Denisa Husárová: Verím, že prichádza čas, kedy ľudia viac rozmýšľajú, čo podporia svojou kúpou

1
Denisa Husárová: Verím, že prichádza čas, kedy ľudia viac rozmýšľajú, čo podporia svojou kúpou
zentree

Učaril jej ohromný zmysel pre detail a ručná práca domácich obyvateľov na Bali. Exotické cesty na milovaný ostrov ju priviedli do malej rodinnej manufaktúry, kde začala výroba šperkov zenTree design. Bali a umenie sálajúce na každom kroku boli jej láskou na prvý pohľad.

Ako vznikla myšlienka pre kolekcie šperkov zenTree design?

zenTree design vznikol na jednej z mojich výprav na Bali. Bali som navštívila na začiatku ako klasický turista, neskôr už na vlastnú päsť na dlhší čas. Bolo to v čase, kedy som pracovne vyhorela a nutne potrebovala nejakú zmenu. Do práce som sa neskôr síce musela vrátiť, ale s vedomím, že sa budem pripravovať na dlhšie cestovanie a začnem robiť niečo, čo ma bude baviť a skutočne napĺňať.

Svetu korporátu a bankovníctva som dala zbohom a rozhodla som sa pohnúť iným smerom. Mala som možnosť spoznať to pravé Bali, ktoré cez cestovnú agentúru často neuvidíte. Pri spoznávaní Bali ma medzi inými očarila zručnosť a kreativita domácich ľudí. Dokážu neuveriteľné veci, či už je to práca so striebrom, nábytkom, sochami, maľovanie. Majú ohromný zmysel pre detail a ich ručná práca vás ohromí často natoľko, že zostanete stáť v nemom úžase. Keď som videla šperkársku ručnú prácu, bola to láska na prvý pohľad. Niektoré typy šperkov ako prívesky priania alebo Harmony prívesky som videla prvýkrát. Niečo nové, s významom.

Prečo práve Bali?

zenTree design
zenTree design

Bali je pre mňa stelesnením pohody. Ostrov má svojho ducha, svoje výnimočné čaro, ktoré mu dáva to niečo naviac. Ľudia sú tu usmiati, nikde sa neponáhľajú. Majú iné priority, ako v našom západnom svete. Na prvom mieste je rodina, duchovno. Až neskôr sú materiálne veci a dobrobyt.

Veľa ľudí tu verí v karmu, snažia sa preto podľa toho aj správať. Veria, že dobré konanie sa im vráti, rovnako ako zlé. Mne osobne vyhovuje aj podnebie, čiže teplo po celý rok. Milujem slnko, oceán, nádhernú prírodu, bohatú kultúru. Svet je ale veľký, je ešte mnoho krajín, ktoré chcem určite ochutnať. Samozrejme aj Bali má ako každá iná časť sveta svoje temné stránky. Ostrov sa postupne mení na čoraz viac turistické miesto, čím trochu stráca tú svoju divokosť. Je však mojou srdcovkou, kde sa zatiaľ vždy rada vraciam.

Prečítajte si aj rozhovor so zakladateľkou eshopu so športovým oblečením

Ako vznikajú konkrétne šperky?

Balijské umenie výroby striebra sa prenáša z pokolenia na pokolenie takmer v nemennej forme. Je odzrkadlením viery a kultúry obyvateľov ostrova. Šperky vyrobené tradičnými technikami sú plné mágie tohto výnimočného miesta. Šperky vznikajú od začiatku do konca ručne.

Veľmi obľúbenou metódou výroby je napr. filigrán – šperky tvorené jemnými, vláknitými drôtikmi z drahých kovov, ktoré sú skrútené a tvarované do vysoko okrasných krajkových vzorov. Granulácia je ďalšou typickou používanou metódou – výroba a aplikácia drobných strieborných guličiek na povrch šperku ako spôsob dekorácie. Tieto techniky si vyžadujú veľkú dávku precíznosti a trpezlivosti.

Kto ich vyrába?

Šperky vyrábajú miestni umelci, šperkári. Funguje tu systém Fairtrade, čiže spravodlivý obchod. Zamestnanci pracujú v dobrých podmienkach, obchod je založený na vzťahoch a transparentnosti. Nepracuje sa pod tlakom a v strese. Čiže žiadna pásová výroba. Myslím, že to vidieť aj na šperkoch. Sú do detailov prepracované. Dbáme na kvalitu, nie kvantitu.

V dnešnej dobe konzumu sme zaplavení vecami od výmyslu sveta. Verím, že prichádza čas, kedy ľudia viac rozmýšľajú, čo podporia svojou kúpou. Riadim sa heslom menej je viac. Kvalitná, nadčasová ručná práca vydrží roky, dedí sa dokonca z generácie na generáciu.

Myslíte, že existuje prepojenie medzi človekom a daným šperkom?

Šperky vyjadrujú našu osobnosť, náš spoločenský status, náš pohľad na svet. Myslím, že každá žena má svojich pár obľúbenejších kúskov. Či už šperk dostala ako dar od blízkej osoby, alebo ho dopriala sama sebe len tak, či pri nejakej príležitosti. Každá máme svoje obľúbené kamene, ktoré s nami rezonujú. Alebo prívesky priania, do ktorých vkladáme naše sny a nosíme ich pri sebe. Harmony prívesky a Anjelské prívesky jemným cinkavým zvukom dokážu upokojiť. Pôsobia blahodárne dokonca aj na bábätká pred aj po narodení. Prívesky sa používajú aj na privolanie svojho strážneho anjela.

zenTree design

Je možné, že konkrétny kameň dokáže posilniť pôsobenie?

Minerálne kamene sú od nepamäti súčasťou šperkov a každý má svoje špecifické účinky. Najobľúbenejšie sú ochranné kamene ako tyrkys, ametyst, ónyx, krištáľ. Za nimi nezaostávajú ani ruženín – kameň lásky, mesačný kameň – kameň prianí a nových začiatkov, či vzácny kameň larimar.

Ku každému mesiacu narodenia je priradených niekoľko osobných kameňov. Avšak ja som za intuitívne vyberanie si šperku. Verím, že si vyberáme kameň taký, aký práve pre seba potrebujeme. Na to, aby kamene pôsobili sa však o ne musíme aj pravidelne starať. Čistiť ich a nabíjať ideálne za mesačného svitu, keďže niektoré kamene sú citlivé na slnko a môžu vyblednúť alebo stratiť svoju farbu.

Je niečo, na čo by sme si pri výbere šperku alebo kameňa mali dávať pozor?

Keďže šperky nosíme priamo na tele, určite by sme mali v prvom rade riešiť kvalitu. Nekvalitné materiály spôsobujú rôzne alergické reakcie a v konečnom dôsledku sa môže stať, že daný šperk musíme úplne prestať nosiť.
Dôležitá vec, ktorá býva často prehliadaná je aký typ šperkov sa hodí k našej tvári, šiji, prstom. Pri okrúhlom type tváre sú vhodnejšie dlhšie a tenšie náušnice. Vyvarovať sa treba sa kruhom. Opticky predĺžiť tvár a krk môžeme aj jednoduchým náhrdelníkom s výrazným príveskom.

Pri oválnej tvári si môžete dovoliť akýkoľvek typ náušníc aj náhrdelníkov. V tomto prípade môžete popustiť uzdu fantázie. Pri tvári v tvare srdca potrebujeme opticky rozšíriť kontúry brady. Ideálne sú visiace široké náušnice, ktoré prenesú pozornosť na oblasť sánky, čím bude tvár pôsobiť súmernejšie. Ideálne v tomto prípade budú viacvrstvové dlhé retiazky alebo chokery. Pri obdĺžnikovej tvári sú zase vhodné veľké odvážne náušnice, ktoré rozšíria tvár.

zenTree strieborný prsteň s larimarom
zenTree strieborný prsteň s larimarom

V prípade prsteňov treba byť taktiež opatrný. Dámy s kratšími prstami by sa mali vyhýbať masívnym prsteňom. Vhodnejšie sú jemné kúsky s podlhovastým očkom, ktoré opticky predĺži prsty. Bacuľaté prsty zase uvítajú viacero užších prsteňov rozložených na prstoch. Pri dlhých štíhlych prstoch to máte vyhraté, nemusíte sa obmedzovať.

Viem, že ste zároveň eko. V čom konkrétne?

Snažím sa byť šetrná k životnému prostrediu. Okrem darčekových krabičiek balíme šperky aj do recyklovaných obalov vyrobených špeciálne pre zenTree design. Ekologické zmýšľanie je v dnešnom svete už nevyhnutné a pevne verím, že sa čoraz viac firiem rozhodne ísť touto cestou. Nejde mi o žiadny extrémizmus – všetko, alebo nič. Žijeme v dobe, v akej žijeme, a niektorým veciam sa v istých momentoch jednoducho nevyhneme. No každý vieme urobiť isté kroky k zlepšeniu. Vieme obmedziť nezmyselné plytvanie a viac recyklovať.

Kolekcie pôsobia doslova étericky. Sú odrazom vašej osobnosti?

Mám rada kvalitu, originálnosť, nevtieravú nápaditosť, jemnosť, hĺbku, prírodu, cestovanie, ľudí. Toto všetko vystihuje aj šperky zenTree design. Šperky z exotickej krajiny s príbehom pre ženy, ktoré sa radi odlišujú a v šperkoch vidia viac, ako len designový prvok.

Kam sa plánujete na svojej ceste podnikania posunúť ďalej?

Keďže sa momentálne na Bali zdržiavam dlhodobo, dohliadam na proces výroby a prinášam novinky, aké sme zatiaľ na zenTree nemali. Do budúcna by som rada nadviazala spolupráce s podobne zmýšľajúcimi ľuďmi. Bola by som rada, keby sa šperky objavili aj v kamenných predajniach. Znie to ako klišé, ale spokojnosť nových a vracajúcich sa zákazníkov je pre mňa kľúčovým a najviac motivujúcim faktorom. Čo sa týka online podnikania, je to veľmi obšírna téma, stále je čo vylepšovať.

žiadne príspevky na zobrazenie

1 komentár