajším podmienkam pri uskladnení v nevetraných skladoch a v chladiarenských boxoch.

Foto: www.pixabay.com

Cieľom je výroba recyklovateľných fliaš

Úspešný testovací predaj a postupný vývoj 100 % papierovej fľaše bez bioplastovej vrstvy a bioplastového uzáveru bude prvým krokom k splneniu dlhodobého cieľa. V rámci neho si Coca-Cola stanovila, že postupne sa bude snažiť prejsť na sériovú výrobu, pri ktorej sa budú využívať už iba fľaše z papiera alebo z iných recyklovateľných materiálov, ktoré spĺňajú všetky požadované normy po kvalitatívnej aj bezpečnostnej stránke.

Zdroj foto na titulke: www.pixabay.com