Je to potvrdené. Na Slovensku sa začala ďalšia vlna pandémie koronavírusu. Ako sa už vyjadrili viacerí odborníci, je to celkom nezvyčajné, nakoľko tu máme leto spojené s horúčavami. Nová štúdia však naznačila, že toto ochorenie sa bude môcť zachytiť ešte predtým, ako bude mať človek vôbec príznaky.
Technológie sú s nami všade
V súčasnosti nosíme na svojom zápästí rôzne technológie. Môže ísť o smart hodinky, ktoré nám napríklad merajú kroky a upozorňujú nás na dôležité správy. Ľudia však nosia na zápästí aj sledovače, ktoré zaznamenávajú zmeny teploty kože, srdcovú frekvenciu a jej zmeny. Štúdia, ktorá bola publikovaná v medicínskom časopise BMJ Open, preukázala zaujímavú vec. Keby sa tieto údaje skombinovali s umelou inteligenciou (AI), umožnilo by to odhalenie ochorenia COVID-19 ešte predtým, ako by mal človek príznaky.
„Technológia nositeľných senzorov môže umožniť detekciu Covid-19 počas presymptomatického obdobia,“ vysvetlili vedci.
Včasné odhalenie nákazy
Azda najväčšou výhodou spojenia týchto technológií by bolo expresné odhalenie nakazenia. To by mohlo viesť k rýchlejšej izolácii a človek by koronavírus nemusel preniesť na ďalšie osoby.
Výskumníci sa napríklad zamerali na náramok Ava, ktorý sleduje plodnosť a určujte tak najlepší čas na splodenie dieťaťa. Uvedené zariadenie sleduje frekvenciu dýchania a srdca, teplotu pokožky či prietok krvi. Je však nutné dodať, že 28 výskumníkov, ktorí sa podieľali na štúdii, pracujú aj pre spoločnosť Ava AG.
Výskumnú vzorku tvorilo 1163 ľudí do 51 rokov v Lichtenštajnsku. Výskum prebiehal od začiatku pandémie do apríla 2021. Ľudia museli spať so zariadením na ruke minimálne štyri hodiny. Ava každých 10 sekúnd zaznamenávala nové údaje. Náramok bol zároveň prepojený s mobilom, kam sa zbierali rôzne dáta. Medzi nimi bola zaznamenaná napríklad horúčka, ktorá patrí medzi symptómy COVID-19.
Milióny údajov
Počas výskumu technológie dokopy zaznamenali 1,5 milióna hodín fyziologických údajov. Covid sa potvrdil u 127 ľudí, z ktorých 66 nosilo monitorovací náramok 29 dní. Tí boli potom zaradení do analýzy.
Toto kombinované sledovanie identifikovalo správne koronavírus u 68% ľudí a to dva dni predtým, ako sa u nich objavili symptómy. Štúdia však dáva do pozornosti aj nedostatky tohto výskumu. Medzi ne patria limity, kvôli ktorým sa nedokázali zachytiť všetky prípady nákazy.
Nízko-nákladové
V súčasnosti potvrdí nákazu COVIDOM-19 najlepšie PCR test. Pri ňom sa ale človek poriadne buchne do vačku. Štúdia však ukázala, že existuje omnoho šetrnejší spôsob, ako odhaliť výskyt ochorenia.
“Technológia nositeľných senzorov je ľahko použiteľná a nízko-nákladová metóda, ktorá umožňuje jednotlivcom sledovať ich zdravie a pohodu počas pandémie,” uzavreli vedci.
Zdroj: The Guardian