Zuzana Novotná: Miluj, čo robíš a rob, čo miluješ!

0
Zuzana Novotná: Miluj, čo robíš a rob, čo miluješ!

Už dávno neplatí, že žena na materskej sa musí venovať len deťom a domácnosti. Ženy častokrát práve v tomto období prichádzajú na nové nápady. Tak, ako Zuzana Novotná (38 r.) z Vavrišova, malej dedinky pod Tatrami, ktorá si s manželom rozbehla vlastné podnikanie.

Keďže sa už dlhodobo venujú nordic walkingu a Zuzana celú profesijnú kariéru móde, rozhodli sa založiť vlastnú značku športového oblečenia NooW, ktoré navrhujú a šijú práve pre tento šport. Zuzana je mamou sedemročnej Alžbetky a dvojročnej Emilky. Vo voľnom čase sa najradšej hýbe, či už je to beh, nordic walking alebo bicykel a častokrát jej spoločnosť robia práve jej dve dcérky. „Keby som mala moc niečo zmeniť, tak by to bolo, aby sa ľudia viac na seba usmievali, žili menej stresujúci život, boli k sebe ohľaduplnejší, našli si v živote práve to, čo ich bude robiť šťastnými, či už to bude šport, umenie alebo prechádzky v lese.“

V rozhovore pre Akčné ženy Zuzana Novotná prezradila:

  • ako sa jej darí zvládať balans medzi rodinou a prácou,
  • čo jej pomáha nenechať sa znechutiť prípadným neúspechom,
  • či sú ľudia ochotní investovať do oblečenia pre nordic walking,
  • o ekologickom a trvalo udržateľnom podnikaní,
  • do akých krajín by chceli expandovať.

Vy ste pred tým pracovali s módou pre rôzne značky, dnes navrhujete vlastné oblečenie. Ako ste sa k tomu dostali?

Možno to bude znieť ako klišé, ale od malička som snívala, že raz budem tvoriť vlastné kolekcie. V detstve to začalo šitím a štrikovaním oblečenia pre bábiky, ale keďže som do daru nedostala talent na kreslenie, čo bolo potrebné k prijatiu na štúdium či už na strednej alebo vysokej škole, nikdy som nenabrala odvahu skúsiť umelecký odbor. Stále som však pokračovala v sledovaní módnych trendov a veľmi rada sa obliekala alebo si prerábala vlastné oblečenie na originálne kúsky, ktoré nikto nemal. To ma naozaj bavilo (úsmev).

Ste vyštudovanou dizajnérkou?

Vyštudovala som gymnázium a neskôr na vysokej škole kvantitatívny manažment a aplikácie informatiky. Nazvala by som to „povinná jazda“. Hneď ako sme s manželom skončili vysokú školu (sme spolu od strednej školy, tento rok sme oslavovali 20 rokov spoločného žitia), rozhodli sme sa vrátiť do Tatier a tam sa začal písať môj životný príbeh spojený s módou. Do relatívne novej slovenskej značky (Gate) hľadali zamestnanca a v podstate do pol roka od nástupu som bola poverená komplet výberom dámskych aj pánskych kolekcií, cestovala pravidelne päťkrát do roka do Číny a do veľa iných krajín. V spolupráci s inými grafikmi som navrhovala nové kolekcie. V priebehu štyroch rokov sa firme začalo naozaj dariť a otvorili niečo cez 60 obchodov na Slovensku a v Čechách.

Pre mňa to bola najväčšia škola a som vďačná za to, že mi to bolo umožnené. Neskôr som sa rozhodla posunúť aj trochu iným smerom. Začala som vyberať kolekcie rôznych domácich, ale aj svetových športových značiek. To mi bolo veľmi blízke, keďže celý život som športovala a manžel dokonca aj profesionálne. Naučila som sa naozaj veľa o materiáloch, technologických vlastnostiach, strihoch atď., čo som sa rozhodla konečne využiť aj pri vybudovaní našej vlastnej športovej značky NooW.

Prečítajte si aj článok: Hľadáte možnosti, ako byť počas dňa viac aktívna? Tu je 8 spôsobov

Zuzana, váš manžel Lukáš bol nedávno jedným z medzinárodných rozhodcov počas Majstrovstiev sveta v nordic v Poľsku. Súťaží sa na rýchlosť / čas zdolanej trate alebo sa prihliada aj na techniku?

Samozrejme pri nordic Walking je veľmi dôležitá správna technika. Na svete existuje viacero techník a nedá sa úplne povedať, ktorá je tá najsprávnejšia. Nordic walking ako športová aktivita vznikol vďaka behu na lyžiach. V podstate ho vykonávali bežci na lyžiach počas ich letnej prípravy na zimu.

Áno, rozhodcovia sú na pretekoch dôležitou súčasťou a kvôli nesprávnej technike môžu udeľovať žlté a červené karty ako sme zvyknutí aj pri futbale, ak by došlo k vážnemu porušeniu pravidiel, môže byť pretekár aj diskvalifikovaný. Takže dôležité je popri rýchlosti dbať aj na správnu techniku počas pretekov. My sa už veľmi tešíme na Svetový pohár nordic walking, ktorý organizujeme práve my po prvýkrát na Slovensku a je to pre nás veľká výzva. Pomáha nám v tom celá naša rodina, ŠK Štrba a v neposlednom rade sponzori, ktorí sa rozhodli toto unikátne podujatie podporiť.

Podnikáte v rámci trvalej udržateľnosti, materiály sú ekologické a recyklovateľné. Je zrejme náročnejšie a finančne nákladnejšie podnikať s ohľadom na životné prostredie…

Toto bol pre nás od začiatku úplný základ. Možno aj vďaka tomu, že počas mojich návštev Číny som videla, v akých ťažkých podmienkach zamestnanci pracujú a aká smiešna mzda im je za to vyplácaná. Našim cieľom bolo nájsť na Slovensku spoľahlivého a kvalitného výrobcu ideálne s dlhoročnou praxou, kde zamestnanci dostanú primeraný zárobok, bude vedieť šiť v malých množstvách, aby sme nevytvárali zbytočný odpad. To sa nám aj podarilo a veľmi sa z toho tešíme. Materiály starostlivo vyberáme od talianskych výrobcov, všetky sú udržateľné a recyklované a k väčšine máme aj potrebné certifikáty. Samozrejme, toto všetko sa odrazí na celkovej cene, ale toto je budúcnosť, ktorou by sme mali ísť. Podporovať lokálnych výrobcov, prestať nakupovať vo fast fashion reťazcoch, zvoliť kvalitu nad kvantitou.

Vo vašej firme sa riadite heslom: „Miluj, čo robíš a rob, čo miluješ!“ Je to najideálnejšia kombinácia. Je však niečo, čo na vašej práci, milujete najmenej?

To je dobrá otázka (úsmev). Ako sa hovorí, „po akej ceste ideš, tam prídeš“. Na každej ceste sa vyskytnú prekážky, ťažšie zdolateľné miesta, ale cieľ máme jasný. Tak sa to snažíme brať, napríklad administratíva je naozaj niečo, čo nemusí ani jeden z nás, ale je to povinnosť a snažíme sa to čo najviac sprocesovať, aby to v budúcnosti fungovalo čo najlepšie a pre nás najjednoduchšie. A heslo „Miluj, čo robíš a rob, čo miluješ!“ vzniklo nie náhodou, lebo sa spojili dve oblasti, ktoré nás neskutočne napĺňajú a žijeme nimi celý náš život, šport a láska k móde, tej udržateľnej… Dozrievalo to v nás mnoho rokov a je to v podstate ako naše ďalšie vysnívané dieťatko (úsmev).

Ako vyzerá váš bežný pracovný deň?

Zatiaľ som stále na materskej dovolenke s mojou mladšou dcérkou, ktorá len nedávno dovŕšila dva roky. Takže je to o niečo náročnejšie skĺbiť prácu a starostlivosť o detičky. Počas dňa sa jej plno venujem, hráme sa, navštevujeme rôzne krúžky, chodíme po výletoch. Často ma môžete stretnúť v Karpatoch s malou dcérkou v nosiči a nordic walkingovými paličkami v rukách, kde zvyknem poctivo testovať naše oblečenie. No a pracovať začínam na obed, keď uložím mladšiu dcérku spať a potom večer, keď už obe baby spia.

Sú ochotní ľudia investovať do kvalitných športových potrieb? Ako to vnímate? Predsa len, nordic walking je stále menej známy ako napr. vysokohorská turistika:).

Postupne ľudia na vlastnej koži zisťujú, že kvalitné oblečenie a topánky sú základ pri každom športe a to nemusíte byť ani profesionál. My naše oblečenie poctivo testujeme počas celého roka za každého počasia, aby sme ľuďom ponúkli produkt, ktorý im bude slúžiť dlhé roky, bude dokonale sedieť a vedia sa naň spoľahnúť.

Na Slovensku má veľa ľudí nordic walking zafixovaný ako chôdzu s paličkami, ktorá je určená pre starších ľudí a to je veľká škoda, lebo ak vykonávate techniku správne, tak si riadne zamakáte a  zapojíte až 90% svalov celého tela. Treba k tomu používať špeciálne paličky, čo tiež mnohí ani netušia. Nordic walking sa vo svete stal veľmi populárny a existuje aj mnoho výskumov, kde ho odporúčajú nielen športovcom, ale aj pri liečbe rôznych ochorení.

Môžem aj ja za seba potvrdiť, že formuje a spevňuje postavu lepšie ako čokoľvek iné, vybuduje vám skvelú kondičku (hlavne, ak si svoje deti zoberiete so sebou na chrbát do nosiča:))  Dokonca aj svetoví olympionici robia nordic walking ako súčasť prípravy napríklad pri biatlone alebo behu. Takže určite tomu treba dať šancu a vyskúšať si to na vlastnej koži (úsmev).

Máte v pláne expandovať aj na zahraničný trh? Mali ste už aj objednávky zo zahraničia, nakoľko je možný online predaj cez eshop?

Áno, je to náš cieľ v budúcnosti rozšíriť svoje pôsobenie aj do iných krajín, keďže momentálne vo svete nie je veľa značiek, ktoré sa zameriavajú na nordic walking, aj keď naše oblečenie je univerzálne a viete si ho kľudne obliecť aj do fitnes centra alebo na jógu. Prvé zahraničné objednávky nám prišli zatiaľ z Čiech a veríme, že čoskoro pribudnú aj ďalšie krajiny.

Pre mnohých je sympatické, že máte svoj sen a svoj príbeh. Žena na materskej vie byť užitočná a kreatívna nielen v domácnosti. Vnímate aj vy osobne podporu okolia?

Musím povedať, že máme úžasnú rodinu, či už z manželovej strany alebo tú moju. Všetci nás neskutočne podporujú, pomáhajú nám a v mnohých aktivitách sú aj aktívne zapojení. Sme za nich neskutočne vďační. Podporu známych vidíme v tom, že prídu a kúpia si naše oblečenie a šíria dobré meno značky. A keď nám napíšu správu alebo zavolajú, ako veľmi sú spokojní s našim oblečením, to je pre nás najviac, spokojný zákazník, presne pre to to celé robíme.

Prečítajte si aj ako je správne cvičiť podľa veku

Čo osobne pre vás predstavuje šport, pohyb a konkrétne nordic walking? Kedy ste mu tak naplno „prepadli“?

Šport a celkovo pohyb je láska na celý život. Od malička som profesionálne tancovala scénické tance. Neskôr ma uchvátil beh, bicykel a posledné roky aj nordic walking. Je to moja psychohygiena, kedy sa viem vnoriť do svojich myšlienok, vyčistiť myseľ, nabiť sa novou energiou, psychicky si oddýchnuť (ideálne v prírode), lebo častokrát skĺbiť materinské povinnosti, k tomu domácnosť a vlastný biznis vedia pekne vyčerpať. Tým, že manžel robil od detstva beh na lyžiach a biatlon, dá sa povedať, že sa narodil s paličkami v rukách (úsmev). Jeho mama praktizuje nordic walking mnoho rokov a od začiatku sa zúčastňuje pretekov, kde zvykne stáť na stupienku víťazov a manželova sestra má vyštudovanú telesnú výchovu a je certifikovaná inštruktorka nordic walking-u, takže môžem povedať, že to máme v rodine a všetci „walkujeme“ a veľmi nás to baví.

Je na potešenie, že sa radíte medzi značky, ktorým budúcnosť našej planéty nie je ľahostajná. Snažíte sa prispieť k ekologickej a šetrnejšej budúcnosti módy. Je problém zohnať kvalitné a ekologické materiály?

Mám pocit, že v dnešnej dobe je to už o niečo jednoduchšie ako v minulosti. Možno aj tým, že ľudia začali viac vnímať, čo sa deje s našou planétou a aké veľké škody na nej páchame neuvedomelým správaním, napríklad nakupovaním práve vo fast fashion obchodoch. Pri výbere ekologických a recyklovaných materiálov nám práve pomohol náš slovenský výrobca športového oblečenia, u ktorého šijeme naše kolekcie a ktorý má rokmi overené zdroje z Talianska. Takže si môžeme byť istí, že nášmu zákazníkovi ponúkneme vždy len to najlepšie.

Prečo by som si mala kúpiť práve „vaše“ produkty? V čom je hlavný rozdiel od iných konkurenčných značiek?

Povedzme si na rovinu, Slovensko je malá krajina a konkurencia je tu naozaj silná. My sme sa rozhodli zamerať práve na nordic walking, ktorý je u nás síce málo populárny, ale vo svete si získava obrovské množstvo fanúšikov všetkých vekových kategórií. Oproti konkurenčným značkám sme napr. vyvinuli predĺžené krátke nohavice so vstavanou sukničkou, ktorú môžu nosiť naozaj všetky vekové kategórie a rozdiel oproti iným značkám je, že kraťasy sú dlhšie a pás vyšší, pri pohybe dobre držia na svojim mieste, sú vyrobené z kompresného materiálu, ktorý krásne tvaruje postavu, sukňa je celá perforovaná, takže skvele odvádza pot a pri pohybe ju vôbec necítite. Takýto model zatiaľ chýba nielen na Slovensku, ale aj vo svete. Na zimu plánujeme upraviť tento „sukničkový“ model tak, že vymeníme kraťasy za termolegíny (úsmev). U nás bude táto jeseň a zima farebná, máte sa na čo tešiť.

Prečítajte si aj rozhovor s Katarína Árendáš: “Vyberte si šport, ktorý vás baví”

Čo by ste odporúčali ľuďom, ktorí rozmýšľajú nad vlastným podnikaním, ale akoby sa báli pustiť sa do toho?

V prvom rade je mať sen, nájsť si tú svoju cestu, odlíšiť sa od konkurencie a ďalšia veľmi dôležitá vec je mať okolo seba tých správnych ľudí, ktorí vás budú podporovať. Keď sa tieto veci spoja dokopy, tak už chýba len zákazník, ktorý si vás nájde a bude sa rád ku vám vracať (úsmev).

Môžeme to prirovnať k príprave vrcholového športovca. Celé mesiace vytrvalo trénuje, aby sa mohol raz postaviť na štartovaciu čiaru a podať svoj najlepší výkon. A toto sme robili aj my. Po vyše roku „tréningovej“ prípravy na spustenie našej vlastnej značky a eshopu, ktoré zahŕňali tvorbu vlastného loga, strihov, výber tých najkvalitnejších látok, grafických dizajnov, testovania vzoriek až po nafotenie samotnej kolekcie sme práve vyštartovali a dobrodružstvo menom NooW práve začína (úsmev). Držte nám palce.

Prezraďte tri vaše tipy, ktoré vám pomáhajú získať balans medzi rodinným a pracovným životom?

  • ŠPORT – konkrétne nordic walking a beh, ktorý naozaj milujem, byť sama so sebou v prírode, kde cítim, ako zo mňa všetko opadne.
  • SPOLOČNÉ AKTIVITY s rodinou a priateľmi – hlavne tie v horách, toto leto sa nám podarilo pochodiť s našou sedemročnou dcérkou aj náročnejšie túry v Tatrách a veľmi sa jej páčilo.
  • BYŤ S MANŽELOM – toto nám obom chýba asi najviac, len tak si sami dvaja vyjsť na romantickú večeru, do kina, wellness…

Zdroj foto: archív Z. N.

žiadne príspevky na zobrazenie