Enikő Radi: Krvi nikdy nie je dostatok

0
Enikő Radi: Krvi nikdy nie je dostatok

Doktorka Enikő Radi je primárkou na hematológii a transfuziológii v Nemocnici Komárno. Tešíme sa, že vystúpi aj na našom podujatí Pre zdravie ženy 7. marca. V rozhovore nám prezradila:

  • akými ochoreniami ľudia najčastejšie trpia
  • ako sa prejavuje nedostatok železa
  • aká krv je najpotrebnejšia
  • ako prebieha darovanie krvi
  • prečo by sme mali darovať krv

Ste primárkou hematológie a transfuziológie, prečo ste si vybrali práve tento odbor?

Na oddelenie hematológie som sa dostala náhodne, pracovala som ako detská lekárka na detskom oddelení do roku 2001, kedy sme sme s rodinou odišli do Spojených štátov, lebo manžel tam pracoval ako vedec tri roky. Po návrate si ma vtedajší pán primár z hematológie oslovil, či by som nechcela u neho pracovať. Práca hematológa, transfuziológa sa mi veľmi zapáčila, tak som so dorobila postupovú skúšku z internej medicíny a následne som atestovala v roku 2011 z hematológie a transfuziológie.

Akými krvnými ochoreniami ľudia najčastejšie trpia?

Najčastejšími ochoreniami, s ktorými sa stretávame v našej ambulancii sú anémie (chudokrvnosti) z rôznych príčin, ale najčastejšie z nedostatku železa.

Sú tieto onemocnenia prevažne dedičného pôvodu?

Prevažne sa jedná o získanú etiológiu, ale niektoré anémie môžu byť aj vrodené.

U žien sa častokrát vyskytuje nedostatok železa. Aké sú príznaky anémie? Čo vtedy pacientkám odporúčate?

Najčastejšie príznaky sú únava, spavosť, lámanie nechtov, vypadávanie vlasov. Odporúčame pacientkám prípravky železa, ale veľmi dôležité je vypátrať, prečo vznikla chudokrvnosť z nedostatku železa.

Zľava MUDr. Enikő Radi, preberá ocenenie od Slovenského Červeného kríža, zdroj: MCs

Je pravda, že je v nemocniciach stále málo krvi?

Krvi nikdy nie je dostatok, dá nám to veľa práce robiť osvetu, neustále oslovovať darcov krvi. Musím ale povedať, že v našej nemocnici vždy dostane pacient transfúziu, ak ju naozaj potrebuje.

Je problém s nedostatkom všetkých druhov krvných skupín, alebo je niektorá skupina najžiadanejšia, že je jej najmenej?

Mení sa to z času na čas, záleží na tom, akú majú krvnú skupinu pacienti, ktorí potrebujú transfúzie. Najčastejšia krvná skupina v našich regiónoch je A Rh pozitívna, ta väčšinou je najviac pacientov z tejto skupiny, ale potrebujeme všetky skupiny. Vždy sa potešíme tzv. univerzálnym darcom – ktorými sú darcovia krvnej skupiny 0 Rh negatív. Títo ľudia môže darovať červené krvinky každému pacientovi.

Pre tých, ktorí majú stále obavu z darovania krvi – mohli by ste priblížiť, ako odber prebieha?

Odber samotný trvá 5-10 minút. Celkom darca trávi na našom oddelení asi hodinku. Musí za najprv zaregistrovať, vyplní dotazník, vypije pol litra tekutín-čaju, minerálky, odoberie sa mu vzorka krvi na krvný obraz, vyšetrí ho lekár a po posúdení jeho zdravotného stavu ho pustí k samotnému darovaniu.

Po darovaní zotrvá ešte pol hodinku na mieste, občerství sa a potom až odíde. Nie je to nič
mimoriadne, krv sa odoberá podobným spôsobom ako pri obyčajných odberoch krvi u lekárov, ihla je trošku hrubšia a krv sa odoberá do jednorázových vakov.

Necíti sa človek po darovaní krvi unavený? Nestáva sa, že by niekto aj odpadol?

Ak je darca dobre pripravený na darovanie krvi – to znamená, že mal dostatočný spánok, vypil dosť tekutín, dal si ľahké raňajky, obyčajne ani nepocíti, že daroval krv. Komplikácie ako je odpadnutie, únava sa stávajú, ak nie je dostatočne pripravený, je unavený, nevyspatý, alebo prišiel nalačno…

Aké sú obmedzenia pri darovaní krvi?

Darovať krv môže iba zdravý človek vo veku od 18-60 rokov, ak daruje opakovane a je zdravý, tak je prípustné darovať do 65 rokov. Nemôže javiť známky infekcie, musí mať váhu aspoň 50kg.

V dotazníku sú otázky, ktoré sa zameriavajú na zvyklosti (drogy, pearcing, tetovanie, sexuálne správanie), ochorenia v minulosti, operácie, lieky , cestovanie, ktoré sa potom musia zhodnotiť
lekárom.

Vedeli ste, že na konferenciu Pre zdravie ženy dostanete zdarma lístok, ak pôjdete ráno darovať krv priamo na mieste? V prípade záujmu sa nám napíšte na info@akcnezeny.sk

Čo pokladáte na svojej práci za najťažšie a čo vás, naopak, najviac teší?

Najviac ma teší práca s darcami krvi, lebo sú to ľudia s veľkým srdcom a hlavne zdraví. Najťažšia je diagnostika a liečba nádorových ochorení krvotvorby, sú to niekedy smutné príbehy, hlavne keď sa jedná o deti alebo mladých pacientov. Našťastie liečba týchto ochorení v dnešnej dobe napreduje, a tak tieto príbehy môže skončiť dnes už dobre.

Na našom podujatí Pre zdravie ženy budú mať účastníčky, ktoré darujú krv, vstup zdarma. Čo by ste im odkázali, aby sa nebáli prísť darovať krv?

Darovať krv môže iba človek s veľkým srdcom, jedná sa o maličkosť a predsa tak veľmi veľký čin. Pár minút stojí za to, aby ste vyskúšali, aké to je niekomu zachrániť život, mať ten dobrý pocit, že ste niekomu pomohli.

žiadne príspevky na zobrazenie