Duncovová chcela súperiť s Putinom vo voľbách, ale dostala stopku pre 100 „chýb“ na formulári

0
Duncovová chcela súperiť s Putinom vo voľbách, ale dostala stopku pre 100 „chýb“ na formulári

23.12.2023 (SITA.sk) – Bývalá televízna novinárka Jekaterina Duncovová, ktorá sa chcela postaviť proti ruskému vodcovi Vladimirovi Putinovi v marcových ruských prezidentských voľbách, nemôže pokračovať v kandidatúre.

Proti rozhodnutiu sa odvolá

Ruská volebná komisia jednomyseľne zamietla jej kandidatúru tri dni po tom, čo podala svoju prihlášku. Odkazovala pritom na viac ako 100 „chýb“ na formulári.

Duncovová uviedla, že sa proti rozhodnutiu odvolá na najvyššom súde, informuje spravodajský portál BBC. Vedúca volebnej komisie Ella Pamfilovová uviedla, že Duncovová nebude môcť pokračovať v ďalšom štádiu kandidatúry, čo je zber tisícok podpisov na jej podporu.

„Ste mladá žena, všetko máte pred sebou. Akékoľvek mínus sa dá vždy premeniť na plus. Každá skúsenosť je stále skúsenosť,“ povedala po rozhodnutí 40-ročnej Duncovovej.

Prihlásených 29 ľudí

Duncovová, nezávislá politička, chcela kandidovať na platforme ukončenia vojny na Ukrajine a prepustenia politických väzňov.

Jej okamžité zamietnutie bude vnímané ako jasný dôkaz toho, že v prezidentskej kampani sa nebude tolerovať disent. Moskva už roky odstavuje opozíciu na vedľajšiu koľaj.

Marcové prezidentské voľby budú prvé odvtedy, čo Putin vo februári 2022 spustil rozsiahlu inváziu na Ukrajinu. Očakáva sa, že Putin voľby vyhrá a Kremeľ deklaruje, že má úprimnú podporu Rusov.

Komisia uviedla, že o funkciu prezidenta sa zatiaľ prihlásilo 29 ľudí. Ale po dnešnom rozhodnutí zostáva Putin jediným kandidátom, ktorý sa môže zaregistrovať ako kandidát.

Viac k témam: Prezidentské voľby v Rusku, Ruský prezident
Zdroj: SITA.sk – Duncovová chcela súperiť s Putinom vo voľbách, ale dostala stopku pre 100 „chýb“ na formulári © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie