Denisa Atlas: Joga nie je o veľkých zárobkoch, keď sa do nej naozaj zamilujete, pochopíte niečo, čo funguje po stáročia

0
Denisa Atlas: Joga nie je o veľkých zárobkoch, keď sa do nej naozaj zamilujete, pochopíte niečo, čo funguje po stáročia

„Hodnota človeka nie je v jeho výzore, je to o tom, čo vyžaruje, o jeho inteligencii, schopnosti a vôli počúvať, či empatii voči druhým,“ hovorí Denisa Atlas, akčná žena, matka dvoch detí. Joga jej zmenila život natoľko, že sa jej naplno venuje a svoje nadšenie odovzdáva ďalej. Denisa si želá, aby každý z nás nabral odvahu a dovolil si splniť to, po čom celý život túži.

Pre Akčné ženy Denisa Atlas prezradila:

  • ktorá zo 40 krajín, ktoré precestovala, ju najviac očarila,
  • ako vďaka joge našla rovnováhu v svojom živote,
  • prečo treba žiť každý deň tak, ako by bol ten posledný.

Precestovali ste viac ako 40 krajín sveta. Ktorá krajina vás najviac oslovila?

Áno, už som prekročila hranicu 50 a musím neskromne povedať, že každá jedna cesta bola pre mňa niečím zaujímavá a výnimočná. Niektoré ma prekvapili svojou krásou, iné silou, ďalšie ma naučili stáť pevne nohami na zemi. Iné mi otvorili nové možnosti a ďalšie zase ukázali, za čo všetko mám byť v živote vďačná. Mám dve deti, každé sa narodilo v inej krajine a obe sú tou svojou, dá sa povedať špecifické. Neustále ma však udivuje, koľko neprebádanej krásy je tam vonku a koľko by som toho nielen chcela zažiť, ale aj svojim deťom ukázať. Myslím, že pre mňa bola najdôležitejšia India. Kontroverzná, no jednoduchá zároveň, chudobná, no krásna svojim duchovnom. Každý kúsok novej zeme mi niečo dal a naučil ma veriť samú v seba a s pokorou kráčať ďalej.

Ak by ste si mohli vybrať, kde by ste najradšej žili?

Len sťažka sa dá v tom všetkom vybrať. Ak by som nemala deti, určite by som sa nikdy neusadila. Som taký typický vietor, ktorý sa pre niečo nadchne a okamžite svoje plány realizuje. Rada cestujem, spoznávam nových ľudí, krajiny, ich vône a chute. Učím sa vnímať, načúvať a pozerať sa s naozaj otvorenými očami. Ako matka začnete premýšľať úplne inak. Chcete pre svoje deti domov a stabilitu. Aby mali dobré školstvo, zdravotníctvo a vybudovali si ozajstné priateľstvá. Z týchto dôvodov som sa zatiaľ usadila u susedov v Rakúsku.

Šesť rokov ste žili v Indii, kde ste študovali jogu. Kedy vás joga chytila za srdce?

Jógu som cvičila už dávno predtým, ako som sa dostala do Indie. Začala som niekedy v roku 2007, keď som objavila staré zväzky jógovej zostavy na babkinej povale. Boli v cudzom jazyku a 90% vecí pre mňa nedávalo zmysel. V miestnej knižnici som hltala všetky dostupné materiály, knihu po knihe. Neskôr som skúsila cvičiť podľa DVD. Vtipné bolo, že keď som prišla do Indie, drvivú väčšinu ásan som sa musela preúčať kvôli zlému postoju, či dýchaniu. Začala som ju praktizovať pomaly a od začiatku. S tými správnymi učiteľmi, ktorí sa jej rozumejú, je to ich poslaním a svoje skúsenosti odovzdávajú ďalej. Pochopila som celú podstatu a až tam som sa jej dostala naozaj „pod kožu“.

Študovala som najprv sama, prešla som si rôzne Ashramy po celej Indii od Himalájí, cez Agru,Kolkatu, Mumbai, Hampi, Rishikesh až dole do Keraly. Za šesť rokov sa toho dá naozaj veľa stihnúť. Vyštudovala som na Institute of yoga sciences and research (Inštitút vied a výskumu jogy v Indore), ktorá patrí aj do medzinárodného programu Yoga Alliance (USA) známeho po celom svete. Samozrejme neustále sa vzdelávam, pretože každý učiteľ musí rásť, aby mohol dávať ďalej.

Každý učiteľ musí rásť, aby mohol dávať ďalej.

Ako ste vedeli, že toto je to „pravé orechové“, tomuto sa chcem venovať?

Robím, čo milujem. Joga nie je o veľkých zárobkoch, keď sa do nej naozaj zamilujete, pochopíte niečo, čo funguje po stáročia. Je to ako medicína pre vašu dušu i telo, akurát bez liekov. Každý pohyb, ktorý robíte, je vlastne fyzioterapia. Málokto dnes vie, že joga bola vyvinutá ako medicínska terapia k Ajurvéde, na predchádzanie bolestí, ale aj liečbu tých aktuálnych. Ájurvéda je náuka o živote. Predstavuje najstarší celistvý lekársky systém, o zásadách zdravého spôsobu života. Človeka považuje za neoddeliteľný a vzájomne prepojený komplex tela, mysle, duše a vitálnej energie.

A mňa, postupne jóga pretvorila do podoby človeka, ktorým som dnes. Spokojná, vyrovnaná a naplnená žena, ale aj matka so svojimi plusmi aj mínusmi. Všetko v jednej rovnováhe, tak ako to má byť. Nič nie je čierne alebo biele, a tak sa pozerám aj na svet, na svoju prácu a na svoj život. Sú obdobia, kedy je joga zabudnutá a potom obdobia, kedy je to veľký boom. Tak ako je to teraz. Myslím, že ľudí celá táto kríza v podobe „korony“ trošku prebudila zaujímať sa viac o svoje vnútro, lebo ľudia pochopili pominuteľnosť všetkého. Istôt, života, šťastia, či slobody. Preto treba každý deň žiť tak, ako by bol ten posledný. Smiať sa a tráviť ho s tými, ktorí sú nám blízki. Dovoliť si konečne cítiť sa vo svojom tele, ale aj vo svojej hlave komfortne. Takže áno, „robím, čo milujem“ a s láskou o odovzdávam ďalej.

Prečítajte si aj rozhovor so Zuzanou Novotnou: Miluj, čo robíš a rob, čo miluješ!

Mnoho ľudí, ktorí navštívili Indiu hovoria, že im to zmenilo vnímanie hodnôt. Bol to aj váš prípad?

Áno, je to tak. Na prvý deň v Indii si pamätám, akoby to bolo dnes. Keď som priletela do Delhi, hlavného a najväčšieho mesta Indie s počtom takmer 14 miliónov obyvateľov, nevedela som, čo očakávať. Je na míle vzdialená od toho, čo poznáme my. No prekvapujúca, farebná a korenistá. Na uliciach vidíte neskutočnú priepasť medzi sociálnymi vrstvami ľudí. Niektorí ledva prežívajú, no tešia sa aj z východu slnka a vášho úsmevu. Možno práve preto, že je kolískou jogy, si ma úplne získala a rada som sa tam popri štúdiu vracala, cestovala a objavovala nielen vlastnú spiritualitu, ale aj svoje hodnoty. Dostala ma svojou tvárnosťou a zmyselnosťou. Každé mesto je úplne iné, ovplyvnené rôznymi náboženstvami a kultúrami. Popri tom si zachováva svoju pravú podstatu. Čas strávený v Indii ma naučil neskutočnej pokore vnímať svet za zatvorenými očami, veľkej trpezlivosti a viery v dobro.

V jednom zo svojich rozhovorov ste sa zmienili, že ako mladá ste boli ovplyvnená svojim okolím a boli ste doslova posadnutá svojim telom, čo bolo dôsledkom nezdravého prostredia modelingu, kde ste pôsobili. Dá sa povedať, že jóga vás „zachránila“. Aká bola Denisa teraz a dnes?

K modelingu sa dostávajú dievčatá ako násťročné a častokrát ešte nevedia, čo je pre nich dobré. Chcú uspieť, cestovať, byť nezávislé. Od svojich agentúr dookola počúvajú neodborné rady „profesionálov“ vo svojej oblasti, ktorí pracujú s číslami a nie s ľudskými bytosťami. Také dievča si častokrát nevie zvážiť, aké následky to môže mať pre mentálne, či fyzické zdravie. Aj ja som tomu podľahla a stala sa priam posadnutá svojim telom. Až som si jedného dňa povedala, že stačilo. Som a budem to vždy ja a verte alebo nie, odo dňa, keď sa moje fyzické telo a myseľ dostali do balansu, som nemusela riešiť žiadne diéty, ani po dvoch pôrodoch. Jogujem, lebo ma to baví a pomáha mi to na chvíľu zabudnúť na všetok ten zhon okolo. Jedlo je pre mňa radosť a energia. Neobmedzujem sa, ani si nič nevyčítam. Dnes som plná vitality, sily a zdravia. A áno, jóga má na tom veľkú zásluhu.

Mnohé ženy majú neustále problém prijať samé seba svoju postavu. Sú neskutočne k sebe kritické. Samozrejme, prvý dojem, aj to, ako človek vyzerá, je dôležité. Ale neurčuje to hodnotu človeka. Nezdá sa vám, že najmä slovenské ženy sú až prehnane k sebe kritické?

Každý kontinent, či krajina má svoj ideál krásy, no je dôležité si skôr uvedomiť zdravotné hľadisko. V Afrike sú ženy väčšie, pretože ich zdrojom potravy je najmä múka a cukor. Je tam obrovská bieda a ľudia sa naučili využívať, čo im zem ponúka. Potrebujú energiu, aby prežili, vychovali deti, mohli fungovať v tropických podmienkach. A tak sa plnšia žena stala symbolom krásy ženy, ktorá sa má „dobre“, ktorá zvládne vynosiť dieťa a postarať sa o neho.

Na Slovensku ženy bojujú s obrovskou kritikou a častokrát dostávajú narážky na svoju postavu „v podobe vtipkov“, ktoré sú nevhodné a v iných krajinách nezvyčajné. Neposledným faktorom je aj vzostup sociálnych médií, a najmä Instagramu, ktoré ovplyvňujú tisícky mladých žien a mužov a doslova ich zdravie deformujú. Vnímanie tela jednotlivca môže výrazne ovplyvniť jeho duševné a mentálne zdravie a spustiť veľké fatálie od anorexie, bulímie, depresie až po narušenie vnímania obrazu samého seba. Preto si myslím, že je nesmierne podstatné vštepovať deťom od malička základy sebahodnoty, priviesť ich k zdravej strave a pohybu, tak aby to bola pre nich zábava a aby sa tým ako dospelí nemuseli trápiť. Veľmi dôležitá je psychická podpora a vzor rodiča. Hodnota človeka nie je v jeho výzore, je to o tom, čo vyžaruje, o jeho inteligencii, schopnosti a vôli počúvať, či empatii voči druhým. Každý človek je jedinečný a definuje ho iný potenciál schopností, možností a vnímania.

Hodnota človeka nie je v jeho výzore, je to o tom, čo vyžaruje, o jeho inteligencii, schopnosti a vôli počúvať, či empatii voči druhým.

V apríli chystáte očistný jóga pobyt na Bali. Čo čaká účastníkov?

Bali je úžasná, priam nedotknutá krajina, v ktorej sa človek cíti ako na inej planéte. Okrem nezabudnuteľnej poznávacej cesty, s očistným rituálom a Ajurvédskou stravou, môžete spoznať Balijskú kuchyňu, tamojšiu kultúru a obklopovať vás bude tá najúžasnejšia príroda, o akej ste kedy snívali. Nebude to len očista tela, ale aj mysle. Dostanete sa do celkovej harmónie a čakajú na vás rôzne druhy jogy  Hatha, Power, Vinyasa, hĺbkové meditácie, dýchacie cvičenia, očistný rituál, golf, streľba z luku, prechádzky po 3 hektárovej záhrade, kde sa nachádzajú tamojšie kvety a plody zeme, miestna agro farmička so zachránenými a domestikovanými zvieratkami.
Kŕmenie pestrofarebných rybičiek, jazda na bicykli pomedzi ryžové polia, fitness centrum, bazény, spa, masáže, kids kluby s in-house opatrovateľkami. Ale aj množstvo nádherných výletov, nákupy na miestnom trhu, dychberúce vodopády, tradičný Kecak tanec a tematické večere pri západe slnka.
Pobyt bude počas veľkonočných prázdnin od 6.apríla do 22. apríla a je vhodný pre začiatočníkov, ale aj pokročilých, pre páry, rodiny s deťmi, či individualistov. Kľudne si môžete pozrieť viac na mojej web stránke www.deniatlas.ak alebo na mojom IG profile.
Ešte máme pár miest voľných :)

Myslíte si, že jeden takýto pobyt môže človeku zmeniť život?

Myslím, že každá nová skúsenosť, alebo cesta, na ktorú sa človek už dlho odhodláva, ho vie nabiť pozitívnou energiou a posunúť ho veľkým krokom vpred. Namotivovať ho, či úplne zmeniť jeho myslenie. Či už je jógovo-ayurvédsky pobyt, cesta do Ameriky alebo splnenie si detského sna. Objavovanie nových miest, kultúr či gurmánskych zážitkov v nás podmieňuje pozitívne myslenie a príjemné pocity, ktoré vyvolávajú zmeny vo fungovaní mozgu, vnútorných orgánoch a hormonálnej konštelácie. Ovplyvňuje našu intelektuálnu schopnosť, ale najmä výrazne zlepšuje zdravie :)

Ak človek robí to, čo miluje a robí to dobre, s vášňou, vie nadchnúť aj ostatných. Ako je to vo vašom prípade?

Bolo to tak aj v mojom prípade. Jogou som „nakazila“ skoro celú rodinu. (Smiech). Mamu, sestru, deti, dokonca moja 85-ročná babka si so mnou sem tam dá ľahkú zostavu na zdravý chrbát.
Roky dozadu, keď som jogu ešte len študovala v Indii, som dostala telefonát, že moja mama odpadla a odviezla ju sanitka. Mala už dlhšiu dobu problém s herniou platničky, no bola neskutočne pracovne vyťažená. Problémy s krkom odkladala, až kým neskončila v nemocnici s „vytečenou platničkou“ Nemohla absolvovať operáciu, hrozilo jej ochrnutie. Mala také bolesti, že nevedela vstať z postele a zjesť jeden jogurt. Bola to pre ňu tak veľká námaha, že si musela opäť na pár hodín ľahnúť. Trvalo to mesiace. Neskôr sa postupnými drobnými cvikmi, za pomoci fyzioterapeuta začala dávať dokopy. Keď už to bolo ako tak možné, skúsili sme jogu. Dnes si deň bez nej nedokáže predstaviť. Opäť pracuje, športuje, moje deti nosí na rukách a blázni sa s nimi. Dokonca so mnou chystá na jogový pobyt na Bali.

Na vašom IG profile sa nedá nevšimnúť si vaše veľmi pekné fotografie. Ako sa stravuje žena, ktorá sa profesionálne venuje joge a postavu jej môžeme tíško závidieť?

Neviem, či funguje univerzálny jedálniček pre každého. Ja sa konkrétne už nejakú dobu stravujem podľa Ajurvédy. Riadim sa sezónne a veľmi pocitovo. Podelím sa však s jednou dobrou radou, ktorá funguje. Každý deň začínať pohárom vlažnej vody, jesť menej, ale častejšie. Vynechať polotovary, chipsy, sladkosti, sladené nápoje a tvrdý alkohol. Keď si zvyknete na chuť čerstvých surovín, bude vám každé jedlo chutiť o čosi viac.

Denisa, ste matkou dvoch krásnych detí. Aké triky máte na udržanie rovnováhy medzi pracovným a rodinným životom?

  1. Trošku spomaliť a zamyslieť sa, či to, čo v živote robíme, nás naozaj teší. Ak nie, nikdy nie je neskoro na zmenu. Je nesmierne množstvo odborníkov, ktorí nám vedia pomôcť, netreba sa hanbiť ich vyhľadať. Šťastná, spokojná a vyrovnaná žena je potom aj dobrou partnerkou, matkou a kamarátkou.
  2. Odpustiť sebe samej prešľapy alebo životné chyby. Stále máme kopec času na nápravu.
  3. Z času na čas vypnúť telefón, televízor a počítač. Ísť do prírody a užívať si prítomný okamih, nadýchať sa čerstvého vzduchu, cestovať a usmievať sa.

Zdroj foto: archív D. A.

žiadne príspevky na zobrazenie