Dôležitosť kvalitného a pohodlného pracovného oblečenia

0
Dôležitosť kvalitného a pohodlného pracovného oblečenia

ber správneho pracovného oblečenia je veľmi dôležitý. Je potrebné dbať na niekoľko hlavných faktorov. Dôležitá je nielen bezpečnosť, ale aj pohodlie a komfort. Ako si správne vybrať pracovné odevy či bezpečnostné topánky a na čo s pri kúpe zamerať?

Bezpečnostné oblečenie a bezpečnostné topánky sú jedným z hlavných pilierov ochrany zdravia pri práci. Pracovné oblečenie je oblečením určeným na vonkajšie ale aj vnútorné práce. Najčastejšie ide o stavebné oblečenie a ochranné pomôcky, no pracovné odevy sa využívajú napríklad aj pri práci s chemikáliami, v prašnom prostredí alebo aj v prípadoch, kedy musí byť zamestnanec či pracovník viditeľný a potrebuje reflexný odev. Pod pojmom pracovné odevy si najčastejšie predstavíme monterky, no nie sú jediným kúskom. Pod kategóriu pracovné odevy spadá aj také oblečenie, ktoré môžeme považovať skôr za unifomru, ako napríklad zdravotnícke oblečenie, gastro oblečenie či remeselné plášte. Hlavnou funkciou je zabraňovať kontaktu s nečistotami či nebezpečnými látkami.

V mnohých prípadoch pracovné oblečenie zabezpečuje zamestnávateľ. Táto povinnosť poskytovať osobné ochranné pracovné prostriedky vyplýva zo zákona. Prečítajte si, kedy a ako často by zamestnávateľ mal svojim zamestnancom poskytovať pracovné oblečenie.

Ako nájdem dobrý pracovný odev?

Dnes na trhu existuje veľké množstvo možností, ako si zakúpiť pracovné odevy. Ideálne však je využívať služby a nakupovať u špecializovaných predajcov, ktorí sú profesionálmi v oblasti a budú vám vedieť pri výbere poradiť. Skúsiť môžete pracovné oblečenie od Engelbert Strauss. Firma Engelbert Strauss sa špecializuje na pracovné oblečenie a ponúka široký výber odevov, doplnkov a ochranných pomôcok, vyrobených z kvalitných materiálov. Zameriavajú sa predovšetkým na bezpečnosť a pohodlie pracovného oblečenia určeného na vonkajšie aj vnútorné práce. Spoľahlivý pracovný odev od Engelbert Strauss vám počas práce zaručí maximálny komfort a zároveň budete mať istotu, že vás ochráni.

Čo je dôležité pri kúpe pracovného oblečenia?

Ak kupujete pracovné oblečenie, existujú dva hlavné atribúty, ktoré musíte zohľadniť – bezpečnosť a pohodlie. Ako naplniť tieto dve hlavné požiadavky a na čo konkrétne sa zamerať?

Pracovné odevy by mali byť predovšetkým vyrobené z kvalitných a pevných materiálov. Ak ide o oblečenie napríklad na stavbu, určite by malo byť pevné a oderuodolné. Vhodným materiálom je kombinácia bavlny a polyesteru. Práve polyester dodáva odevu potrebnú odolnosť. Trvácnosť a odolnosť montérok určuje gramáž – hrúbka základného materiálu. Ideálna gramáž pre pracovné nohavice je medzi 240 – 260 g/m2. Pri oblečení, ako sú pracovné nohavice, je potrebné ochrániť najviac namáhané miesta, ako sú kolená, sed či spodná časť nohavíc. Je dobré, ak majú pracovné nohavice tieto miesta zosilnené s využitím mimoriadne odolných látok. Jednou z nich je aj Cordura®, ktorú obsahuje aj pracovné oblečenie od Engelbert Strauss.

Pracovné oblečenie by malo byť taktiež pohodlné, čomu predchádza výber správnej veľkosti. Engelbert Strauss pri výbere pracovného oblečenia ponúka možnosť využiť personalizovanú veľkostnú tabuľku, ktorá vám uľahčí výber správnej veľkosti.

Tip: Prečítajte si ako nakupovať ekologické oblečenie.

Ako si vybrať bezpečnostnú obuv?

Pozornosť je potrebné venovať aj ochrane chodidiel. A to najmä pri práci na stavbách alebo iných miestach, kde hrozí pád ťažkých predmetov. Bezpečnostné topánky by mali byť nevyhnutnou súčasťou spoľahlivého a bezpečného pracovného odevu. Bezpečnostné topánky môžu byť vybavené ochrannou špicou z ocele alebo z nekovových kompozitných materiálov (označenie S1). Zároveň, súčasťou bezpečnostnej pracovnej obuvi môže byť aj špeciálna oceľová alebo kompozitná planžeta v podošve. Tá slúži na ochranu chodila, ak stúpite na klinec či iný ostrý predmet. Takéto bezpečnostné topánky majú označenie S3. Pri výbere bezpečnostnej obuvi si dajte záležať aj na kvalitných materiáloch, ako je napríklad hrubá koža. V prípade, že pracujete vo vlhkom prostredí, ideálne budú bezpečnostné topánky s membránou, ktorá zabráni premočeniu obuvi.

Správne pracovné odevy by mali predovšetkým spĺňať požiadavky na bezpečie, ochranu a pohodlie. Zároveň nezabúdajte ani na kvalitné materiály, ktoré zaručujú trvácnosť a odolnosť pracovného odevu.

Zdroj obrázku: Rido / Shutterstock.com

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu